Acum este Joi Apr 25, 2024 1:47 pm

Articole Nikonisti.ro

D 7000,primele impresii

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde mflorian » Vin Noi 19, 2010 9:55 am

Îmi pare rău (ăăăă.... mai exact îmi pare bine), dar nu am găsit nici un hot/dead pixel, inspectînd diverse imagini cu diverse fundaluri, toate făcute la ISO mare. Dar nu este timpul pierdut, asemenea pixeli pot să apară şi de acum încolo.

În altă ordine de idei, începe să mi se contureze tot mai clar ideea că obiectivele beznoase de kit 18-105 sau 18-200 nu pot pune în valoare D7k, deoarece nu pot da o imagine pe măsura rezoluţiei de 4,7 microni a senzorului.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde mflorian » Vin Noi 19, 2010 10:43 pm

Test comparativ Canon EOS 60D versus Nikon D7k versus Pentax K-5:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos60d/page19.asp
Singurul lucru care nu-mi place la D7k este tendinţa de a arde roşul (evidenţiat în acest test mai ales pe bilele alea de cîlţi). În rest, numai de bine...
Ultima oară modificat de mflorian pe Sâm Noi 20, 2010 12:12 pm, modificat 1 dată în total.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde 85mm » Sâm Noi 20, 2010 12:02 am

mflorian scrie:Poze făcute la lumina becului incandescent, crop 100%:


Cropul 100% IMHO are strict relevanta in teste " de clasament". O relevanta mult mai practica o are cropul la 50% deoarece este suficienta pentru evaluarea unei imagini pentru listare A4 ( 20x30 ). De apreciat efortul pe care l-ai facut postand aici testele, precum si bunavointa.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde GabrielC » Sâm Noi 20, 2010 12:14 pm

A sesizat pana acum cineva probleme de front/back focus la D7000 avand ca rezultat poze mai soft decat normal?
Am gasit ieri o discutie intreaga referitoare la aspectul asta, majoritatea respectivilor fie trimitand aparatele la recalibrare, fie folosind la maximum posibilitatea de AF tuning.

http://forums.dpreview.com/forums/readf ... d=36939639

Ce parere aveti?
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde Dan Pop » Sâm Noi 20, 2010 12:39 pm

mflorian scrie:În altă ordine de idei, începe să mi se contureze tot mai clar ideea că obiectivele beznoase de kit 18-105 sau 18-200 nu pot pune în valoare D7k, deoarece nu pot da o imagine pe măsura rezoluţiei de 4,7 microni a senzorului.

Cam asta au constatat si canonistii, cind s-au repezit la noile aparate cu senzor APS-C de 18 MP. Daca vrei sa scoti tot ce se poate scoate din aparatul asta, nu prea are sens sa folosesti zoom-uri inferioare calitativ lui 16-85. E posibil ca nici 17-55/2.8 sa nu faca fata, avind in vedere virsta lui.

Chestia e ca Nikon nu prea pare interesat sa scoata o noua generatie de obiective DX de mare performanta, asa ca utilizatorii lui D7000 vor avea o plaja de selectie cam limitata, sau vor accepta unul din cele doua compromisuri nu prea atragatoare:

  • obiective care nu pot pune informatie utila in fiecare pixel al senzorului
  • obiective de clasa pro pe format FX, majoritatea mai scumpe decit D7000
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde mflorian » Sâm Noi 20, 2010 12:45 pm

GabrielC scrie:....
Ce parere aveti?
La exemplarul meu am valori la AF tunning de +10, -10, -5 şi zero la cele patru obiective pe care le am. Aşa că nu am vreo problemă de acest gen. Văd că unii din cei care au scris în dpreview sînt mai ghinionişti, avînd doar valori negative şi spre capătul plajei de reglaj. Aceia au îtr-adevăr o problemă. Mai rămîne de văzut cîte asemenea cazuri apar.
Oricum, asemenea relatări trebuie tratate cu rezevă, deoarece tind să inducă panică nejustificată, similar cu situaţiile de pe forumurile auto mono-marcă: doar cei cu probleme se plîng, cei fără probleme nu sînt prezenţi la discuţii,aşa că cinva din exterior, dacă citeşte, are impresia că produsul respectiv este un dezastru, chiar dacă cei cu probleme reprezintă (să zicem) doar 0,5% din totalul posesorilor acelui produs.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde Dan Pop » Sâm Noi 20, 2010 1:39 pm


In primul rind, sint de parere ca urmatorul post din discutia respectiva explica o mare parte din problema:
Trouble is the AF tune can become an obsession. On my old D80/D90 I was perfectly happy because I couldn't adjust. Now I can adjust I can see that in comparison with the D7000 the D80 I still have is not in perfect focus at F1.4. Never bothered me before.....

Deci problema nu e noua (stiam asta demult, pagina de fine tuning cu inbus-ul de 2 mm e de pe vremea lui D70s), doar ca acum incepe lumea s-o descopere. Iar faptul ca aparatele cu fine tuning in firmware au si o setare globala, pe linga cele per obiectiv, spune destule pentru cine stie sa "asculte".

In al doilea rind, e imposibil de stiut cite din D7000-urile iesite pe poarta fabricii din Thailanda sufera de aceasta problema la modul alarmant. Din pacate, nu stim nici macar care sint tolerantele "oficiale" stabilite de Nikon pentru D7000. Ar fi naiv sa ne imaginam ca aceste tolerante nu exista.

Ca fapt divers, la D700 umplusem deja 10 din cele 12 intrari din tabelul de AF tuning, toate cu valori negative (corectii de back-focus), dar am si citeva obiective care nu au avut nevoie de nicio corectie.

Daca as fi utilizator de D7000 si as gasi o eroare sistematica de focalizare corectabila din setarea globala, as face corectia si mi-as vedea linistit de treaba. Daca eroarea sistematica ar fi prea mare pentru a fi corectata din AF-tuning, as trimite aparatul in service (daca acesta beneficiaza de garantie) sau as pune mina pe cheia allen de 2 mm (daca aparatul nu are garantie in Romania).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde GabrielC » Sâm Noi 20, 2010 5:09 pm

Intrebarea mea nu se voia panicarda.Am citit suficient de mult pe diferite tipuri de forumuri (si nu numai despre D7000 :lol: )
atat ca sa fiu in stare sa interpretez cat de cat corect cele spuse, cat sa si apreciez la justa valoare o multime de asertiuni facute pe diverse teme, asertiuni bazate EXCLUSIV pe citirea de catre autori a acestor discutii de pe forumuri.

Dar multe din problemele ridicate sunt de multe ori reale, chiar daca nu reprezinta neaparat o situatie majoritara. Ca sa ma refer la D7000, pe acelasi DPreview sunt o multime de discutii entuziaste si laudative, cu argumente bine fundamentate.
Asta nu inseamna insa ca trebuie sa tratam ca pe un lucru normal necesitatea de a pune -10 sau -20 la AF tuning pentru un aparat NOU, la toate sau majoritatea obiectivelor care functionasera corect pe alt aparat. Ca se gasesc solutii, e corect si bine punctat mai sus, dar ma indoiesc ca multi cumparatori din Romania vor fi incantati sa dea aproape 5000 de lei ca sa constate ca noul aparat nu functioneaza corect si trebuie recalibrat in service sau schimbat.

Iar in ceea ce priveste obsesia Af front/back, ma intreb cam ce trebuie sa simta un fotograf de wildlife cand dupa ore de panda si efort reuseste sa capteze subiectul dorit in lumina si compozitia cautate, doar ca sa constate ca focusul pus corect pe ochii subiectului a "prins" in clar doar gatul si o parte din aripa... sau nici macar atat.
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde mflorian » Sâm Noi 20, 2010 6:01 pm

GabrielC scrie:Asta nu inseamna insa ca trebuie sa tratam ca pe un lucru normal necesitatea de a pune -10 sau -20 la AF tuning pentru un aparat NOU, la toate sau majoritatea obiectivelor care functionasera corect pe alt aparat.
Mie mi se pare normal, din moment ce am acces la asemenea reglaje. Iar în vremea în care nu le aveam, nu ne băteam capul. Mai citeşte odată citatul dat de Dl Pop:
Trouble is the AF tune can become an obsession. On my old D80/D90 I was perfectly happy because I couldn't adjust. Now I can adjust I can see that in comparison with the D7000 the D80 I still have is not in perfect focus at F1.4. Never bothered me before.....


GabrielC scrie:...dar ma indoiesc ca multi cumparatori din Romania vor fi incantati sa dea aproape 5000 de lei ca sa constate ca noul aparat nu functioneaza corect si trebuie recalibrat in service sau schimbat.
Nu putem şti dacă vor fi mulţi sau puţini, deci problema seamănă, momentan, cu cea a drobului de sare.


GabrielC scrie:Iar in ceea ce priveste obsesia Af front/back, ma intreb cam ce trebuie sa simta un fotograf de wildlife cand dupa ore de panda si efort reuseste sa capteze subiectul dorit in lumina si compozitia cautate, doar ca sa constate ca focusul pus corect pe ochii subiectului a "prins" in clar doar gatul si o parte din aripa... sau nici macar atat.
Un fotograf de sălbăticiuni ar trebuisă îşi cunoască bine echipamentul şi să îl testeze înainte de a ieşi la pîndă.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: D 7000,primele impresii

Mesajde GabrielC » Sâm Noi 20, 2010 7:18 pm

OK, m-am lamurit, site romanesc!...
In loc sa discutam la obiect pe problema tehnica si sa vedem OBIECTIV despre ce e vorba, incercam sa umblam cu
clisee si sa ridicam in slavi parerile celor mai avansati fara sa dibuim esenta afirmatiilor. Mai urmeaza sa-mi gasiti si
niste greseli gramaticale sau de exprimare si sa umpleti doua pagini cu comentarii despre asta... :lol:

Mai oameni buni, eu vreau sa fiu unul dintre aia care vor da 4700 RON pe bebelusul asta si care sa fie incantati de
el si de bunul mod de cheltuire a banilor. Dar asta la modul real, in cunostinta de cauza si ... pe bune. Am gasit o
multime de pareri pe subiectul D7000 in ultimele zile, iar faptul ca am vrut parerea voastra despre parerile lor ar fi trebuit sa va dea de gandit. Daca eram multumit cu ce am gasit acolo, nu mai tulburam atmosfera de glorioasa
exaltare care s-a creat aici.

Singura intrebare/problema era ca nu cumva necesitatea AF tuning extrem pe toate obiectivele sa tradeze o eroare
de calibrare a aparatului din fabrica, asa cum banuiesc unii dintre baietii din linkul indicat. Eroare care ar trebui
rectificata de Nikon, astfel incat AF tuning-ul sa corecteze doar potrivirea obiectiv/body, nu si eroarea de calibrare
a body-ului.

Chestia cu fotograful de pasari/wildlife care trebuie sa-si cunoasca aparatura e un cliseu minunat... :D
Crede-ma cand iti spun ca - fara a pretinde ca sunt expert - am oarece cunostinte si experienta in domeniu care
s-au tradus (cu D60-D80-D90) chiar si in poze destul de apreciate ( si pe site-uri romanaesti, si pe altele...).
Asa ca stiam ce vorbesc cand am zis ce-am zis mai sus despre focus pus corect si obtinut aiurea.
Treaba cu drobul de sare am trecut-o cu vederea, considerand-o o simpla inabilitate de exprimare. Se mai intampla.

Si nu-i nevoie sa mi-l citezi pe dl. Pop, oricum n-as spune nimic care sa-l contrazica - e mai inalt cu vreo doua capete
decat mine, iar camerele de top de la Nikon sunt grele ... si rezistente :lol:
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori