Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Hot pixel D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Hot pixel D90

Mesajde Paul7 » Lun Mai 23, 2011 5:57 pm

Service-ul asigurat de cei de la Skin e in linii mari chiar in regula (daca-l comparam cu celelalte service-uri din tara). Comunicarea e destul prompta, la fel si solutionarea. La mine a durat vreo 2 zile treaba cu remaparea unor pixeli blocati. Daca-l comparam cu service-urile din strainatate, mi-e teama pentru ei. Anul trecut, in Paris, am avut norocul sa observ un grup de pixeli blocati pe acelasi D90 (in alta zona). Spun norocul, pentru ca am intrat in primul service autorizat Nikon, mi-am spus problema, si in 5 minute s-a rezolvat. Nu m-a intrebat baiatul de acolo nimic de garantie. A luat aparatul, si in 5 minute s-a intors cu el rezolvat.
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixel D90

Mesajde robertcorse » Lun Mai 23, 2011 6:04 pm

Aceasta remapare afecteaza intr-un fel calitatea imaginii (dupa remapare sau dupa mai multe remapari) ?
Nikon User
robertcorse
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm
Localitate: Right behind you, Romania

Re: Hot pixel D90

Mesajde Paul7 » Lun Mai 23, 2011 6:32 pm

robertcorse scrie:Aceasta remapare afecteaza intr-un fel calitatea imaginii (dupa remapare sau dupa mai multe remapari) ?


Pai... Avand in vedere ca sunt pixeli nefunctionali (sau functionali partial), din start, e afectata calitatea imaginii (adica un pixel sau un grup restrans de pixeli din cei 8, 10, 12, 16, etc.. milioane de pixeli nu functioneaza corespunzator). Dar aici vorbim la nivel de pixel, si nu la nivel de imagine. Remaparea scoate pixelii nefunctionali din cadru (pe senzor ei raman nefunctionali), inlocuindu-i cu o medie a celor din jur (prin algoritmii software ai camerei). In principiu, majoritatea senzorilor au probleme de genul asta, doar ca sunt remapati inainte sa iasa din fabrica. Concluzia, pe scurt, e ca poti sa stai linistit, atata timp cat vorbim de cativa pixeli (si cateva remapari - desi ar fi bine sa nu fie prea dese, pentru ca asta inseamna ca e o problema cu senzorul respectiv).
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixel D90

Mesajde robertcorse » Mie Iun 01, 2011 4:47 pm

S-a rezolvat, l-am trimis la SKIN si acum e ok ! Sper sa nu mai apara degraba.
Nikon User
robertcorse
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm
Localitate: Right behind you, Romania

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori