Acum este Vin Apr 19, 2024 6:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde cgheo69 » Dum Mai 31, 2009 9:36 am

Salutare,

Sunt pe aici si mai important sunt nou in lumea dslr-urilor. Vreau sa fac trecerea de la un P&S la DSLR. Bugetul de care dispun este undeva pe la 2000-2500 RON si ma gandesc la un nikon (asta din ce am citit pana acum, in ciouda faptului ca am avut un SLR Canon de care am fost f multumit).

Sunt amator, cumpar aparatul pentru sufletul meul, nu vreau sa fac bani din el si nu am visuri de marire, dar vreau sa pot stoarce cat mai mult din punctd e vedere al capacitatilor din investiti asta (stiu ca suma e mica dar ptr mine e o investitie).

Am de ales intre generatia noua de entry level (D40, D60) sau generatia veche (D50, D80). D90 e din pacate in afara bugetului, la fel si D5000.

Intrebarea este in practica cat sunt de importante gadgeturi de tip Active D-lighting, sistemul Anti-dust, autofocusul in multe puncte, diferenta de viteza la burst intre 2.5 si 3, etc?

Stiu si vreau sa folosesc aparatul pe manual.
Daca merg pe un SH din generatia veche la ce probleme trebuie sa ma astept?

Multumesc de orice idei, sfaturi, opinii.
cgheo69
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:23 am

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dinu Lazar » Dum Mai 31, 2009 9:51 am

Tehnologia merge cu pasi extrem de rapizi si calitatea imaginii - mai ales la sensibilitati mari - este dramatic imbunatatita la fiecare generatie de aparate.
Eu in locul Dvs as lua cel mai nou aparat din cea mai recenta generatie... si in nici un caz la mina a doua...
Totul depinde de ce fel de fotografie vreti sa faceti si de multe alte variabile.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde cgheo69 » Dum Mai 31, 2009 10:27 am

Multumesc,

Ca tip de fotografie: peisaj, macro, portret, un pic de fotografie de eveniment/instantanee. Dupa cum spuneam, amator pasionat si relativ educat.

Un lucru pe care mi-l doresc este un dinamic range cat mai bun, cred ca aici duc dorul filmului!
cgheo69
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:23 am

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Radu_S » Dum Mai 31, 2009 12:03 pm

Elimina macro din ecuatie pentru ca nu te incadrezi in buget.Doar daca vrei sa mai bagi bani pe viitor...adica inca odata suma aia.Dilema cu diferenta dintre generatii poate fi eliminata pentru ca nu ai buget pentru D80+un obiectiv decent.Asa ca alege intre D40+un obiectiv mai bun gen 18-70 sau D60 cu obiectiv de kitt.
D80,18-70,50-f1,8.
Radu_S
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 31, 2009 2:46 pm

cgheo69 scrie:Am de ales intre generatia noua de entry level (D40, D60) sau generatia veche (D50, D80). D90 e din pacate in afara bugetului, la fel si D5000.

Odata eliminate D90 si D5000, D80 este, de departe, cea mai buna alegere dintre cele ramase. Din pacate, nu se mai fabrica, asa ca va trebui sa va orientati spre piata de second hand.
cgheo69 scrie:Intrebarea este in practica cat sunt de importante gadgeturi de tip Active D-lighting, sistemul Anti-dust, autofocusul in multe puncte, diferenta de viteza la burst intre 2.5 si 3, etc?

Cu adevarat important este motorul de focalizare automata, pe care D40 si D60 nu-l au.
cgheo69 scrie:Stiu si vreau sa folosesc aparatul pe manual.

Focalizarea manuala este foarte anevoioasa si obositoare pentru ochi, pentru ca placuta de focalizare nu are nici un fel de elemente ajutatoare (e.g. microprisme sau imagine frinta). Pentru majoritatea fotografiilor, aparatul va aprecia expunerea corecta mai bine decit ati face-o dvs. Deci, nu renuntati la automatismele aparatului fara a avea un motiv cit se poate de bun.
cgheo69 scrie:Daca merg pe un SH din generatia veche la ce probleme trebuie sa ma astept?

Nu exista nici un fel de probleme specifice. Singurul element cu viata limitata din constructia aparatului este obturatorul, asa ca evitati exemplarele cu peste 30000 de declansari (exif-ul fiecarei imagini indica si cite imagini au fost trase pina la ea, inclusiv).
Ultima oară modificat de Dan Pop pe Mar Iun 02, 2009 10:16 am, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 31, 2009 2:58 pm

cgheo69 scrie:Ca tip de fotografie: peisaj, macro, portret, un pic de fotografie de eveniment/instantanee.

Pentru peisaj, instantanee si fotografie de eveniment va trebui sa va descurcati cu obiectivul de kit cu care vine aparatul.
Pentru portret va trebui sa mai luati un 50/1.8. Acelasi obiectiv, montat inversat (prin intermediul unui adaptor) il veti folosi pentru macro (in mod full manual).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde cgheo69 » Dum Mai 31, 2009 6:01 pm

Multumesc de sfaturi. D80 ma tenta mult si pe mine, dar din pacate nu am mai reusit sa-l gasesc nicaieri nou, iar sa-l cumpar de pe Okazii.ro parca mi-e teama, nu atat de o teapa cat ca nu stiu ce cumpar, ce busituri aluat camera sau lentila.

Pare ca in momentul asta candidatul ramane D60, momentan cu obiectivul de kit si eventual un 55-200 daca produc destui bani in timp util.

Fain pontul cu obiectul de 50/1,8 intors ptr macro. Uitasem ca e posibila smecheria respetiva. O singura intrebare aici, ridicola poate-exponometrul mai merge in conditiile astea? Stiu ca reglajele va trebui sa le fac manual, dar ma intereseaza daca pot primi prin exponometru sugestii de expunere.

Inca odata multumesc!
cgheo69
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:23 am

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 31, 2009 6:25 pm

cgheo69 scrie:Fain pontul cu obiectul de 50/1,8 intors ptr macro. Uitasem ca e posibila smecheria respetiva.

Nu numai ca e posibila, dar, din experienta mea de pina acum, da rezultate mai bune decit lentilele aditionale si tuburile de extensie.
cgheo69 scrie:O singura intrebare aici, ridicola poate-exponometrul mai merge in conditiile astea? Stiu ca reglajele va trebui sa le fac manual, dar ma intereseaza daca pot primi prin exponometru sugestii de expunere.

Teoretic, da, practic, insa, Nikon a decis sa nu suporte aceasta functie la obiectivele fara contacte electrice decit la aparatele din categoriile semipro si pro. Pe de alta parte, fiind vorba de fotografie digitala, stabilirea expunerii corecte prin trial and error nu e cine stie ce dificultate.

Adevarata problema o constituie iluminarea, pentru ca majoritatea accesoriilor uzuale pentru iluminare la fotografia macro se prind de filetul pentru filtre al obiectivului, care, in acest caz, este folosit pentru prinderea obiectivului de aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Iun 01, 2009 7:32 am

Dan Pop scrie:Nu exista nici un fel de probleme specifice. Singurul element cu viata limitata din constructia aparatului este obturatorul, asa ca evitati exemplarele cu peste 30000 de declansari (exif-ul fiecarei imagini indica si a cite imagini au fost trase pina la ea, inclusiv).

Unde anume este specificat in EXIF la D80 numarul de cadre trase? Din cate stiu, doar aparatele de clasa pro, superioara lui D80 au aceasta facilitate, la un moment dat intrebasem la Nikonusa pentru un D70s si mi-au comunicat ca nu este posibil acest lucru la acel tip de aparat. Pana la urma au implementat functia la D80? Eu n-am gasit-o inca...
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Maniac » Lun Iun 01, 2009 8:36 am

Deschizand cu OPandaExif o poza facuta cu D40x-ul, are , printre toate informatiile legate de camera si un camp denumit "Total Shutter Releases" sau ceva de genul...nu mai stiu sigur denumirea, stiu ca exista

Deci, daca o camera cat se poate de entry level are aceasta facilitate, sigur o are si D80-ul si alte camere de gen.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori