Acum este Vin Apr 19, 2024 9:09 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300S - Buyback

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Dan Pop » Mie Oct 20, 2010 10:17 am

Paul7 scrie:
Paul7 scrie:Ma intreb, oare acum 30-40 de ani, pe vremea filmului, cand se lansau aparatele o data la 5 ani, oare cum se descurcau fotografii ? ...

Aici intrebarea era retorica si usor ironica (fara sa fie adresata cuiva din rea intentie) si avea scopul sa sublinieze faptul ca in prezent multi dintre noi suntem mult prea pretentiosi cu capacitatile aparatelor foto digitale, fara sa apreciem faptul ca situatia s-a schimbat mult in bine fata de acum 20-30 de ani, cand conditiile erau total altele, si mult mai "vitrege", ca sa zic asa.

Iar eu am incercat sa-ti arat ca erau diferite, dar nu neaparat mult mai vitrege. Lipsa automatismelor de azi era compensata prin alte mijloace. Existau chiar si aparate pentru incepatori, cu care puteai fotografia la lumina zilei setind timpul de expunere in functie de sensibilitatea filmului si diafragma functie de aspectul cerului.

Nu cred ca era mai greu sa inveti sa folosesti un Zorki sau un Praktica decit un DSLR Nikon de clasa semi-pro, care nu mai are modul Auto. Mai ales ca manualele lor aveau cam a zecea parte din numarul de pagini al celui din urma :)

Sigur, exista imbunatatiri certe in unele privinte, cum ar fi fotografia in rafala la multe cadre pe secunda sau tracking-ul, dar marea majoritate a fotografilor nu avea nevoie de ele.
Paul7 scrie:Si stiu cum era, pentru ca pe film am inceput fotografia.

Asta nu spune nimic: exista destule aparate pe film, atit pentru amatori cit si pentru profesionisti, care beneficiaza de toate automatismele echivalentelor lor digitale.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Paul7 » Mie Oct 20, 2010 11:51 am

Dan Pop scrie:Sigur, exista imbunatatiri certe in unele privinte, cum ar fi fotografia in rafala la multe cadre pe secunda sau tracking-ul, dar marea majoritate a fotografilor nu avea nevoie de ele.

Exact aici vroaim sa ajung si eu si sunt perfect de acord cu tine.

Dan Pop scrie:
Paul7 scrie:Si stiu cum era, pentru ca pe film am inceput fotografia.

Asta nu spune nimic: exista destule aparate pe film, atit pentru amatori cit si pentru profesionisti, care beneficiaza de toate automatismele echivalentelor lor digitale.

Praktica MTL 5, o serie de obiective fixe (29 f/2.8, 50 f/1.8, 135 f/2.8, 300 f/4) - inca le mai am - inseamna mult mai mult decat pumnul de bani care l-as obtine in schimbul lor. Toate folosite in regim de amator/hobby.
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron