Acum este Vin Apr 26, 2024 10:00 am

Articole Nikonisti.ro

Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 26, 2009 12:15 pm

liliandrei scrie:rezolutie mai mare (discutabila utilitatea), ISO mai mare (poate fi bine daca si calitatea e pe masura), senzor nou (un lucru bun),

Noul senzor e, de departe, cea mai importanta diferenta intre D80 si D90. Daca utilitatea celor 2 Mpix in plus e discutabila, comportamentul la sensibilitati de pina 1600 ISO n-a fost pus, pina acum, in discutie de nimeni. Pentru D80, chiar si 800 ISO era putin cam prea mult. Ai uitat sa adaugi, la capitolul asta, faptul ca D90 are si curatare a senzorului.

E interesant de mentionat ca, pentru filmat, senzorul CCD al lui D80 era incomparabil mai adecvat, nefiind afectat de problema rolling shutter-ului, specifica senzorilor CMOS.

Ai uitat, de asemenea, sa mentionezi monitorul, mai mare si de rezolutie mult mai inalta decit cel de la D80. Acest monitor este atit de bun incit poti sa-ti faci cu usurinta o idee exacta despre calitatea fotografiei, fara sa mai astepti pina cind o afizezi pe un monitor de calculator.
liliandrei scrie:insa atunci cand a iesit era cumparabil la vreo 5000-6000ron, in timp ce D80 mentinea 30-3500ron. chiar am vrut sa schimb spre D90 dar facand calculul la vremea aia nu iesea defel la parale!

Ce sens are sa debitezi asemenea ineptii? D90 a fost lansat, in septembrie 2008, la pretul de 4000 lei in kit cu 18-105 si 3300 lei doar corpul. In aceeasi perioada, un body de D80 era pe la 2200-2300 lei. Preturile au mai saltat in ianuarie 2009, odata cu toate preturile produselor Nikon. Intre timp, fara obiectiv s-a intors la pretul initial de 3300 lei, in timp ce in kit cu 18-105 s-a stabilizat la 4200 lei, doar cu 100 lei mai ieftin decit pretul componentelor.
Ultima oară modificat de Dan Pop pe Mie Aug 26, 2009 5:51 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 26, 2009 12:27 pm

KodiaK scrie:Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic. Nu are importanta ce diferenta este intre D300 si D200. Atat D80 cat si D90 sunt varianta castrate ale lui D200 respectiv D300. Ideea era acolo ca D80 este o versiune mai castrata a lui D200 decat este D90 a lui D300. Imi pare rau ca nu mai gasesc review-ul respectiv :(

Cred ca tu nu ai inteles ce am vrut eu sa zic, desi cred ca m-am exprimat suficient de clar. Ambele aparate sint cam la fel de castrate in raport cu fratii lor mai mari, dar diferentele mari dintre acestia duc la diferente mari intre ele.

De fapt, se poate argumenta cu succes chiar contrariul, daca ne gindim ca D80 ia de la D200 modulul de AF (Multi-CAM 1000), in timp ce D90 ramine la acelasi Multi-CAM 1000, net inferior din toate punctele de vedere fata de Multi-CAM 3500 DX cu 51 de puncte de focalizare, folosit la D300.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde liliandrei » Mie Aug 26, 2009 2:23 pm

nea dan pop... maestre... uite ca tot m'ai tras de ureche inapoi in discutia asta fara rost (imi dau eu seama)... ce reprezinta vocabularul de genul "debitezi ineptii"??? ne stim?...

de ce se poarta romanul de parca el este educatorul intregii planete si al fiecarui om in parte??? hai sa ne gandim la asta si sa facem un concurs de fotografie pe subiect... dar atentie!!!

(nor negru fulgerator se asterne peste forum, sigurante arse, cuvinte care suna asa: )

...un SINGUR aparat foto din gama Nikon este capabil sa patrunda si sa capteze sufletul omului, chiar fara sa ai habar de fotografie!!! :twisted: daca nu aveti capacitatea de a'l gasi.... ei bine... efortul vostru va fi sortit esecului din start... NU toata lumea are "ce'i trebuie"!!! :twisted: cei ce au ales D60 numai pentru ca E NOU si ne insira acum cel putin 5 "minusuri"... sa nu se mai chinuie... NU AU CE LE TREBUIE! :twisted: caci minusurile nu sunt ale aparatului!... aparatul este... hmmm... PERFECT gandit! toate sunt, fara exceptie! :twisted:

(vine din nou curentul in forum si zic: )

domnu' meu, ala e scorul, plus sau minus, pe care l'am experimentat EU la un moment precis si care a facut diferenta pentru Nikon intre a le cumpara si a nu le cumpara smecheria la data X! in loc sa'si vanda 2 aparate in decurs de 2 ani, am ramas pe D80... ba preferam sa mai pun inca un tz la suta si sa trec direct pe Dxxx! iar acum e prea tarziu: EU nu am oricum nimic de reprosat lui D80, nu simt "minusuri"; ce vreau in plus e nesemnificativ pentru rezultatul final si procentul in plus pretins de firma ar fi prea mare. Deci, e combinatia optima!

oricum, chiar si diferenta de care spui e enorma intr'un calcul la sfarsitul zilei, iar nu orice pas pe care il face o firma este o izbanda rasunatoare!!! ci e... un pas...

astfel, monitorul D80 mi'a fost arhisuficient pentru verificarea pe loc a imaginilor discutabile, nu'ti trebuie prea mult sa pricepi ca ai dat'o'n bara la un moment dat... e penibil sa discutam, mai ales venind din partea ta! remember SLR... a, stai, scuze... :) ai glumit... si io ca prostu' am pus nasu'... ok... :)

inca o data... cumparati ce vreti... dar nu mai vorbiti de minusuri, inteleg ca banu' s'a dus, dar gama e totusi larga (INCLUSIV IN TIMP - asta e punctul pe care apas in toata discutia asta!) si ai de unde alege fara sa simti minusuri... si apoi ma gandesc la bani (romanesti, produsi in Romania): aia pe care merita sa ii dai, pe de o parte, dar si aia care STII ca ti se trag din buzunar... si ti se trag, nu e "alegerea ta", ca alegerea mea ar fi un aparat care poate fi customizat cum vreau eu, nu cum vrea Nikon cu film HD pe langa toate bune pe care le are!... intelegeti?... bon, atat.

cu parere de rau,
andrei

PS: totusi, ideea concursului nu e rea, daca ma gandesc mai bine... "sufletul romanului"... "romanian soul"... :) glumesc, las'o balta, nu am tupeu... daca nu gasesc aparatul magic??? :?
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde emil » Mie Aug 26, 2009 2:55 pm

liliandrei scrie:cei ce au ales D60 numai pentru ca E NOU si ne insira acum cel putin 5 "minusuri"... sa nu se mai chinuie... NU AU CE LE TREBUIE! :twisted: caci minusurile nu sunt ale aparatului!... aparatul este... hmmm... PERFECT gandit! toate sunt, fara exceptie! :twisted:


Aici presupun ca printre altii va refereati si la mine :P
Ei bine, asa cum am mai zis si inainte, am luat D60 nu pentru ca era mai nou ci pentru ca era mai ieftin si nu aveam banii necesari pentru a lua un D90 (care era dublu ca pret fata de D60, e drept ca avea si un obiectiv ceva mai bun in kit). Si am vrut sa cumpar un produs cu garantie (deci nu la mana a doua).
Stiu ca "NU AM CE IMI TREBUIE", in cazul de fata era vorba doar de bani (si cine vine sa ma contrazica inseamna ca n-a inteles nimic din ce am scris :D)

Iar minusurile nu le-am trecut ca sa "inspir" pe cineva ci pur si simplu era parerea mea referitoare la camera.

Aproro, puteati observa ca nu am trecut ca minus ca D60 are doar 3 puncte de focus, ca are rezolutie mai mica decat D90 sau ca nu are functii de filmare. Nu le-am trecut pentru ca eu nu le folosesc deci pentru mine prezenta/absenta lor nu reprezinta un avantaj/dezavantaj.

P.S. daca aveam banii necesari clar luam un D700 (sau de ce nu, chiar un D3X) cu cateva obiective cu f1.8 sau f1.4 dar asa cum zicea cineva pe forum nu am un tata parlamentar si nici fabrica de bani :lol:
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde KodiaK » Mie Aug 26, 2009 3:11 pm

Draga Andrei, ai plecat de la "D90 e defapt un D80 cu filmare si live view"...si cum tu nu ai nevoie de filmare sau live view e ca si cum ai avea si tu un D90, iar acum ai ajuns la "Si D60 e perfect pentru cine nu are banii de mai mult". Intra-adevar pentru unii si D60 este perfect si nu simt nevoia de mai mult, cum si pentru tine este perfect D80 si nu simti nevoia de altceva.
Dar asta nu inseamna ca orice aparat mai scump este defapt un moft care nu isi merita banii.
Aparatele mai scumpe sunt asa pentru ca sunt mai bune. Poate tu si nici eu, nu am sesiza diferente dintre un D700 si un D3 (de exemplu), dar asta nu inseamna ca nu exista o diferenta pe care altcineva se poate foarte bine sa o vada.

La fel si cu D80 si D90. Diferenta este intre ele, si inca destul de mare. Faptul ca pe tine te multumeste D80 nu inseamna ca D90 e un D80 cu filmare HD. Nu cred ca merg prea depart zicand ca D90 este mai aproape de D300 decat este de D80.

Si Dan Pop ti-a zis ca debitezi ineptii petru ca asta faceai. D90 nu a fost ever 6000 lei. Cu atat mai putin la lansarea din 2008. A fost mai scump la inceputul anului cand s-au scumpit defapt toate produsele nikon, dar tot timpul diferenta a fost ~1000 lei fata de D80. Diferenta de pret perfect justificata de diferente de perf dintre cele 2 aparate.

Nu a zis nimeni ca D80 este prost, doar s-au adus in revista catva diferente destul de majore intre D80 si D90 pe care tu le-ai omis, intentioat sau nu.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde liliandrei » Mie Aug 26, 2009 3:51 pm

ok, complicat...

nu sunt pro in fotografie, nu va faceti griji, nici eu nu am ce'mi trebuie, d'aia am fost si las in finalul interventiei de mai sus :) dar am habar sa fac balanta pret/caracteristici/mofturi de genii/marketing Nikon/marketing foto in general... asta e tot. mai ales in contextul unei piete in care magazinul NU are habar sa te indrume! nu exista cultura asta... nu mai vorbim de retur in caz ca te inseli (abia-abia a inceput sa apara fiorul...)! eu unul a trebuit sa citesc juma de an, sa intreb si "genii' si oameni ok, inainte de a ma decide daca vreau sa imi dau munca pe o firma sau alta sau pe un model sau altul (chiar si asa am decis greu!). si ca sa ce pana in final? ca sa imi fac o placere... si sa stiu ca pot practica o chestie, nu ca voi sta sa ma gandesc cum naiba sa dreg faptu' ca nu mi se rabate ecranu' la banii pe care i'am dat.....

da, si eu vreau un D3x! habar n'am ce sa fac cu el, dar... il vreau oricum pentru ca e.... "acoperitor"! si D4 e departe (cred...) :)

morala finala (si unica de altfel) si practic raspunsul la prima intrebare a topicului: orice e bun daca face fata la ce iti trebuie... (pui mana pe internet si carti sa afli ce se pliaza la dorinta ta!) scurt: aia's parametrii minimi, aia caut - si atunci ce inseamna asta la Nikon, ce inseamna asta la alti producatori?... anul fabricatiei conteaza numai pentru ca fotografia se mai leaga si la calculator, deci: ai sau nu ai suport pentru modelul de la 1848? drivere, update, support, softuri de editare foto/video, etc... apoi, accesorii, obiective? apoi, daca suni pe cineva, are habar sa'ti repare chestia sau nu?... etc.

ei, dar daca nici asta nu suna bine... luati cea mai scumpa si cea mai noua chestie pentru ca stiti cum se zice: " atata dai atata face!"... mergeti pe vorba asta si nu va inselati.......


o un sfarsit de vara senzational tuturor cu cele mai noi si scumpe aparate! initiatorului: sper ca te'am ajutat :lol:
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 26, 2009 5:48 pm

liliandrei scrie:mai ales in contextul unei piete in care magazinul NU are habar sa te indrume! nu exista cultura asta...

Daca e vorba de un magazin specializat si nu de raionul foto de la Altex/Flanco/whatever, vinzatorii de pot indruma, dar nu pot alege in locul tau.
liliandrei scrie:eu unul a trebuit sa citesc juma de an, sa intreb si "genii' si oameni ok, inainte de a ma decide daca vreau sa imi dau munca pe o firma sau alta sau pe un model sau altul (chiar si asa am decis greu!).

Avind in vedere realitatile pietei, este firesc sa fie asa, in lipsa unor criterii conjuncturale (de genul: toti prietenii tai au Canon, iei si tu Canon, ca sa poti profita de expertiza si accesoriile lor). Nici mie nu mi-a fost mai usor: pe vremea cind eram intr-o adinca dilema intre D200 si Canon 40D (modelele curente la clasa semi-pro), pe 23 august 2007 a aparut pe dpreview anuntul lui D300, ce urma sa fie lansat la sfirsitul lui noiembrie. Asta a transat dilema si, in asteptarea lui D300 mi-am luat un D80, ca sa am pe ce pune obiectivele pe care urma sa le cumpar pina la achizitionarea lui D300.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde liliandrei » Lun Sep 07, 2009 10:03 am

KodiaK scrie:ai plecat de la "D90 e defapt un D80 cu filmare si live view"...


pentru mine, da... tin la utilitate contra bani. unii sunt conservatori (raman cu acelasi aparat si il mai lasa si copiilor! si atunci nu mai e relevanta garantia), iar la polul opus sunt cei care vaneaza fiecare noua inventie (si atunci din start pretul nu mai primeaza). tre' sa decizi.

KodiaK scrie:iar acum ai ajuns la "Si D60 e perfect pentru cine nu are banii de mai mult".


da, e aplicabil, in contextul celor spuse. daca ala e criteriul, sigur! lumina buna!

KodiaK scrie:Dar asta nu inseamna ca orice aparat mai scump este defapt un moft care nu isi merita banii.


ii ziceam si eu lu' tata fraza asta candva... n'a mers! :) a trebuit sa'mi astept propriul salariu ca sa vad ca avea dreptate... :) si fraza a devenit: "orice produs ARE sanse sa fie un moft care nu'si merita banii!" pe piata de azi.

KodiaK scrie:Si Dan Pop ti-a zis ca debitezi ineptii petru ca asta faceai. D90 nu a fost ever 6000 lei. [...] Diferenta de pret perfect justificata de diferente de perf dintre cele 2 aparate.


INCA mai sunt oferte ratacite pe piata, tine de studiul personal. acum sigur, nu te duci ca prostu' la cel mai mare pret, e adevarat...

insa oricum ar fi, limbajul trebuie aprig controlat, altfel semnatura "Cu stima" - expresie astazi un pic ambigua, prafuita - vine ca o ultima palma peste ochi. un bun control poate arata clasa, mai ales venind din partea unui guru/profesionist in domeniu (vad probleme in mai multe topicuri). bine, eu flatez gratuit acum, habar n'am cine'i Dan Pop, nu e prima prioritate - un moment bun pentru a delimita arta fotografica si marketing-ul de partea de tehnologie in sine (de banalul plastic care costa x bani). cineva pe planeta a luat premii cu aparate de unica folosinta.

KodiaK scrie:Nu a zis nimeni ca D80 este prost, doar s-au adus in revista catva diferente destul de majore intre D80 si D90 pe care tu le-ai omis, intentioat sau nu.


eu nu lucrez la/pentru/contra Nikon... voi?? :) nici eu nu am spus ca D80 e cel mai bun, ci, sa zicem, face o concurenta foarte buna urmasilor sai! ma rog, a murit de pe piata, in fine, pentru a lasa loc comercialului D90... si totusi!

eu am apasat de fiecare data: decizia e a fiecaruia, am incercat numai sa contrabalansez vehementa celor care forteaza pe nou+scump. mi se pare aiuristic pentru cineva cu 3 lei in buzunar. deja pune o presiune stupida...

chiar eu am adus in revista diferente. nu ne'am propus aici sa facem un tabel exhaustiv, oamenii mai tre' sa caute si singuri. am invitat la aplicarea filtrului personal.

Dan Pop scrie:vinzatorii de pot indruma, dar nu pot alege in locul tau. [...] criterii conjuncturale (de genul: toti prietenii tai au Canon, iei si tu Canon, ca sa poti profita de expertiza si accesoriile lor)


nu alege nimeni pentru tine, nu's cuvintele mele! cauti, citesti, intelegi tehnologia foto macar in linii mari, intrebi, iar citesti, te calezi pe o gama de pret si capabilitati, iei aparatele in mana!!, le testezi, compari rezultate, le intelegi, vezi ce gama de accesorii iti deschide fiecare, simti aparatele in mana sa vezi daca esti confortabil cu ele, daca vrei ceva in plus, daca plusul este corect ca pret, te mai gandesti un pic si cumperi.

apoi, Flanco, Altex, etc. sunt SI distribuitori Nikon (asta e problema Nikon, nu a lu' Altex, Flanco)! dar trecem si peste asta... problema e atunci cand le explic EU lor la tejghea ce si cum, chiar si in magazinele de top la care probabil ne gandim cu totii. in plus, ati observat: nu mai exista "vanzatori"... exista "consultanti"!

servitziile, mon cher, servitziile! banii i'as da, mama lor, am halit de multe ori paste cu zahar pentru pasiunea asta in trecut. si roman "sarac" fiind nu e o tactica sa cumperi gioarse! dar sa'mi fie limpede pe ce ii dau, mai cu duhu' blandetii...

cat despre prieteni cu Canon - da, ar fi util. inveti chestii mai usor, te descurci mai bine (daca ii freci la cap...). dar tehnica e oarecum universala si sunt atatea surse de informare incat nu mai conteaza cu ce pozeaza vecinii de bloc. iar anumite accesorii as refuza cu eleganta sa le imprumut (am o experienta intreaga aici!). eu am Nikon si sunt singur intre amicii canonisti. am simtit "jena" asta cand am cumparat, dar mie mi'a placut mai mult "feeling'ul" Nikon si pachetul in general. 'oi vedea ce'o fi in viitor.



ok, ne certam ne certam dar...
spor la cumparaturi si la fotografiat!
andrei
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 07, 2009 10:15 am

liliandrei scrie:
KodiaK scrie:Si Dan Pop ti-a zis ca debitezi ineptii petru ca asta faceai. D90 nu a fost ever 6000 lei. [...] Diferenta de pret perfect justificata de diferente de perf dintre cele 2 aparate.

INCA mai sunt oferte ratacite pe piata, tine de studiul personal.

Da-ne si noua niste linkuri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Generatia curenta sau veche-decizie grea!

Mesajde George21 » Lun Sep 07, 2009 8:32 pm

Dan Pop scrie:
liliandrei scrie:
KodiaK scrie:Si Dan Pop ti-a zis ca debitezi ineptii petru ca asta faceai. D90 nu a fost ever 6000 lei. [...] Diferenta de pret perfect justificata de diferente de perf dintre cele 2 aparate.

INCA mai sunt oferte ratacite pe piata, tine de studiul personal.

Da-ne si noua niste linkuri.



hai sa iti zic sigur d90 a fost maxim 4990 ron, pt o scurta perioada iar apoi a fost o promotie, pt cei care au luat d90 cu mai mult de 4000 de ron primeau un grip md80, apoi sa intors la 3990 ron iar acu e 3300 ron,
d300 a fost peste 6000 iar apoi a fost promotia cu "pret lafel ca in state" si a fost 5400 ron daca nu ma insel,
oricum d90 niciodata nu a trecut de 5000 !!!
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori