Acum este Vin Apr 19, 2024 9:18 pm

Articole Nikonisti.ro

D 7000,primele impresii

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Noi 16, 2010 3:40 pm

mflorian scrie:Resize este cel mai eficient mod de a nu mai vedea zgomotul.

Corect !
crisarg scrie:Ne e crop, e convert in jpeg si resize. High ISO e setat pe normal. Pot pune fisierul raw undeva pentru vizualizare.


E mai bine sa faci un CROP la 100% decit resize. Toate testele de zgomot in general se fac pe raw/tiff care sunt formate losless

Parerea mea (si nu numai, vezi Ken Rockwell) este ca D7000 este mai bun decit D90 la capitolul rezolutie (normal in cazul unui senzor cu 16 Mpx fara de doar 12 Mpx la D90) si beneficiaza si de toate imbunatatirile la capitolul zgomot de imagine (unde oricum Nikon stie cel mai bine cum sa trateze problema, vezi D3s) ceea ce nu se poate spune despre D90. Nici macar un update de firmware cred ca nu va mai aparea pt. D90 (daca n-a aparut dupa 2 ani de la lansare), mai ales ca prin cam toata lumea D90-ul lipseste/se epuizeaza din stoc.
Cu D7000 s-a intrat in alt stagiu sau faza al aparatelor sub-pro/premium. Acum Nikon probabil va insista pe alte zone (pro, FX, ob. FX) pina cind concurenta ii va ataca D7000-ul cu ceva deosebit.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde crisarg » Mar Noi 16, 2010 3:46 pm

Aveti atasat fisierul RAW, nu cred ca puteam face un crop convenabil la acel cadru. :)

La zgomot este peste D90 cu 1/2 - 1 treapta. Foarte acceptabil.

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-16nov ... 41040e.zip
crisarg
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Mai 07, 2009 10:11 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde 85mm » Mar Noi 16, 2010 3:53 pm

Bogdan Dulgheru scrie: Nici macar un update de firmware cred ca nu va mai aparea pt. D90 (daca n-a aparut dupa 2 ani de la lansare)

De obicei cand se lanseaza un produs , din pacate nu este testat asa cum ar trebui de catre producator. Este scos pur si simplu la vanzare , urmand ca utilizatorii sa semnaleze eventualele probleme ale acestuia. Si uite asa apare update de firmware .... o chestie facuta sa-ti salte inima de bucurie, desi nu ar fi trebuit sa existe daca aparatul era testat cum trebuie de producator inainte de lansare.
Asa ca...la cat mai multe body-uri care sa nu necesite U.F. !
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde mflorian » Mar Noi 16, 2010 5:56 pm

Poze făcute la lumina becului incandescent, crop 100%:

ISO 100, High ISO NR = Off:
ISO 100.jpg


ISO 1600, High ISO NR = Off:
ISO 1600.jpg


ISO 3200, High ISO NR = Off:
ISO 3200.jpg


ISO 6400, High ISO NR = Off:
ISO 6400.jpg


ISO 6400, High ISO NR = Normal:
ISO 6400 NR Normal.jpg


Din ultimele două imagini este evident că se mai atenuează zgomotul şi din software, nu se mizează doar pe senzor.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde RRS » Mar Noi 16, 2010 8:50 pm

Cred ca ai un pixel mort :( coltul stanga sus, punt alb in toata imaginile :(
de la 3200 in sus mi se pare cam nasol... dar nu e D3s :)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde RRS » Mar Noi 16, 2010 8:52 pm

parca si in dreapta langa statuieta... :(
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde mflorian » Mar Noi 16, 2010 9:29 pm

RRS scrie:Cred ca ai un pixel mort :( coltul stanga sus, punt alb in toata imaginile :(

O fi praful de pe raft.
Progrămelul de la http://www.photo-freeware.net/deadpixeltest.php îmi zice
Result: 0 dead pixels / 0 hot pixels
pe mai multe poze făcute cu capacul pus pe obiectiv şi cu timpi de expunere lungi.

RRS scrie:de la 3200 in sus mi se pare cam nasol... dar nu e D3s :)
Nici la 1600 nu-mi place cum iese imaginea. Dar, oricum, valorile fantasmagorice ale lui ISO sînt doar o chestie de marketing şi trebuie tratate ca atare.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde mflorian » Mie Noi 17, 2010 10:50 am

85mm scrie:De obicei cand se lanseaza un produs , din pacate nu este testat asa cum ar trebui de catre producator.
Felul în care ai formulat fraza este prea generalizator şi deci cam inexact. Există producători care îşi testează riguros produsele şi alţii care le testează mai puţin riguros. Iar acel "aşa cum ar trebui" la care faci apel este prea vag. Asigurarea calităţii fiind un proces bazat pe statistică, "aşa cum ar trebui" este idealul teoretic spre care doar se poate tinde într-o măsură mai mică sau mai mare. Dacă s-ar aplica toate testele posibile, procesul de testare ar fi atît de lung încît produsul ar ieşi pe piaţă gata depăşit tehnologic, iar costurile produsului (care includ şi testarea) ar fi atît de mari încît nu l-ar mai cumpăra nimeni.
85mm scrie:Este scos pur si simplu la vanzare , urmand ca utilizatorii sa semnaleze eventualele probleme ale acestuia.
Nici aici nu sînt de acord. Ce descrii tu este o mişcare de kamikaze, Un produs care se respectă este scos la vînzare după ce i s-au aplicat bateriile de teste specifice. Un produs netestat este cvasi inutilizabil. Iar dacă utilizatorii cumpără aşa ceva, la concurenţa de pe piaţă, nu mai e cazul de update de firmware ci de faliment.
Un update de firmware este aproape întotdeauna o corecţie a unor mărunţişuri. Foarte rar se corectează scăpări ceva mai mari.
Ultima oară modificat de mflorian pe Mie Noi 17, 2010 12:10 pm, modificat 1 dată în total.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde 85mm » Mie Noi 17, 2010 11:15 am

Later edit:
... Este bine totusi ca se pot remedia anumite chestii prin U. F.
Ultima oară modificat de 85mm pe Mie Noi 17, 2010 12:32 pm, modificat 1 dată în total.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 17, 2010 11:26 am

mflorian scrie:
RRS scrie:Cred ca ai un pixel mort :( coltul stanga sus, punt alb in toata imaginile :(

O fi praful de pe raft.
Progrămelul de la http://www.photo-freeware.net/deadpixeltest.php îmi zice
Result: 0 dead pixels / 0 hot pixels
pe mai multe poze făcute cu capacul pus pe obiectiv şi cu timpi de expunere lungi.

Exista hot pixels care nu apar la imagini cu capacul pe obiectiv, dar se vad foarte bine pe imagini normale, in special la sensibilitati mari. Am avut pe un aparat nu mai putin de 4 asemenea exemplare.

Iar hot pixelul identificat de RRS are toate sansele sa fie real: la 100 ISO este mult mai discret decit la sensibilitati mari.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori

cron