Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:13 am

Articole Nikonisti.ro

D3100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D3100

Mesajde otravele » Joi Noi 18, 2010 2:09 am

Sunt incepator sau mai bine zis nestiutor in ale fotografiei. Vreau sa achizitionez un D3100 kit 18-55 si vreau sa stiu ce card de memorie si ce filtre sa mai iau.
Multumesc anticipat tuturor celor care vor da raspunsuri pertinente.
otravele
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Noi 18, 2010 1:29 am

Re: D3100

Mesajde RRS » Joi Noi 18, 2010 7:21 am

Daca vei rage in format nef/raw, adica necopmprimat - pentru a-ti pune creatia in valoare la editarea imaginilor pe PC cu softuri dedicate, 1 card de 16 Gb, sau 2 de 8Gb. Tot asta as recomanda si daca vei "trage" jpg, pentu ca vei avea spatiu si/sau o rezerva. Ai un tabel in manual care iti indica cate cadre in functie de format si de capacitatea cardului poti salva.
Eu folosesc la ambele aparate (2x8Gb, respectiv card CF 2x16Gb), si recomand marca Lexar. Trag exclusiv nef. Cand sunt la al doilea card, si nu mai am spatiu, voi trage ultimele cadre jpg :) Asta pana cand voi mai lua 1-2 carduri, am asta in plan.

Cardurile sa fie SDHC minim clasa 4 de viteza.

Pe fotostart.ro am gasit cele mai bune preturi la carduri, dar mai cauta.
link magazin online - 2 bucati ar fi suficiente pentru inceput. Cu viteza mai mare are rost pentru filmari.

Iti va trebui neaparat si un cititor da carduri, se gasesc la tot pasul, sa verifici daca citeste si SDHC si CF ;)

Ca si filtre, sa fie pe diametrul obiectivului tau, 52mm. Un filtru ieftin nu este recomandabil; cauta un filtru pentru prtectie sau UV. Eu folosesc Hoya si Kenko. Daca doresti efecte speciale, exista o multitudine...

PS - ti-as recomanda sa iei body + alt obiectiv, de ex. 18-105, pana cand vei simti nevoia de alte focale :)
Vrei sa il folosesti penru hobby, vacante, sau?
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: D3100

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Noi 18, 2010 10:40 am

otravele scrie:Sunt incepator sau mai bine zis nestiutor in ale fotografiei. Vreau sa achizitionez un D3100 kit 18-55 si vreau sa stiu ce card de memorie si ce filtre sa mai iau.
Multumesc anticipat tuturor celor care vor da raspunsuri pertinente.



Postarea aceluiasi mesaj in mai multe Forumuri o sa-ti aduca mai putine raspunsuri de la cei care stiu despre ce e vorba in fotografie :-)

viewtopic.php?f=70&t=10066#p40023
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3100

Mesajde otravele » Joi Noi 18, 2010 11:43 am

Multumesc ptr. raspunsuri. M-am gandit sa iau obiectiv 18-105 dar eu voi folosi aparatul doar hobby si cred ca cel de kit este de ajuns. Voi ce ziceti?
otravele
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Noi 18, 2010 1:29 am

Re: D3100

Mesajde Dan Pop » Joi Noi 18, 2010 12:07 pm

otravele scrie:M-am gandit sa iau obiectiv 18-105 dar eu voi folosi aparatul doar hobby si cred ca cel de kit este de ajuns

Cu 18-105 nu vei avea nevoie de altceva o buna bucata de vreme. Daca este sa nu de ajuns, numai tu vei fi in masura sa decizi, dupa ce vei acumula ceva experienta. S-ar putea sa vrei un obiectiv macro dedicat, sau ceva mai scurt sau mai lung decit poate 18-105.

Renunta, deci, la ideea lui 18-55 ca obiectiv de kit si mergi pe formula asta: link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D3100

Mesajde Omis » Joi Noi 18, 2010 3:12 pm

Pentru aceelasi D3100 am gasit si cumparat doua carduri SDHC a cate 8 Gb clasa 10 (viteza mare transfer) producator Serioux. Pret convenabil fara probleme in functionare in cele cateva saptamani de utilizare
Omis
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 18, 2010 2:30 pm

Re: D3100

Mesajde RRS » Vin Noi 19, 2010 6:55 am

Clasa 6 mi se pare suficienta chiar atunci cand vorbim de transferul imaginilor din card reader spre PC, rafala.
Serioux e un producator cae face o gama larga de produse (am vazut tastaturi, boxe audio etc.)
SanDisc de exemplu, nu stiu sa faca asa ceva sau altii, consacrati.
Le-ai luat doar pentru ca au fos lesne sau te-ai documentat?
merci
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: D3100

Mesajde Omis » Vin Noi 19, 2010 8:50 am

Am zis ca pentru noul D3100 sa merg cu medii de stocare cu viteze mai mari - cel putin la scriere. E pacat sa ai "o scula" desteapta, care stie multe dar nu poate din cauza unui accesoriu. Aceasta este cauza pentru care am cautat si gasit Serioux clasa 10. E adevarat ca nu am stiut prea multe despre acest tip de carduri dar m-am documentat un pic la producator vezi link mai jos.

http://www.serioux.com/products/flash-m ... sfsdxxxc10

De asemenea, am citit ceva review-uri in care, dupa teste facute independent, valorile de transfer la scriere/citire specificate de producator sunt atinse in proportie de 95%. Deci, am hotarat sa incerc. Pana acum nu m-au dezamagit, D3100 plus acest card lucrand foarte rapid. In plus, am primit garantie de 5 ani ceea ce ma face sa cred ca nu sunt "petarde".
Omis
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 18, 2010 2:30 pm

Re: D3100

Mesajde Morphy » Vin Noi 19, 2010 9:33 am

Eu am avut carduri A-Data, Kingston, etc. si nu am avut probleme cu nici unul dintre ele. Nu mai ridicati atata in slavi SanDisk ca pana la urma sunt tot carduri SDHC. (doar nu sunt acoperite cu diamante :lol: ) Inteleg sa cumparati carduri foarte scumpe (in ideea ca sunt mai fiabile) atunci cand fotografia reprezinta un business dar pentru poze in parc, copilasi si floricele nu cred ca are rost sa aruncati cu banii. Eu cel putin nu ma simt mai fotograf daca am carduri SanDisk in aparat, sa fim seriosi...
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3100

Mesajde Dan Pop » Sâm Noi 20, 2010 1:50 pm

Morphy scrie:Eu am avut carduri A-Data, Kingston, etc. si nu am avut probleme cu nici unul dintre ele. Nu mai ridicati atata in slavi SanDisk ca pana la urma sunt tot carduri SDHC.

Eu am avut probleme cu Sycron si Kingmax, altii s-au plins de A-Data si Kingston. Marci precum SanDisk si Lexar sint ridicate in slavi pentru ca probabilitatea de a avea probleme cu produsele lor, chiar daca nu e zero, este mult mai mica decit la altele. Si eu am folosit Kingston fara probleme pe Nikon si Canon, dar asta nu-i incalzeste cu nimic pe cei care au avut probleme cu cardurile Kingston.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

cron