Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:41 am

Articole Nikonisti.ro

va rog dati-mi niste sfaturi

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: va rog dati-mi niste sfaturi

Mesajde Haf » Mie Oct 27, 2010 1:45 pm

Asta cu "HIDRAN" e facuta la ISO 2200, e normal sa arate mai zgomotos cand o compari cu cele facute la ISO 250-400, obiectivul nu are nicio treaba aici.
Eu zic totusi ca aparatul este in parametri, nu e nimic in neregula. Mai trebuie sa experimentezi cu active d-lighting, cu ajustarea expunerii unde sunt conditii "grele" de interior si eventual sa tragi si RAW.
emp scrie:putea sa foloseasca un blit de ex.ce te-ai oparit asa?

Se vede in primele 2 poze cu ochiul liber unde a folosit flash si unde nu, ai dovada si in EXIF. Tu poate te gandeai la cum zic americanii "available light", traducerea mecanica in romana suna aiurea si e lipsita de sens pe deasupra (macar sa vedem si niste poze la lumina inexistenta, sunt curios cum sunt alea)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: va rog dati-mi niste sfaturi

Mesajde Semper » Mie Oct 27, 2010 1:52 pm

In manual nu cred ca scrie de evidentierea contrastului. Ci scrie din cate imi amintesc ca aceasta setare trebuie activata doar atunci cand vrei sa pozezi o scena cu un contrast mare (adica si zone intunecate si zone foarte luminoase). Explicat intr-un mod simplist, daca ai ADL activat, aparatul iti va subexpune un pic poza (pentru ca zonele f. luminoase sa nu iasa arse) si de asemenea va procesa toate zonele intunecate (le va ridica expunerea din soft sa spunem...). Odata cu acea deschidere din soft a zonelor intunecate apare si zgomotul de imagine. Este o explicatie simplista, cu google vei gasi si explicatia completa, tehnica.
Fa urmatorul test: fa o poza la ISO 200, insa subexpusa cu 2-3 trepte. Daca dintr-un soft (lightroom, capture nx, etc) vei creste expunerea cu acele 2-3 trepe (astfel incat per total expunerea este corecta), vei observa ca apare zgomot, chiar daca poza este facuta la ISO 200.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: sapnamathur şi 40 vizitatori

cron