Acum este Joi Apr 25, 2024 6:02 am

Articole Nikonisti.ro

Focus Stacking

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Focus Stacking

Mesajde dmf » Joi Oct 28, 2010 7:53 am

A folosit cineva Focus Stacking? Cred ca ar fi foarte interesant pentru multi de aici daca cei avansati in ale fotografiei ati putea sa ne explicati putin cam care e ideea. Nikon D 5000 face focus bracketing numai pe 2 cadre, nu? Ideea la aceasta tehnica e sa ai aceeasi fotografie cu mai multe focalizari? Mi am instalat Helicon Focus si m am jucat putin. Pare foarte interesant. Astept (asteptam) niste sfaturi si indrumari

Cu stima si respect
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Focus Stacking

Mesajde Gheorghita Epureanu » Joi Oct 28, 2010 8:19 am

uite ai aici un filmulet foarte simplu care iti spune cam ce se intampla si ce iti trebuie in focus stacking

http://www.youtube.com/watch?v=fJiEw4VCcYU

cat despre sfaturi si indrumari, le tragi tu singur dupa ce faci vreo cateva poze cu focus stacking, e mai bine sa iti faci propria idee despre ceva.

a sa nu uit, nu sunt un avansat in ale fotografiei asa ca sfatul meu posibil sa nu fie cel mai bun
Ultima oară modificat de Gheorghita Epureanu pe Joi Oct 28, 2010 8:37 am, modificat 1 dată în total.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Focus Stacking

Mesajde dmf » Joi Oct 28, 2010 8:23 am

ghighi4m scrie:uite ai aici un filmulet foarte simplu care iti spune cam ce se intampla si ce iti trebuie in focus stacking

http://www.youtube.com/watch?v=fJiEw4VCcYU

cat despre sfaturi si indrumari, le tragi tu singur dupa ce faci vreo cateva poze cu focus stacking, e cel mai bine sa iti faci propria idee despre ceva.

a sa nu uit, nu sunt un avansat in ale fotografiei asa ca sfatul meu nu se pune


Din momentul in care poti da o informatie suplimentara fata de ce stiu eu este super ok. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni. SE PUNE orice sfat si ti multumesc. Poate m am exprimat gresit cu "avansati".

cu stima
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Focus Stacking

Mesajde Gheorghita Epureanu » Joi Oct 28, 2010 8:36 am

nu te-ai exprimat gresit deloc, ai vrut o opinie de la cei mai avansati, e alegerea ta.
eu am incercat sa iti dau o frantura de sfat si de asta am facut si precizarea ca nu sunt avansat ca sa stii asta.
stai linistit nu ai jignit pe nimeni si remarca mea nu a vrut sa atinga. (am retusat un pic remarca)
exact asa am facut eu cu focus stacking, am descarcat programelul, am vizualizat si am citit cateva site-uri si m-am pus pe treaba. dupa mai multe teste, esuari, "succesuri", mi-am format propria opinie si am dormit foarte linistit in noaptea aia cu gandul ca am mai invatat ceva. de asta ti-am recomandat si tie acest lucru. spor la munca.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Focus Stacking

Mesajde dmf » Joi Oct 28, 2010 8:40 am

ghighi4m scrie:nu te-ai exprimat gresit deloc, ai vrut o opinie de la cei mai avansati, e alegerea ta.
eu am incercat sa iti dau o frantura de sfat si de asta am facut si precizarea ca nu sunt avansat ca sa stii asta.
stai linistit nu ai jignit pe nimeni si remarca mea nu a vrut sa atinga. (am retusat un pic remarca)
exact asa am facut eu cu focus stacking, am descarcat programelul, am vizualizat si am citit cateva site-uri si m-am pus pe treaba. dupa mai multe teste, esuari, "succesuri", mi-am format propria opinie si am dormit foarte linistit in noaptea aia cu gandul ca am mai invatat ceva. de asta ti-am recomandat si tie acest lucru. spor la munca.



mersi frumos
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Focus Stacking

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 28, 2010 9:02 am

dmf scrie:A folosit cineva Focus Stacking? Cred ca ar fi foarte interesant pentru multi de aici daca cei avansati in ale fotografiei ati putea sa ne explicati putin cam care e ideea. Nikon D 5000 face focus bracketing numai pe 2 cadre, nu? Ideea la aceasta tehnica e sa ai aceeasi fotografie cu mai multe focalizari? Mi am instalat Helicon Focus si m am jucat putin. Pare foarte interesant. Astept (asteptam) niste sfaturi si indrumari

Daca bagi "focus stacking" in Google, primul link e http://en.wikipedia.org/wiki/Focus_stacking, un articol care explica ce este si la ce e buna aceasta tehnica. Cu imagini si link-uri catre diverse programe de profil.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori