Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Teleobiectiv pt.D60,Nikonist incepator

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Teleobiectiv pt.D60,Nikonist incepator

Mesajde Dan Pop » Joi Noi 11, 2010 8:37 pm

CosminNFS scrie:sunt curios daca oare o sa faca si Nikon vreodata stabilizare in body precum au alte marci.

Putin probabil, in viitorul previzibil. Canon si Nikon au optat pentru stabilizare optica si nu par a fi dispusi sa renunte la ea sau sa adauge si stabilizarea pe senzor, doar pentru uzul obiectivelor fara VR.

De ce nu vor sa renunte la stabilizarea optica e simplu de inteles: efectele ei sint vizibile in vizor si ajuta la cadrare atunci cind se folosesc focale lungi. In plus, la obiectivele de virf, care beneficiaza de un VR mult mai eficace decit cele care se adreseaza amatorilor, rezultatele sint vizibil peste cele obtinute prin miscarea senzorului.

De ce nu vor sa adauge stabilizarea pe senzor este mai greu de inteles. E foarte posibil ca acest gen de stabilizare sa aiba si efecte secundare mai putin dorite si firmele de top sa nu vrea sa compromita aparatele in acest mod. Sau poate ca exista alte motive, mai mult sau mai putin fundamentate tehnic. De vreme ce Nikon nu produce acelasi obiectiv si cu VR si fara (exceptia era 18-55, dar in vremea din urma n-am prea mai vazut kit-uri cu versiunea fara VR), nu se poate pune problema ca vinzarile mai scumpelor obiective cu VR ar scadea in favoarea versiunilor fara VR.

Niciuna din firmele care practica stabilizarea pe senzor nu reprezinta o amenintare reala pentru Canon sau Nikon. Daca, insa, unul din cei doi mari ar trece la stabilizare pe senzor, celalalt i-ar urma pe loc exemplul. Dar se pare ca ambii se simt suficient de confortabil cu stabilizarea optica ca singura forma de stabilizare a imaginii si nici unul nu pare a fi dispus sa faca pasul spre mai "democratica" stabilizare pe senzor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Teleobiectiv pt.D60,Nikonist incepator

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Noi 16, 2010 4:09 pm

orastian scrie:Va multumesc, imi sunteti de un real sprijin.Cred ca o sa optez pentru acest Tamron: link magazin online, pentru ca nu am bani (acum, la inceputuril foto modern) pentru cel cu 1999, iar celalalt mi se pare "Intre". Inca o data, va multumesc.Unde va pot vedea realizarile fotografice proprii?


Atentie la Tamron: desi e ieftin si relativ bun, la o focala de 300mm este mult mai util un VR-ul de la Nikon decit MACRO-ul de la Tamron. In plus Tamron-ul are un motor care consma mai mult curent decit AF-S de la Nikon care este ultrasonic. Am un Tamron de 90mm f/2.8 care este mult mai mare consumator decit un 55-200VR de la Nikon.
Si parerea mea este ca un 55-200VR de la Nikon este mai indicat decit 70-300 Tamron. Si oricum peste 200 cam toate obiectivele din aceasta categorie de pret sunt relativ soft, imaginile n-o sa fie sharp si o sa vrei sa-l schimbi ... pe un pret de nimic.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

cron