Acum este Vin Apr 26, 2024 3:20 am

Articole Nikonisti.ro

Sugestie / Sfat !

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Sugestie / Sfat !

Mesajde playpoint » Mar Oct 12, 2010 9:05 pm

Buna seara,

Sunt pasionat de fotografie, la nivel de amator, insa acum am inceput un business si am nevoie de un aparat profesional sa ii zicem :).
Aparatul va fi folosit in general pentru poze in cluburi, la evenimente , party-uri, etc. Deci, in mare parte cu luminozitate redusa. Eu ma gandeam la Nikon D5000 la care sa adaug un blitz si voila :D .

Astept niste propuneri, eventual niste preturi si cine stie...poate chiar si cumpar !

Va multumesc si va doresc o seara placuta !
playpoint
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 12, 2010 8:59 pm

Re: Sugestie / Sfat !

Mesajde ClaudiuC » Mar Oct 12, 2010 9:10 pm

Daca ai suficient buget, de ce nu sari la D90? :)
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie / Sfat !

Mesajde nik » Mie Oct 13, 2010 12:44 am

In primul rand D5000 nu este un aparat profesional. Asta nu inseamna ca nu se pot face poze bune cu el.

Pentru tipul de fotografie pe care vrei sa-l abordezi (la nivel de business, nu la nivel de amator), ti-ar fi de folos un aparat cu comportament bun la ISO mare, ideal noul D7000, dar va costa dublu decat D5000. Apoi ai nevoie de obiective, pe cat posibil luminoase, adica cu diafragma de f2.8 sau chiar f1.8 sau f1.4. In fine ai nevoie de un flash bun, minim SB600, dar si mai bine SB700 sau SB900.

Daca vrei precizari mai detaliate, ar fi bine sa ne precizezi si bugetul de care dispui, altfel vorbim degeaba.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Sugestie / Sfat !

Mesajde adytzu » Mie Oct 13, 2010 3:29 pm

Ma leg si eu de subiectul acesta pentru a pune o intrebare. Am un D5000 cu obiectivul de kit, 18-55 VR. As vrea si ceva care sa-mi permita un zoom mai bun. Cum e ideal sa procedez, atat dpdv al costurilor cat si al calitatii?
Sa iau in completare un 55-200 VR sau 70-300 VR sau sa iau un obiectiv all around, gen 18-200 VR?

Caracteristicile tehnice le cam stiu la ambele variante. Prima varianta e mai ieftina (dat fiind ca am deja obiectivul de kit), dar, apare dificultatea de a tot schimba obiectivul in functie de necesitati, plus riscul de a prinde un fir de praf pe senzor.
Un singur obiectiv, care sa acopere toata plaja, e mai comod, dar, e mai scump si am inteles ca apar si aberatii cromatice sau de alta natura la extremitatile focalei.

Deci, ce ma sfatuiti? Pe primul plan, ca si importanta, sta, bineinteles, bugetul. Fir-ar ea sa fie de criza...:(
D5100, 16-85mm VR, 40mm f/2.8, 70-300mm VR, SB-400
adytzu
 
Mesaje: 46
Membru din: Mie Sep 08, 2010 1:30 pm

Re: Sugestie / Sfat !

Mesajde nik » Mie Oct 13, 2010 5:39 pm

adytzu scrie:Cum e ideal sa procedez, atat dpdv al costurilor cat si al calitatii?
Sa iau in completare un 55-200 VR sau 70-300 VR sau sa iau un obiectiv all around, gen 18-200 VR?

Caracteristicile tehnice le cam stiu la ambele variante. Prima varianta e mai ieftina (dat fiind ca am deja obiectivul de kit), dar, apare dificultatea de a tot schimba obiectivul in functie de necesitati, plus riscul de a prinde un fir de praf pe senzor.
Un singur obiectiv, care sa acopere toata plaja, e mai comod, dar, e mai scump si am inteles ca apar si aberatii cromatice sau de alta natura la extremitatile focalei.


Sa nu o iei ca pe litera de Evanghelie... iti dau doar o parere personala. Se prea poate sa nu fii de acord cu ea.

Daca nu iti place ideea sa schimbi obiective de teama prafului, nu prea are sens sa folosesti un DSLR... Personal, desi il posed pe 18-200, il folosesc extrem de rar, doar cand stiu ca ma duc undeva unde este extrem de mult praf, bate vant puternic, etc... In rest, nu ma deranjeaza sa schimb obiective, de obicei car macar trei dupa mine, de multe ori doar prime.

Decat sa iei pe 18-200, eu ti-as sugera sa incerci pe 70-300 sau, daca vrei sa mai economisesti ceva banuti si spatiu, asteapta un pic sa vezi cum va fi noul 50-300 de la Nikon. Cu diferenta pana la 18-200 poti sa mai ingramadesti un fix luminos cum ar fi 35/1.8 sau un flash precum SB600. Si cred ca iti mai raman bani de ceva fleacuri.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Sugestie / Sfat !

Mesajde bitterblue2087 » Mie Oct 13, 2010 10:58 pm

D90 + 18-105 mm + alte accesorii

Aparatul il folosesc la astfel de evenimente cu un SB 600+ un difuzor si obiectivul de kit sau cu 35mm f1.8 . Din punctul meu de vedere este mai mult decat suficient . Din alte motive vreau sa trec la alt body si cel actual l-am pus de vanzare .
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Sugestie / Sfat !

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 14, 2010 10:28 am

adytzu scrie:Ma leg si eu de subiectul acesta pentru a pune o intrebare. Am un D5000 cu obiectivul de kit, 18-55 VR. As vrea si ceva care sa-mi permita un zoom mai bun. Cum e ideal sa procedez, atat dpdv al costurilor cat si al calitatii?
Sa iau in completare un 55-200 VR sau 70-300 VR sau sa iau un obiectiv all around, gen 18-200 VR?

Depinde ce fotografiezi. Marele pacat al lui 18-200 sint distoriunile, in special in plaja 18-100. Pentru fotografii de natura, unde rareori ai in cadru linii drepte, asta nu e o problema. La fotografii facute in oras, deformarile pot fi suparatoare si va trebui sa investesti un efort suplimentar pentru corectia lor la post-procesare. Zoom-urile teleobiectiv nu au aceasta problema, distorsiunile lor fiind mult mai suportabile, dar presupun schimbari dese de obiectiv. De multe ori vei fi tentat sa renunti la unele fotografii, pentru ca nu ai montat obiectivul potrivit pe aparat.

In absenta unei variante optime pentru toate situatiile, fiecare trebuie sa decida pentru sine ce e preferabil: schimbatul obiectivelor sau un efort suplimentar la post-procesare.

Si fotografii cu mari pretentii se confrunta cu o dilema asemanatoare: sa foloseasca zoom-uri de clasa pro sau obiective cu focala fixa?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Sugestie / Sfat !

Mesajde Gabi21 » Mie Noi 17, 2010 11:27 pm

Buna! Vreau sa va uiati pe aceste situri si sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:

http://www.parkcameras.com/editorial/1/ ... meras.html
http://www.srsmicrosystems.co.uk/
http://mifsuds.com/
http://www.warehouseexpress.com/Home/default.aspx
http://cameraworld.co.uk/

Daca imi cumpar un aparat de pe un anumit sit(dintre care vi le-am dat eu) o sa am garantia recunoscuta si in Romania sau nu?Vreau sa imi spuneti exact la care magazin imi este recunoscuta garantia si in Romania si la care nu.Astept raspuns. Multumesc.
Gabi21
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 4:45 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sugestie / Sfat !

Mesajde RRS » Joi Noi 18, 2010 7:32 am

la cat de imperativ esti...
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

cron