Acum este Vin Mar 29, 2024 9:41 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300S - Buyback

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde hyp » Lun Oct 18, 2010 10:57 pm

asa si un trabant te duce din locul a in locul b...are 4 roti si volan
important e cum te duce....cat de usor..ce comfort ai si in primul rand siguranta. sunt factori decisivi la "locomotie" ...asa si la fotografie
gandind asa...ducem pe bazele unei strategii "De ce sa mai faci poze...poti lua un pix si o foaie?"
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 19, 2010 8:39 am

Paul7 scrie:
Dan Pop scrie:Nimeni (ma rog, s-ar putea sa existe niste exceptii nesemnificative) n-a abandonat D300 in favoarea lui Canon 7D cind acesta a fost lansat pe piata si mult prea putina lume si-a luat un aparat de clasa semi-pro ca prim DSLR.

Nu am date nici sa confirm, nici sa infirm asta. Insa ai uitat sa iei in calcul un segment de potentiali cumparatori: cei care nu investit inca intr-un sistem DSLR.

E bine sa citesti textul pe care-l citezi. Chestia pe care am subliniat-o tocmai la acest segment se refera.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 19, 2010 9:17 am

Paul7 scrie:Ma intreb, oare acum 30-40 de ani, pe vremea filmului, cand se lansau aparatele o data la 5 ani, oare cum se descurcau fotografii (si n-aveau autofocus, exponometru incorporat, 10 cadre pe secunda, n-aveau posibilitatea sa se uite pe LCD si sa verifice poza, n-aveau posibilitatea sa schimbe sensibilitatea filmului decat schimband filmul, etc.) ?

Intrucit fotografiam si atunci, cunosc raspunsul. Exista diferente majore intre fotografia pe film si cea digitala si intre aparatele cu telemetru sau SLR-urile cu vizor optimizat pentru focalizarea manuala si actualele aparate proiectate pentru focalizare automata. Iar daca nu aveai timp de focalizare manuala, setai obiectivul pe hiperfocala (o joaca de copii la obiectivele fara AF) si erai oricind gata. Aparatele mecanice ale epocii erau suficient de usoare si compacte, asa ca nu era o problema sa ai la tine 2, pentru fiecare din sensibilitatile uzuale ale epocii (100 si 400 ISO). La clasa format mediu, Hasselblad a venit cu solutia casetelor cu film intersanjabile. Iar cine nu avea aparat cu exponometru incorporat putea folosi, la nevoie, un exponometru de buzunar. Cu putina experienta, la fotografia facuta afara, la lumina zilei, nimereai expunerea din ochi chiar foarte bine.

Avantajul aparatelor actuale este ca-ti lasa libertatea sa te concentrezi asupra aspectelor creative ale fotografiei, degrevindu-te, in mare parte, de cele tehnice.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Paul7 » Mar Oct 19, 2010 6:25 pm

hyp scrie:asa si un trabant te duce din locul a in locul b...are 4 roti si volan
important e cum te duce....cat de usor..ce comfort ai si in primul rand siguranta. sunt factori decisivi la "locomotie" ...asa si la fotografie
gandind asa...ducem pe bazele unei strategii "De ce sa mai faci poze...poti lua un pix si o foaie?"

Ma-ndoiesc ca diferenta dintre un D7000 si un D300s este similara diferentei dintre un trabant si un SUV. Ce vroiam sa subliniez este ca luand aparatele din fiecare clasa DX: pro - D300s, semi-pro - D90, si noul hibrid introdus, D7000, calitatea imaginilor la o prima analiza va fi aproximativ la fel. Ca o mica paranteza aici, la o analiza mai amanuntita s-ar putea ca, dintre cele 3, D300s - singurul reprezentant PRO din clasa DX, sa se situeze pe ultimul loc (cu diferente infime, ce-i drept). Dar asta e deja alta discutie.

Dan Pop scrie:E bine sa citesti textul pe care-l citezi. Chestia pe care am subliniat-o tocmai la acest segment se refera.

Mea culpa... :oops:

Paul7 scrie:Ma intreb, oare acum 30-40 de ani, pe vremea filmului, cand se lansau aparatele o data la 5 ani, oare cum se descurcau fotografii ? ...

Aici intrebarea era retorica si usor ironica (fara sa fie adresata cuiva din rea intentie) si avea scopul sa sublinieze faptul ca in prezent multi dintre noi suntem mult prea pretentiosi cu capacitatile aparatelor foto digitale, fara sa apreciem faptul ca situatia s-a schimbat mult in bine fata de acum 20-30 de ani, cand conditiile erau total altele, si mult mai "vitrege", ca sa zic asa. Si stiu cum era, pentru ca pe film am inceput fotografia.

Numai bine
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde hyp » Mar Oct 19, 2010 9:13 pm

tu citesti vreodata ce scrii? sau ce scriu?
m-am referit la proasta ta comparatie ca nu ai nevoie de suv / masina de teren sa ajungi din punctul x in punctul y
foarte adevarat..poti sa ajungi si cu un trabant [trabant = o camera depasita fff mult tehnologic sa zicem de 1,3mb pixeli etc etc ca sa ramanem in sectorul digital]
ca si comparatie am fost de acord cu ideea bine prinsa de dl pop...un d7000 este un suv iar un d300s este o masina de teren...clasa de clienti este alta intr'un fel..altele le sunt asteptarile
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Paul7 » Mar Oct 19, 2010 10:20 pm

hyp scrie:ca si comparatie am fost de acord cu ideea bine prinsa de dl pop...un d7000 este un suv iar un d300s este o masina de teren...clasa de clienti este alta intr'un fel..altele le sunt asteptarile

Daca D7000 este un SUV, iar D300s este o masina de teren, atunci ce e D200 ? Si pun intrebarea asta pentru ca D7000 intrece orice specificatie a lui D200.
Doar pentru ca Nikon incadreaza aparatul la categoria "Consumer", nu inseamna ca si noi trebuie sa facem asa, si sa ne mandrim ca D300s-u' e PRO si D7000-ul nu.
Fara suparare, restul comentariilor sunt... aiurea.
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde hyp » Mar Oct 19, 2010 10:43 pm

ca sa incetez aici cu offtopicul stii ce e ala suv si ce e aia masina de teren?
nu poti zice ca suv-ul e superior masiniii de teren sau e mai vechi sau mai inapoiat ..are clase de utilizatori diferiti..asta ii desparte [sau invers]
Asa ca introducerea in discutie a lui d200 nu are rost..vb de clase nu de modele
asta e suv:
Imagine
asta e masina de teren :
Imagine
cu suv-ul nu prea poti strabte munti si prapastii..insa in masina de teren nu ai confortul , linia de sunet , pielea etc din suv [in general]
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Paul7 » Mar Oct 19, 2010 10:59 pm

hyp scrie:...

Ca sa citez un bun prieten de-al meu: Multi vad, putin inteleg...
Imi pare sincer rau ca discutia a ajuns in punctul asta, insa inca nu am primit un argument clar care il face pe D7000 sa nu fie considerat PRO (indiferent de viziunea Nikon referitoare la propriul aparat). Iar comparatia cu D200 a avut un scop care cred ca a fost prea subtil pentru tine.
In alta ordine de idei, discutia initiala, care s-a pierdut undeva prin offtopic-uri, era legata de oferta la D300s buy-back, si la pretul estimat al lui D7000 relativ apropiat de oferta respectiva, nu de pretul fara promotii.
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Maniac » Mar Oct 19, 2010 11:12 pm

@Paul:
Daca D7000 este un SUV, iar D300s este o masina de teren, atunci ce e D200 ? Si pun intrebarea asta pentru ca D7000 intrece orice specificatie a lui D200.
Doar pentru ca Nikon incadreaza aparatul la categoria "Consumer", nu inseamna ca si noi trebuie sa facem asa, si sa ne mandrim ca D300s-u' e PRO si D7000-ul nu.


D200 e generatia anterioara de masini de teren de la Nikon ;). Dat fiind ca nu se mai gaseste nou, iar SH de regula e destul de hingherit, intrebarea nu este foarte relevanta.

Dar daca vrei, hai sa iti arat cateva dintre chestiile subtile care diferentiaza clasa PRO de cea a amatorilor, si luand chiar D200 ca exemplu:

Baga un ochi pe imaginile astea:
D200:
http://a.img-dpreview.com/reviews/Nikon ... ndview.jpg
D7000:
http://a.img-dpreview.com/previews/Niko ... ndview.jpg
Ne uitam din fata si observam urmatoarele diferente:
1) Prezenta conectorului cu 10 Pini la D200,
2) Dimensiunile si pozitia butoanelor Fn si DoF-Preview.

Ne uitam din dreapta si nu vedem nici o diferenta.
Ne uitam din stanga si observam:
1) Prezenta mufei PC-sync la D200
2) Selectorul CSM la D200 vs. AF/MF la D7000.
Ambele foarte importante, prima pt fotografii de studio, cealalta pentru cei de sport/actiune.
Ne uitam din spate si ce ne sare in ochi:
1) Prezenta unui buton AF-on la D200
2) Prezenta unui selector pentru modurilor de focalizare la D200
3) Prezenta unui selector pt modurile de calcul a expunerii (in jurul lui AE-L) la D200
4) Prezenta unei rotite(??) de blocare a tastei multidirectionale la D200.
5) Spatiul mult mai mare pentru mana la D200.
6) Prezenta butoanelor de selectare a WB/ISO/QUAL la D7000.
Hai sa ne uitam si de sus la ele:
D200:
http://a.img-dpreview.com/reviews/Nikon ... hand02.jpg
D7000:
http://a.img-dpreview.com/previews/Niko ... nhand2.jpg
Ce vedem:
1) Prezenta butoanelor de WB/ISO/QUAL in locul rotitei de program, existenta unui buton Mode la D200
2) Prezenta unui buton de selectie a modului de masurare a expunerii la D7000.
Nu am avut ocazia sa tin un D7000 in mana inca, dar la o trecere rapida in vedere, ergonomic pare a fi in mare parte, sub D200/300/300s.
Are 16MP, filmare, ecran superduper, 39 puncte de AF. Asta inseamna ca e dotat. Dar despre D200/300/300s imi vin in minte doua vorbe:
1) "Este mai mult decat suma componentelor sale".
2) "The devil is in the details"
Ultima oară modificat de Maniac pe Mar Oct 19, 2010 11:19 pm, modificat de 3 ori în total.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde hyp » Mar Oct 19, 2010 11:13 pm

si ca sa o aduc in latura discutiei cu d300s si d7000..eu personal am ales D7000-ul. Deja am platit un avans pentru el.
versus-ul era clar..ori d300s unde aveam robustete...ori d7000 unde erau tehnologii mai noi..si cam cu nimic mai slab calitativ foto
insa chiar daca are chestii in plus...D7000-ul isi are locul de fruntas in alta clasa, de asta au fost facute si aluziile /offtopicurile cu masini.
Cele doua modele nu prea pot fi comparate...joaca la alte porti
maniac a scris in acelasi timp cu mine si a punctat fff bine
am tinut si d300 si d7000 in mana..iar ce pot sa spun e clar ca body-urile sunt total diferit construite [ca si clasa..robustete] in favoarea d300..desi nici d7000 nu are un corp clasic de d5000
personal nu fac "offroad" asa ca am ales un suv
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron