Acum este Joi Apr 25, 2024 5:35 am

Articole Nikonisti.ro

D 7000,primele impresii

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde mflorian » Sâm Noi 20, 2010 7:51 pm

GabrielC scrie:...
N-am chef de polemici sterile.
Dacă nu ţi-au fost pe plac concluziile mele privind AF tuningul pe care tocmai l-am făcut şi dacă ai vrut neapărat să auzi altceva, asta e, îmi pare rău.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde GabrielC » Sâm Noi 20, 2010 9:47 pm

Concluziile la AF tuningul facut mi-au placut si au fost chiar utile, pentru ca in principiu ele ar putea arata ca nu vorbim de o decalibrare sistemica. Restul comentariilor mi-a displacut, asa cum am si punctat.
Nici eu nu sunt adeptul polemicilor - in orice caz nu pe forumul asta - dar nu agreez nici derapajele inutile nici tonul condescendent fara motiv.

Revenind la subiect - tocmai am gasit o discutie despre D7000 la fotografiat pasari, pe Nikonians, cu referiri directe la comparatia sistemului de focus intre D7000 si D300.

Linkul e aici, contine si imagini si cred ca poate fi intersant pentru subiectul discutat:

http://www.nikonians.org/forums/dcboard ... 412&page=1

Pentru cazul in care nu puteti accesa, copy/paste concluziile tipului care a incercat un 500VR + TC14E pe un D700, cu setarile: 1/1600, ISO1250, f/5.6

"
I meant to add some subjective impressions:

- AF initial acquisition seemed very snappy, which was a pleasant surprise. It certainly did not seem any slower than my D300 to acquire the target and to tell the truth it felt faster than the D300. Maybe it felt faster because I did not have too high expectations and they were exceeded. We'll see; I have shot too few images to say this authoritatively.

- tracking seems more sure-footed than my D300. There's two elements to this. I have some 12-shot sequences of distant swans and also ducks where 10 of 12 are perfectly fine (I also have some sequences where I blew it too ). The other element is tracking a bird in front of a busy background - again subjective and after very little use - I have this uncanny feeling using 9-point dynamic that the AF tracks much better without grabbing on the background. And this was on some very distant subjects where my D300 I think has a greater tendency to grab on the background. I've got Delay set to Short, just like on my D300. Very subjective conclusion, don't take too much stock in this yet.

- Is it possible the AF points are smaller, therefore less tendency to grab on the background?

- ISO1250 was a little noisier than I hoped but conditions were dull. I am keen to see this in a variety of lighting.

- regardless AF does not seem worse than my D300 and my overall impression is it is better.

- I notice the smaller buffer and slower frame-rate (6 vs. 8). I have to be more disciplined about mashing down the shutter and holding it there. Not entirely a bad thing.

- I'm reviewing the day's shooting as I write this, 250 images, and am getting more excited as I go through them. I have this crazy feeling that all I had to do was wave the lens (on gimbal today) in the general direction of the birds and it was nailing initial acquisition and then pretty much every image in the sequences. I do not feel my D300 does this.

- Because a lot of my sequences today were fairly distant, maybe if the birds were closer the AF might have had a tougher time keeping up.

- About two weeks ago on dpreview there was a thread by an experienced Eagle shooter that normally shoots a D3/400 2.8 and he returned his D7000 because it was demonstrably (he showed samples) not nailing focus like his D3. I am very relieved to report I am seeing NOTHING like that.

- Really on the AF side of this camera, if I can repeat what I did today with some closer targets, I will be very happy with the D7000. I can tell you I am surprised and pleased. "


In alta interventie mai incolo, tipul a facut si cateva teste pe tinte mai apropiate... si au confirmat rezultatele din prima serie.
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde Dan Pop » Sâm Noi 20, 2010 10:06 pm

GabrielC scrie:In loc sa discutam la obiect pe problema tehnica si sa vedem OBIECTIV despre ce e vorba,...

Ca sa putem face asta, ne-ar trebui macar doua duzini de D7000, preferabil din loturi diferite, pe care sa le testam, cu unul si acelasi set de obiective si sa comparam rezultatele.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde GabrielC » Sâm Noi 20, 2010 11:32 pm

Ideea este ca dincolo de observatiile prezentate aici pe forum de detinatori romani de D7000, necesare si de folos, suntem inca in situatia sa vedem ce se mai intampla pe la altii care le-au pus deja la treaba si sa incercam sa intelegem mai multe din experienta lor.

Cert este ca e un aparat performant care trebuie intai descifrat si abia apoi comentat pro si contra. Sa nu uitam ca majoritatea celor care il vor cumpara vor veni de la nivele inferioare de sensibilitate a senzorului, multi utilizand acum D90, D80, D5000 si altele. Din cate incep sa inteleg, pentru formatul DX noul D7000 este diferit din multe puncte de vedere. De aceea cred ca orice informatie sau observatie, prezentata cel putin cu titlu de inventar, poate fi utila cu conditia s-o tratam ca atare...
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 21, 2010 1:09 am

GabrielC scrie:De aceea cred ca orice informatie sau observatie, prezentata cel putin cu titlu de inventar, poate fi utila cu conditia s-o tratam ca atare...

Intru totul de acord, dar, de aici si pina la "sa discutam la obiect pe problema tehnica si sa vedem OBIECTIV despre ce e vorba" este o cale atit de lunga...

Fiind un adept al solutiilor practice, consider ca, daca problema preciziei focalizarii in absenta oricarei corectii prezinta o importanta deosebita, e mult mai simplu sa mergi la magazin cu clasicul chart de testare a focalizarii la 45 de grade si cu un obiectiv de incredere (sau mai multe) si sa alegi aparatul care se prezinta cel mai bine la testul cu pricina, decit sa compari parerile altora de pe net, oameni pe care nu-i cunosti si nu stii cita baza poti pune pe ce spun ei. Afirmatie valabila si pentru cei din provincie: e vorba de o investitie prea mare si prea importanta pentru a lasa alegerea la voia intimplarii, pentru ca nu-mi imaginez nici un vinzator care sa stea sa faca testele respective pe toate aparatele din magazin inainte de a pune unul din ele intr-un colet.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde GabrielC » Dum Noi 21, 2010 8:54 am

Corect spus. Totusi, daca problema aparentei carente in calibrare se va confirma ca un defect sistemic (evident ca sper ca nu...) asta inseamna totusi o oarecare relaxare a QC de la Nikon sau posibil o "scapare" in proiectare. De asemeni cred ca multi din cei care vor sa cumpere un D7000 si au citit topicul asta vor adauga elementul respectiv pe lista de teste pe care sa le faca la cumparare. Si desigur nu consider ca vanzatorul din magazin este cel care trebuie sa verifice aspectul, ci producatorul.

Oricum, imi cer scuze pentru aparenta deturnare a topicului, poatre ca era mai bine de postat in cel dedicat D7000. :)
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori