Acum este Mar Apr 23, 2024 12:03 pm

Articole Nikonisti.ro

montura m42 - montura nikon

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

montura m42 - montura nikon

Mesajde Ioaneee » Lun Oct 11, 2010 3:17 pm

uite cum sta treaba.
date de intrare: nikon d90, 18-55VR kit, 2/58(de la kit zenit e) si 4/200auto pentacon
problema: nu am bani de tele. (poate de obiectiv de portret as avea, un 350 pe un sh de 50mm)
din cate am inteles, trebuie sa-mi iau adaptor cu optica, ca sa poata sa focalizeze la infinit, am i right? e, daca folosesc cu optica...=> se duce de (****) calitatea. pe de alta parte, daca folosesc adaptor fara optica, nu mai focalizeaza la infinit..si si asa este destul de scump(80 lei).

intrebare: a folosit cineva asa ceva? se merita sa dau 80 de lei pe un adaptor? calitatea pozelor este ok?
Ioaneee
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:25 am

Re: montura m42 - montura nikon

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 11, 2010 4:56 pm

Ioaneee scrie: din cate am inteles, trebuie sa-mi iau adaptor cu optica, ca sa poata sa focalizeze la infinit, am i right? e, daca folosesc cu optica...=> se duce de (****) calitatea. pe de alta parte, daca folosesc adaptor fara optica, nu mai focalizeaza la infinit...

Fiind vorba de un teleobiectiv, esti intr-o pozitie lose-lose: fara lentila nu poti focaliza la distante mari, lucru inacceptabil la un teleobiectiv, cu lentila poti focaliza la infinit, dar nu se stie ce se alege de calitatea imaginii.
Ioaneee scrie:calitatea pozelor este ok?

La adaptorul fara lentila, calitatea imaginii depinde de obiectivul folosit. Neputind focaliza la distante mari, aste e o solutie doar pentru cine vrea sa foloseasca obiective de macro sau portet pe filet M42.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: montura m42 - montura nikon

Mesajde Ioaneee » Lun Oct 11, 2010 7:33 pm

deci singurul lucru pe care l-as putea face ar fi portretele ( si cu 200mm si cu 58mm), dar portrete cu 200 nu se justifica, deschiderea diafragmei fiind insuficienta pentru locurile unde l-as putea folosi
Ioaneee
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:25 am

Re: montura m42 - montura nikon

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Oct 11, 2010 8:09 pm

Ioaneee scrie:portrete cu 200 nu se justifica, deschiderea diafragmei fiind insuficienta pentru locurile unde l-as putea folosi


Pentacon 200/4 a fost un obiectiv destul de modest si pe film, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi pe digital. Nici 58/2 nu cred ca e prea interesant pe digital, cu toate ca are macar avantajul diafragmei cu preselectie manuala.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori