Acum este Vin Apr 19, 2024 3:20 pm

Articole Nikonisti.ro

recomandare obiectiv

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: recomandare obiectiv

Mesajde dmf » Vin Noi 05, 2010 10:01 pm

Dan Pop scrie:
alexandrul.ct scrie:Aveti ceva mai multe detalii? Ce am gasit pana acum:
il plaseaza in categoria obiectivelor rentabile (calitate ok pentru pretul cerut).

Exact asta si este: un obiectiv foarte OK in raport cu pretul, chiar si cu pretul de dinainte de promotie. Pacatele lui sint in special pe partea mecanica (montura de plastic, lipsa interventiei manuale la focalizare, un inel de focalizare cam nefericit si lipsa unei scale a distantelor de focalizare). Pe partea optica se prezinta destul de bine la capitolele precizie focalizare, claritate, distorsiuni, aberatii.



te rog mult spune-mi, obiectivul Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX merge pe D5000?
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 05, 2010 10:13 pm

dmf scrie:te rog mult spune-mi, obiectivul Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX merge pe D5000?

Orice obiectiv care contine "AF-S" in nume merge pe D5000, inclusiv focalizarea automata. Obiectivele care au doar "AF" in nume pot fi folosite, dar nu vor focaliza automat.

Cele de mai sus sint valabile pentru toate aparatele de clasa entry-level de la D40 incoace.

Ar mai fi de mentionat ca particula "DX" in numele obiectivului nu este o conditie pentru utilizarea pe asemenea aparate. Aceasta particula indica faptul ca obiectivul respectiv este incompatibil (sau doar partial compatibil) cu aparatele full frame.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde dmf » Sâm Noi 06, 2010 9:13 pm

ce parere aveti despre Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG APO Macro? inteleg ca nu are stabilizare.
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 07, 2010 1:08 am

dmf scrie:ce parere aveti despre Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG APO Macro? inteleg ca nu are stabilizare.

Cu exceptia pretului, nu are nimic care sa-l faca interesant. Nu cred sa existe Sigma sau Tamron sub 1000 lei care sa merite a fi luat in seama.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori