Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:14 am

Articole Nikonisti.ro

recomandare obiectiv

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

recomandare obiectiv

Mesajde dmf » Vin Noi 05, 2010 9:41 am

Va salut. Recomantati-mi si mie, va rog frumos, 2 obiective in completarea celui de kitt 18-105. Ma intereseaza pentru fotografii in interior (castele, manastiri, sali de conferinta), pentru vacante si un tele pentru peisaje, animalute etc. Dispun de un aparat Nikon D 5000

Pentru interior sincer as prefera un obiectiv luminos in detrimentul blitz-ului. In unele manastiri nu e permis si nici nu dispun de experienta necesara setarii lui pentru a nu avea probleme mari cu reflexia din vitrinile de sticla

multumesc anticipat
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 05, 2010 10:25 am

dmf scrie:Va salut. Recomantati-mi si mie, va rog frumos, 2 obiective in completarea celui de kitt 18-105. Ma intereseaza pentru fotografii in interior (castele, manastiri, sali de conferinta), pentru vacante si un tele pentru peisaje, animalute etc. Dispun de un aparat Nikon D 5000

35/1.8 pentru interior si 70-300 VR ca teleobiectiv de uz general. Ambele sint perfect compatibile cu D5000.
dmf scrie:Pentru interior sincer as prefera un obiectiv luminos in detrimentul blitz-ului. In unele manastiri nu e permis si nici nu dispun de experienta necesara setarii lui pentru a nu avea probleme mari cu reflexia din vitrinile de sticla

E bine de stiut ca in fotografie nu exista substitut pentru o buna iluminare. Iar experienta se dobindeste, nimeni nu se naste cu ea.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde nik » Vin Noi 05, 2010 11:58 am

Era bine daca dadeai mai multe detalii despre ce fel de poze de interior te preocupa... cat si un buget estimativ. Daca vrei sa fotografiezi diverse constructii la interior, solutia cea mai buna este f8 si trepiedul. Daca nu ai voie cu trepied, atunci as recomanda un obiectiv luminos cat mai WIDE, cum ar fi Tokina 11-16/2.8, fiindca iti va oferi o profunzime confortabila la f2.8. Dezavantajul este ca nu are AF pe D5000 dar pentru tipul acesta de aplicatii, ai rezultate mult mai bune pe liveview si manual focus la interior. O varianta mai ieftina dar nu stiu cat de buna este link magazin online.

Daca vrei sa faci poze de eveniment (am vazut ca ai trecut si sali de conferinta - banuiesc ca nu arhitectura lor te intereseaza) atunci lucrurile se mai nuanteaza un pic.

Legat de teleobiectiv, subscriu la ideea d-lui Dan Pop pentru 70-300, cu mentiunea ca s-ar merita sa astepti ceva review-uri la noul 55-300, fiindca Nikon a ridicat si mai sus stacheta la noile produse in ultima vreme si nu m-ar mira daca 55-300 nu ar fi o surpriza placuta, asa dupa cum se pare ca este 28-300 pe format FX. Desigur ca avantajul la 70-300 este ca e un obiectiv FX care te poate sluji si la o eventuala migrare ulterioara pe full frame.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: recomandare obiectiv

Mesajde OvidiuH » Vin Noi 05, 2010 12:03 pm

Pentru interior si arhitectura ai nevoie de un ultrawide. 35 1.8, desi luminos, nu cred ca-ti va fi suficient.
La capitolul ultrawide ai varianta Tokina 12-24mm f/4 AT-X124 PRO DX II, obiectiv ce are si motor de focus.
Eu am varianta fara motor a acestui obiectiv de vreo 2 ani si pot sa ma declar extrem de multumit de el.
Ultima oară modificat de OvidiuH pe Vin Noi 05, 2010 12:08 pm, modificat 1 dată în total.
Nikon D300 + Tokina 12-24mm f/4 AT-X PRO + Tamron 28-75mm f/2.8 SP + Nikon 50mm f/1.8 + SB-800
http://www.flickr.com/photos/ovidiuh/
OvidiuH
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Ian 18, 2009 2:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde dmf » Vin Noi 05, 2010 12:05 pm

[quote="nik"]Era bine daca dadeai mai multe detalii despre ce fel de poze de interior te preocupa... cat si un buget estimativ. Daca vrei sa fotografiezi diverse constructii la interior, solutia cea mai buna este f8 si trepiedul. Daca nu ai voie cu trepied, atunci as recomanda un obiectiv luminos cat mai WIDE, cum ar fi Tokina 11-16/2.8, fiindca iti va oferi o profunzime confortabila la f2.8. Dezavantajul este ca nu are AF pe D5000 dar pentru tipul acesta de aplicatii, ai rezultate mult mai bune pe liveview si manual focus la interior. O varianta mai ieftina dar nu stiu cat de buna este link magazin online.

Daca vrei sa faci poze de eveniment (am vazut ca ai trecut si sali de conferinta - banuiesc ca nu arhitectura lor te intereseaza) atunci lucrurile se mai nuanteaza un pic.

se mai nuanteaza in ce mod? asta ma intereseaza, nu neaparat arhitectura (care nu este de neglijat) ci persoanele
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde Gheorghita Epureanu » Vin Noi 05, 2010 12:56 pm

vad ca esti din bucuresti si ai marele avantaj de a te duce la sediu f64 si a testa cateva obiective spre bunul tau plac ca sa iti faci o idee ce face ala si ce ofera asta. (poate ai facut deja, daca nu, nu stiu ce mai astepti)
daca totusi esti in continuare nelamurit ce fel de obiectiv sa iei: fix+tele, zoom, luminos, tele...etc, am eu o solutie pentru tine.
Iei o bucata de carton A4 gros si in mijloc decupezi (nu stiu exact masurile, te mai interesezi si tu, ba chiar poti deschide un nou topic :lol: ) un dreptunghi care sa simuleze exact ce vezi tu prin vizor, apoi mai tai un pic din excesul de carton de pe margine ca sa poata intra in buzunar. poti sa il faci si full frame ca D5000 este "castrat" la dimensiunea senzorului. dupa bunul tau plac poti sa scrii pe carton Nikon D3x sau D700 sau chiar sa ii dai tu un nume nou ca la urma urmei este aparatul tau construit de tine (daca reusesti sa il vinzi si la altii esti tare).am terminat cu partea de confectionat.
intr-o zi frumoasa de toamna o iei asa prin oras pe la biserici, pe la sali de conferinta, prin parc, pe strazi pe unde vrei tu si cand crezi ca merita facut o poza repede scoti bucata de carto.... scuze, aparatul din buzunar si tragi o poza. o vrei wide la focala de 14mm apropii cartonul de ochiul tau, o vrei portret la 50 mm mai indepartezi cartonul, vrei tele la 300 lasi cartonul pe o banca si te uiti la el de la vreo 2 metri. pui frumusel aparatul in buzunar si mergi mai departe. ba poti face si poze acolo unde este interzis.
avantaje:
nu te costa mii de euro aparatul
nu te costa mii de euro obiectivul
nu intra praf in obiectiv
nu ai parte de zgomot de imagine, vignetare, difractie.......etc
nu trebuie incarcat la priza
nu trebuie facut upgrade la body sau obiectiv
dezavantaje:
unul singur, sa il feresti de umezeala.

Dupa ce ai terminat acest simplu exercitiu sunt sigur ca vei sti ce obiectiv sa iti cumperi.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: recomandare obiectiv

Mesajde nik » Vin Noi 05, 2010 1:03 pm

dmf scrie:se mai nuanteaza in ce mod? asta ma intereseaza, nu neaparat arhitectura (care nu este de neglijat) ci persoanele


nuantele sunt extrem de diverse, in functie de tipul de eveniment pe care doresti sa-l abordezi si de buget. In general, fotografia de eveniment nu poate fi abordata cu un singur obiectiv, desi un 17-50(55)/2.8 iti permite sa acoperi destul de mult. In contra curentului, eu abordez din ce in ce mai mult evenimentele cu prime luminoase, mai nou si cu MF... E de-a dreptul super.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: recomandare obiectiv

Mesajde dmf » Vin Noi 05, 2010 3:24 pm

ghighi4m scrie:vad ca esti din bucuresti si ai marele avantaj de a te duce la sediu f64 si a testa cateva obiective spre bunul tau plac ca sa iti faci o idee ce face ala si ce ofera asta. (poate ai facut deja, daca nu, nu stiu ce mai astepti)
daca totusi esti in continuare nelamurit ce fel de obiectiv sa iei: fix+tele, zoom, luminos, tele...etc, am eu o solutie pentru tine.

stiu foarte bine ce model de obiectiv imi trebuie. din aceea am si spus ca as prefera un obiectiv luminos in detrimentul blitzului in interioare. daca intrebam cat de potrivit este 70-300 pentru tras in camere mici de apartament intelegeam... intrebarea era pusa sa aflu un raspuns pentru modele wide (30, 50) si tele... sa zicem 70-300. ce imi recomandati din obiectivele dedicate genului respectiv de fotografie...


Iei o bucata de carton A4 gros si in mijloc decupezi (nu stiu exact masurile, te mai interesezi si tu, ba chiar poti deschide un nou topic :lol: ) un dreptunghi care sa simuleze exact ce vezi tu prin vizor, apoi mai tai un pic din excesul de carton de pe margine ca sa poata intra in buzunar. poti sa il faci si full frame ca D5000 este "castrat" la dimensiunea senzorului. dupa bunul tau plac poti sa scrii pe carton Nikon D3x sau D700 sau chiar sa ii dai tu un nume nou ca la urma urmei este aparatul tau construit de tine (daca reusesti sa il vinzi si la altii esti tare).am terminat cu partea de confectionat.
intr-o zi frumoasa de toamna o iei asa prin oras pe la biserici, pe la sali de conferinta, prin parc, pe strazi pe unde vrei tu si cand crezi ca merita facut o poza repede scoti bucata de carto.... scuze, aparatul din buzunar si tragi o poza. o vrei wide la focala de 14mm apropii cartonul de ochiul tau, o vrei portret la 50 mm mai indepartezi cartonul, vrei tele la 300 lasi cartonul pe o banca si te uiti la el de la vreo 2 metri. pui frumusel aparatul in buzunar si mergi mai departe. ba poti face si poze acolo unde este interzis.
avantaje:
nu te costa mii de euro aparatul
nu te costa mii de euro obiectivul
nu intra praf in obiectiv
nu ai parte de zgomot de imagine, vignetare, difractie.......etc
nu trebuie incarcat la priza
nu trebuie facut upgrade la body sau obiectiv
dezavantaje:
unul singur, sa il feresti de umezeala.


Am facut demult experimentul asta. e super ok. sa ti vand un pont. NOTEAZA: fa-l din plastic si scapi si de dejavantajul de la ultimul punct si-l poti si tu proba in Iasi chiar pe ploaie. Aveti locuri frumoase si acolo.

PS: stiu ca este un adevar in ceea ce ai spus tu cu apropierea si departarea cartonului de ochi, nu sunt asa de prost, felul in care o spui este insa unul fooooooarte poetic... moldova nu a dus niciodata lipsa de scriitori si poeti.


Dupa ce ai terminat acest simplu exercitiu sunt sigur ca vei sti ce obiectiv sa iti cumperi.


... asta in cazul in care nu ma atasez prea tare de "aparatul" facut de mine.

mi-a placut ideea... sincer

cu stima
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde Gheorghita Epureanu » Vin Noi 05, 2010 3:47 pm

da e foarte buna ideea sa il fac din plastic. pana acum se mai indoia coltul, ba se mai sifona, dar daca imi fac unul din plastic moarte nu are.
da vezi tu, daca il fac din plastic cresc costurile, trebuie facut teste in privinta materialului care trebuie folosit, teste de rezistenta la frig, cald, ma gandesc ca la frig se strange si nu imi reda focala exact si la cald se dilata. daca o sa am aberatii cand e cald afara.
ce idee tocmai mi-a venit, daca il fac din plastic pot la exterior sa ii fac un filet si sa ii pun si filtre. ma gandeam la un filtru de protectie, daca vine unul pe strada si imi baga un deget in ochi tocmai cand ma uit pe vizor. trebuie sa imi iau de ala scump ca sa permita luminii sa treaca la maxim. :lol:

adevarul e ca sunt atatea obiective si atatea pareri diferite de nu mai stii pe care sa il cumperi si mai ales care ar avea raportul pret/calitate foarte bun si mai ales de multe ori ce e bun pentru mine posibil sa nu fie bun pentru tine. e foarte bine sa mai ceri un sfat, mai intrebi un cunoscator, mai citesti o revista si in final mai testezi un pic obiectivul si apoi cumperi.
Ultima oară modificat de Gheorghita Epureanu pe Vin Noi 05, 2010 3:56 pm, modificat 1 dată în total.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: recomandare obiectiv

Mesajde dmf » Vin Noi 05, 2010 3:52 pm

ghighi4m scrie:da e foarte buna ideea sa il fac din plastic. pana acum se mai indoia coltul, ba se mai sifona, dar daca imi fac unul din plastic moarte nu are.
da vezi tu, daca il fac din plastic cresc costurile, trebuie facut teste in privinta materialului care trebuie folosit, teste de rezistenta la frig, cald, ma gandesc ca la frig se strange si nu imi reda focala exact si la cald se dilata. daca o sa am aberatii cand e cald afara.
ce idee tocmai mi-a venit, daca il fac din plastic pot la exterior sa ii fac un filet si sa ii pun si filtre. ma gandeam la un filtru de protectie, daca vine unul pe strada si imi baga un deget in ochi tocmai cand ma uit pe vizor. trebuie sa imi iau de ala scump ca sa permita luminii sa treaca la maxim. :lol:



:lol:

spune-mi serios parerea ta
Obiectiv Nikon AF 50mm f/1.8D sau Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

cron