Acum este Joi Apr 18, 2024 6:28 am

Articole Nikonisti.ro

va rog, ajutati-ma daca puteti

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde dmf » Vin Oct 22, 2010 8:40 pm

Va salut,
am un aparat D5000 si am cu el 15974 de cadre. Mi se parea foarte mult si mi-am instalat Opanda IExif. Am facut 2 poze si le-am descarcat si pus in acest program. La prima imi apare la "Total number of Shutter Releases for Camera" 15974 la a doua 15976. NU am facut pe rafala, NU salveaza cu 2 extensii. Am facut NUMAI 2 poze si totusi imi apare ca si cum am facut 3. Puteti sa-mi spuneti care poate fi problema?
Cu stima
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde RRS » Vin Oct 22, 2010 8:48 pm

Salut, Shutter Release nu contorizeaza numai fotografiile ci de cate ori s-a apasat shutter-ul... eu asa stiu.
oricum, de ce iti faci probleme? daca vezi in alt soft de citire Exif, s-ar putea sa fie diferenta de 5-6 cadre :)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde dmf » Vin Oct 22, 2010 8:52 pm

Imi fac probleme pt ca am inteles ca shutter-ul e garantat 100.000 de cadre. Eu am aparatul din iunie... in ritmul asta... oricum, mi se pare ca imi arata mai multe fotografii decat am facut
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde Haf » Vin Oct 22, 2010 9:07 pm

RRS scrie:Salut, Shutter Release nu contorizeaza numai fotografiile ci de cate ori s-a apasat shutter-ul... eu asa stiu.
oricum, de ce iti faci probleme? daca vezi in alt soft de citire Exif, s-ar putea sa fie diferenta de 5-6 cadre :)

Confunzi diverse lucruri. Shutter-ul (pe romaneste obturator) este componenta care se deschide si lasa sa ajunga lumina pe senzor (sau film dupa caz), nu ai cum sa il apesi, doar butonul de declansare se apasa (shutter release button).
"Total number of Shutter Releases for Camera" contorizeaza de cate ori a fost actionat obturatorul, implicit cate cadre au fost facute cu aparatul.
dmf scrie:Imi fac probleme pt ca am inteles ca shutter-ul e garantat 100.000 de cadre. Eu am aparatul din iunie... in ritmul asta... oricum, mi se pare ca imi arata mai multe fotografii decat am facut

Nu e nimic garantat, nici la modelele de top de clasa pro, Nikon zice doar "tested", intelege fiecare ce poate de aici. Las-o mai moale atunci cu pozatul daca ti-e frica sa nu se strice obturatoul :)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde Meggido » Vin Oct 22, 2010 9:44 pm

Ai facut ceva poze nu gluma :)
Eu credeam despre mine ca sunt prea entuziast si fac prea multe poze, dar cu cele sub 15.000 cadre din iunie (2009) sunt departe de tine :D.

Oricum, cum spunea si Haf, nu e lege sa tina fix atatea cadre cat a fost testat...am citit acum cateva zile ca cineva a tras peste 210.000 poze cu un D90 (din ianuarie 2009) si inca functioneaza fara probleme...
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 22, 2010 11:28 pm

dmf scrie:La prima imi apare la "Total number of Shutter Releases for Camera" 15974 la a doua 15976. NU am facut pe rafala, NU salveaza cu 2 extensii. Am facut NUMAI 2 poze si totusi imi apare ca si cum am facut 3. Puteti sa-mi spuneti care poate fi problema?

Ai folosit cumva liveview? Cind intri in Lv obturatorul se deschide, iar cind iesi se inchide, deci ai o activare a obturatorului careia nu ii corespunde nici o fotografie, dar e contorizata ca atare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde Gheorghita Epureanu » Sâm Oct 23, 2010 7:26 pm

in caz ca se strica shutter-ul, se poate repara?
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde hyp » Sâm Oct 23, 2010 8:25 pm

cam orice din camera se poate "repara"..mai bine zis inlocui. Acum intrebarea e...se merita sa "repari" in comparatie cu pretul unei alte camere?
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: va rog, ajutati-ma daca puteti

Mesajde Maniac » Sâm Oct 23, 2010 8:58 pm

@hyp:
Nu am avut inca aceasta experienta "placuta" dar am inteles de la cei ce au schimbat obturatoare ca, fata de costul unui aparat nou, costul schimbarii acestuia este foarte mic (pana in 1000Ron pt aparate de clasa pro).
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori