Acum este Mie Apr 24, 2024 2:52 am

Articole Nikonisti.ro

Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde KodiaK » Sâm Iun 13, 2009 4:35 pm

Nu cred ca acele 2 avantaje fac o diferenta mai mare decat aceea data de un obiectiv mai bun.
Electronic Rangefinder este, din cate stiu eu, numai pe D60. Mie personal nu mi se pare extraordinar de util. Drept dovada nu este prezent pe alte aparate.
Dust removal systemul, esti util, dar nu il vad ca fiind ceva vital in decizia de a cumpara un DSLR. Eu personal am D90-ul de jumatate de an, si nu am folosit functia decat la inceput sa vad cum e. Aceasta devine utila pt fotografii pro care schimba obiectivele foarte des si in conditii nu tocmai prielnice. Eu cand schimb obiectivul am mare grija sa las senzorul descoperit cat mai putin. Practic am scos obiectivul montat si in secunda urmatoare am pus obiectivul dorit.
Nu zic ca nu este util un dust removal system, dar parca prefer un obiectiv mai bun in locul lui :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 13, 2009 5:40 pm

emil scrie:O intrebare, am vazut ca D60 fata de D40 are sistemul de curatare al senzorului si "Electronic Rangefinder"care ajuta la focalizarea manuala (mai ales daca ai vre-un obiectiv care nu are motor intern de focalizare).
Intrebarea este, aceste doua "avantaje" nu merita sa iei mai degraba un D60 in loc de un D40 ? (plus ca D40 nu prea se mai gaseste nou la magazine).

Intr-adevar, D40 este pe cale de disparitie, de cind D5000 a fost lansat pe piata, asa ca, o eventuala decizie in favoarea lui trebuie luata repede.

Cele doua avantaje sint reale, dar pe termen mediu si lung. La inceput, cind ai doar obiectivul de kit, nici asistenta la focalizarea manuala, nici sistemul de curatare a senzorului nu-ti ajuta la nimic, pentru ca nu prea ai motive sa focalizezi manual si nu ai cu ce schimba obiectivul de kit. Daca nu ai intentia sa cumperi decit obiective AF-S, asistenta la focalizarea manuala nu-ti va folosi niciodata (atunci cind treci pe manual o faci tocmai pentru ca nu-ti convine modul in care functioneaza focalizarea automata, deci nu ai nevoie de asistenta). Curatarea de praf se va dovedi utila de indata ce vei avea si al doilea obiectiv. Oricite precautii ai lua la schimbarea obiectivelor, daca n-o faci intr-o "camera curata" (termen industrial desemnind incaperi in care se iau masuri speciale impotriva patrunderii prafului si a altor impuritati) praful isi va gasi drumul spre senzorul tau. Un sistem de inlaturare a praful va indeparta simtitor momentul in care va trebui sa cureti senzorul.

Daca aceste diferente justifica sau nu diferenta de pret este o decizie pe care trebuie s-o ia fiecare cumparator in parte.
Din punctul meu de vedere, un D80 second hand este o alegere mult mai fericita ca prim DSLR decit ambele (D40 si D60).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde liliandrei » Mar Aug 25, 2009 2:58 pm

probabil ca alegerea a fost deja facuta pana la aceasta data, insa... citeam acest topic si am dat la repezeala o cautare pe net sa vad aparatele luate in considerare aici. fara sa intru in detalii, doar... sa le vad la suprafata.

si dau de o reclama pe un site de vanzare aparate foto: "Nikon D5000: D90 plus ecran rabatabil"... e genul de reclama la care forteaza doar ideea de calitate mai buna a unui produs nou fata de cel vechi... te poate pacali extrem de usor... in plus as da oricand ecranul rabatabil pe alte functii mai importante, de exemplu:

D80 si D90 sunt cam singurele din gama lor (parca... nu tin sa fiu abrupt) care prezinta un mic detaliu... au DOUA "rotite" de reglare pe grip: expunere, respectiv diafragma... D5000, D60 si alte cateva aparate "mai tinerele" NU au asa ceva si esti nevoit la fiecare cadru aproape sa iti iei aparatul de la ochi si sa intri in meniuri ca sa poti face reglajul de diafragma... si nu e chiar un reglaj banal, ci e unul intens.

e doar un exemplu pentru care nu as alege altceva (in gama si la banii astia) decat D80 sau D90 (practic identice, diferenta de rezolutie si film HD in esenta). cand am ales vara trecuta (cu maaaare greutate in suflet) D80-ul - aparat "vechi de 2 ani!" - l'am ales tocmai pentru acest "mic" detaliu de utilizare printre altele (motor autofocus incorporat si chestii cu adevarat utile)... e diferenta dintre a'ti face un reglaj esential concentrat pe cadru sau de a'ti lua aparatul de la ochi, pierzand orice interes pentru subiect, si de a te apuca sa umbli aiurea prin meniuri... prietena mea are un D60 si pentru mine e un infern sa stau sa intru in 10 meniuri ca sa schimb setari importante... mi se taie de fotografiat pe loc...

astfel, acea "greutate sufleteasca" mi s'a risipit si ASTAZI as alege in continuare D80 sau D90 in detrimentul tuturor aparatelor iesite anul asta, in aceasta gama pret (din nou, exista si alte oferte misto, nu vreau sa fiu penibil)... dar e strict experienta mea, in rest spun doar ca trebuie cautat cu mare grija si rabdare, trebuie sa te convingi ca vei fi multumit in final si ca vei face fotografii, nu exercitii de butonare sau alte povesti. si vorba cuiva care imi spunea vara trecuta: "ok, ce inseamna vechi? te uiti la data fabricatiei sau la caracteristici? vrei haine de fitze sau aparat foto?? in plus, d'abia acum, dupa 2 ani de la lansare a ajuns in fine sa coste cat face el de fapt in realitate!!" :)) amuzant...

dar, nu ma luati in seama... fiecare are filtrul propriu, dorintele proprii! sunt o groaza de detalii de luat in seama si trebuie atentie. Nikon face treaba buna oricum si pentru toate pretentiile.
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 25, 2009 3:36 pm

liliandrei scrie:in plus, d'abia acum, dupa 2 ani de la lansare a ajuns in fine sa coste cat face el de fapt in realitate!!" :)) amuzant...

Si mai amuzant conceptul de "cit face ceva in realitate".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde emil » Mar Aug 25, 2009 3:55 pm

Pana la urma mi-am luat D60 din urmatoarele considerente :
- pretul mult mai mic decat al D90 (si limitarea bugetului disponibil)
- garantia, D80 se gaseste doar second hand, si negasind pe nimeni din oras e destul de riscant sa cumperi o camera foto "orbeste" de la cineva din alt oras.

Referitor la rangefinder, am facut cateva teste si functioneaza decent (nu va asteptati la minuni), dar ai nevoie si de un obiectiv cat de cat bun ca sa-l poti folosi. Cu biectivul de kit (18-55) e greu (de fapt aproape imposibil) de folosit pentru ca orice rotire cat de mica a inelului de focalizare are efecte mari in focalizare, dar la 70-300 VR deja se poate lucra destul de bine cu rangefinder-ul.

liliandrei scrie:D80 si D90 sunt cam singurele din gama lor (parca... nu tin sa fiu abrupt) care prezinta un mic detaliu... au DOUA "rotite" de reglare pe grip: expunere, respectiv diafragma...

Pai daca am inteles eu bine, poti regla atat timpul de expunere cat si deschiderea diafragmei DOAR in modul manual (M), iar pentru acela pe D60 poti folosi aceeasi rotita de reglaj. Daca o rotesti modifici timpul de expunere, dar este un butonas (are un semn de "+/-" pe el) si daca-l apesi pe acela in timp ce rotesti rotita de reglaj atunci setezi deschiderea diafragmei.
E mai greu la inceput pana te inveti unde este acel buton, dar dupa ce-l "inveti" nu mai e o problema.

Iata care cred eu momentan ca ar fi minusurile lui D60 (dupa aproximativ o luna de "joaca" cu el) :
- lipsa motor focus intern (astfel toate obiectivele care le iau vor trebui sa includa motor propriu de focalizare sau va trebui sa le folosesc cu focalizare manuala),
- lipsa buton DOF (Depth Of Field) - uneori trebuie sa fac 2-3 poze pana reusesc sa setez deschiderea diafragmei ca sa obtin efectul dorit, dar poate in timp voi stii deja pe de rost la ce setari ce efect obtin,
- lipsa live view - uneori sunt situatii unde ar fi mai usor (sau mai sigur ;) ) sa fac pozele uitandu-ma pe ecran, de exemplu daca incerc sa fac poze la nivelul solului sau deasupra capului meu (sau la gradina zoo cand fotografiez tigrii :lol: ),
- zgomot destul de vizibil la ISO 1600 si 3200 (HI1),
- lipsa ecran superior pentru afisare setari,
- lipsa suport grip, e drept ca inca nu am prea avut nevoie, dar e totusi un minus,
- lipsa posibilitate folosire telecomanda pe fir (sau eu cel putin n-am gasit aceasta posibilitate), dar telecomanda pe infrarosu isi face treaba.

Nu am lucrat inca deloc cu flash-uri asa ca nu stiu cum se folosesc sau ce limitari am pe D60 (am inteles ca nu poate folosi flash-ul integrat ca si commander).

Oricum, nu regret deloc alegerea facuta, daca chiar voi simti ca ma limiteaza aparatul voi trece pe ceva mai bun. Pana atunci va scade pretul de la D90 plus ca voi stii si eu ce anume ma intereseaza la o camera (care sunt lucrurile de care chiar am nevoie). Pana atunci sper sa am deja un set de obiective si alte accesorii (flash, filtre, trepied, ...).

P.S. acestea sunt opiniile unui incepator, deci luati-le ca atare 8-)
P.S.2 un alt avantaj al aparatelor mai vechi (pe langa pret mai mic) este si ca Nikon a avut timp sa repare micile probleme ale camerei (vezi problema cu D5000)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde liliandrei » Mar Aug 25, 2009 6:58 pm

"cat valoreaza ceva in realitate"

cunoastem bine mecanismul primelor zile ale unui nou produs si preturile practicate... D90, global nu tine nici o diferenta esentiala pentru arta fotografica fata de D80, ba chiar este un pic aiurea ca au cedat pietei/concurentei si i'au trantit functia video, chiar si HD... totusi este un aparat brici! la fel cum unele camere video se chinuie sa ingramadeasca miliarde de pixeli printr'un obiectiv cat un bob de mazare si sa "faca poze"... unele chestii stim clar ca sunt dincolo de limite. si totusi nu rezistam sa ne facem o placere in viata, ne cumparam chestiile numai pentru ca sunt noi in vitrina si stralucesc si ne incanta sufletul si se potrivesc cu ceea ce ne dorim intr'un moment al vietii (nu neaparat lucid)... iar producatorii pe asta se bazeaza. oamenii cumpara oricum...


pentru emil:

- corect, garantia e foarte importanta, e un drept pe care trebuie sa ti'l oferi pe cat posibil
- chestia cu rotitele - am exagerat, desi te ajuta sa iti pastrezi mainile in timpul fotografiei acolo unde ar trebui sa fie. este ceva ce imi usureaza mie viata, insist sa nu imi dati mare importanta pentru ca iti inveti aparatul si apoi totul curge frumos. dar as fi vrut ca cineva sa imi atraga si mie atentia asupra unor foarte mici detalii care la un moment dat se dovedesc mai mult decat utile... si nu am avut mereu prieteni atat de buni, cand imi cautam aparat pana in 3000ron ei imi vorbeau de D3x... si de "fotografia adevarata"... intelegeti? extrem de agasant si frustrant.
- dintre minusurile pe care le'ati enumerat pentru D60 (cum spuneam, am si eu unul, l'am ales dintre multe altele intr'o anumita limita de pret; totusi o alegere! deci ceva mi'o fi placut la el! :) ) - povestea cu live view e cam din aceeasi categorie cu film HD la D90... inca o "compensare" produsa de concurenta cu alte firme... daca facem un sondaj nu stiu daca imaginea pe ecran bate ocularul... nu stiu, e feeling'ul meu. Am un Olympus care face asta si totusi imi vine sa'mi lipesc nasu' de ocular :)
- cat despre celelalte minusuri... din nou, sunt acele multe si marunte aspecte care fac diferenta... cineva iti spune: "ia'l p'ala! e ultimul! ce e nou e bun!" apoi afli de minusuri. pentru ca in general NU te intereseaza sa ai ULTIMA chestie a tehnologiei ci te intereseaza sa nimeresti cele mai DESTEPTE chestii puse la punct pana la moment, pentru scopul si maniera ta.

exemplu - intreb fotografi pro despre fotografia alb-negru, pentru ca pe moment imi lipsesc niste parametri, nu simt prea bine fenomenul. si oamenii imi spun printre altele: "bai, ce'as mai trage un alb-negru pe film... daca nu ai facut asta cu mana ta, nu ai cum sa stii la ce sa te uiti!" la fel ca cei care asculta inca viniluri si nu apreciaza neaparat calitatea CD...
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde KodiaK » Mie Aug 26, 2009 9:22 am

liliandrei, inainte sa imi iau D90-ul, vroiam sa iau D80 si credeam, la fel ca si tine, ca D90 este un D80 cu LiveView si filmare HD. Insa m-am apucat si am facut nitel research si am constatat ca diferentele sunt mult mai mari intre cele 2 aparate. Cred ca cea mai importanta ar fi faptul ca D90 are alt senzor si procesor de imagine decat D80, dar mai sunt multe altele.
Nu mai stiu exact unde am citit, pe un site respectabil de revew-uri oricum, o concluzie a lor era ca D90 este mult mai apropiat de D300 decat a fost D80 de D200...ceea ce spune multe.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 26, 2009 9:54 am

KodiaK scrie:Nu mai stiu exact unde am citit, pe un site respectabil de revew-uri oricum, o concluzie a lor era ca D90 este mult mai apropiat de D300 decat a fost D80 de D200...ceea ce spune multe.

As spune ceva mai apropiat, mult mai apropiat e o exagerare. Acolo unde D90 se prezinta mult mai bine decit D80 este pentru ca aceeasi diferenta exista si intre D300 si D200 si nu pentru ca D90 ar fi mult mai apropiat de D300.

Un exemplu concret: la D80, timpul cel mai scurt de expunere disponibil pentru Auto ISO este 1/125 s, in timp ce la D90 e 1/2000 s, valoare incomparabil mai utila pentru cei care fotografiaza cu teleobiectivul din mina sau subiecte in miscare rapida. Dar daca ne uitam la D200 si D300, descoperim ca aceste valori sint de 1/250 si, respectiv 1/4000 s. Deci, in ambele cazuri, fratelui mai mic ii lipseste o treapta, dar D90 este net avantajat de faptul ca fratele lui mai mare este mult mai capabil la acest capitol.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde liliandrei » Mie Aug 26, 2009 10:57 am

rezolutie mai mare (discutabila utilitatea), ISO mai mare (poate fi bine daca si calitatea e pe masura), senzor nou (un lucru bun), cateva pozitii in plus pe balans de alb (se rezolva oricum din kelvin sau lucru pe RAW), live view si film (m'am exprimat deja), rafala mai sprintena (as simti nevoia sincer, fata de D80)... un aparat foarte bun, D90 e o alegere intr'adevar! insa atunci cand a iesit era cumparabil la vreo 5000-6000ron, in timp ce D80 mentinea 30-3500ron. chiar am vrut sa schimb spre D90 dar facand calculul la vremea aia nu iesea defel la parale! acum a disparut D80 si in fine D90 s'a repliat la 30-3500ron.

oricum, nu fortez pe comparatia D80-D90 ci mai degraba pe faptul ca ti se recomanda D60 si D5000 in detrimentul D80 pe motiv ca sunt noi. iar D5000 ("un D90 cu ecran rabatabil") are acelasi pret cu D90 dupa unele siteuri... habar n'am.. o fi, n'o fi...?

ma rog, pun altfel problema: daca as face un upgrade semnificativ as pastra oricum D80ul, dar un D60 l'as da pentru a pune diferenta pana la un aparat mai bun.

gata, cred ca am zis ce aveam de zis, nu mai revin pe subiect, e prea subtil deja. nu vreau sa fac o problema acolo nu exista una... gama e larga, ai de unde alege. :)
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde KodiaK » Mie Aug 26, 2009 11:30 am

Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic. Nu are importanta ce diferenta este intre D300 si D200. Atat D80 cat si D90 sunt varianta castrate ale lui D200 respectiv D300. Ideea era acolo ca D80 este o versiune mai castrata a lui D200 decat este D90 a lui D300. Imi pare rau ca nu mai gasesc review-ul respectiv :(

Iar pretul nu tin minte sa fi fost atat de mare la lansarea lui D90. Stiu ca eu cand mi l-am luat (feb 09) era deja scumpit si l-am luat cu 3600 lei body-ul, iar D80 era ~2500 lei body. Probabil ca prin martie/aprilie, cand s-a mai scumpit odatat sa fi ajuns kitul la 5000 lei...dar in nici un caz nu era la lansare. Cand m-am hotrat eu sa mi-l iau era 3400 lei body-ul si 1000 lei 18-105VR-ul, iar varianta kit nu are cum sa fie mai scumpa decat luate separat.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron