Acum este Dum Apr 28, 2024 1:36 pm

Articole Nikonisti.ro

ajutor !!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

ajutor !!!!

Mesajde barbuvalentin » Dum Noi 21, 2010 10:21 pm

...doresc sa achizitionez un aparat foto, ca urmare a faptului ca cel pe care il aveam (un compact, folosit la max) s-a stricat...va rog sa ma ajutati sa ma decid intre:
1. d3100 cu obiectiv 18-105mm = 430 euro
2. d90 body = 400 euro....
....printr-un prieten care locuieste la Londra, aparatele fiind noi, de la un magazin, cu garantie internationala de 1 an, care, daca are facuta mentiunea Nikon Europe, am inteles ca are asigurat service-ul si in Romania....

...este importanta tara in care sunt asamblate? de ex am vazut in magazin un d3100 asamblat in Thailanda...
...sa risc sau nu sa cumpar de acolo?

Multumesc ptr timpul acordat si pentru orice fel de informatie care sa ma "lumineze" si mai mult.....
barbuvalentin
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:08 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde nik » Dum Noi 21, 2010 10:32 pm

Mergi cu toata increderea pe D90. La 400 de euro este chilipir, numai sa nu fie vreo teapa. Si celalalt are pret foarte convenabil, cu respectivul obiectiv. Oricum, mie preturile mi se par dubios de mici pentru aparate noi, comercializate in Anglia. Verifica sa nu fie furate, sau mai stiu eu ce. La un magazin serios din UK D90 se vinde cu 620 GBP vezi http://www.jessops.com/online.store/pro ... /show.html

Si daca ar fi "refurbished" tot sunt cam mici preturile.

In alta ordine de idei, nu conteaza tara unde sunt asamblate. In Japonia nu se asambleaza decat camerele "pro" ale Nikon, asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme din acest punct de vedere.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde barbuvalentin » Dum Noi 21, 2010 11:16 pm

eu acum sunt in faza in care caut...bineinteles ca o sa incerc sa ma asigur ca nu e vre-o teapa (nu de fiecare data reusim sa facem tot ceea ce ne propunem....dar in cazul asta as vrea sa risc cat mai putin)....am gasit oferta de care iti ziceam pe Just-Nikon.net...de fapt am intrat pe ebay.com, iar acolo era prezentata si oferta de care iti ziceam....dintr-o discutie pe net cu ei, se pare ca nu sunt tepari....pana la proba contrarie....asta e si motivul pentru care o sa il rog pe prietenul meu, cu care deocamdata nu am vorbit, sa mearga sa vada daca nu e ceva in neregula (au mai multe magazine, in afara de faptul ca vind si online), iar referitor la comanda si plata pe internet nu se pune problema, din moment ce, daca e totul OK, o sa il rog pe el sa cumpere aparatul....dupa cum ti-am zis nu tintesc "profesionalismul" pozelor...motivul ptr care doresc unul din cele doua aparate este ca face si filmute (pentru un "fotograf adevarat" nu sunt ff importante....), dar eu tin ca aparatul sa faca si acest lucru...initial ma gandeam la un p100, este mai ieftin, ptr ce doresc eu ar fi indeajuns, dar am zis ca oricum nu o sa-l schimb asa repede (daca nu se strica cel vechi, nu aveam de gand sa iau alt aparat), si daca ma "imbolnavesc de Nikon", ma mai pot gandi si la alte accesorii....nu sunt un profesionist, dar imi place fotografia....
...multumesc mult pentru ajutor si cum am informatii noi despre "proiectul" , dau de stire.....
barbuvalentin
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:08 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 21, 2010 11:34 pm

barbuvalentin scrie:....printr-un prieten care locuieste la Londra, aparatele fiind noi, de la un magazin, cu garantie internationala de 1 an, care, daca are facuta mentiunea Nikon Europe, am inteles ca are asigurat service-ul si in Romania....

Nu cred sa existe garantie internationala pentru aparate DSLR. Asigura-te ca ai garantie europeana de 1 an la el si factura in regula, daca vrei sa ai service in conditii de garantie in Romania.
barbuvalentin scrie:...este importanta tara in care sunt asamblate? de ex am vazut in magazin un d3100 asamblat in Thailanda...

Nu cred sa existe DSLR Nikon pe format DX facut in alta parte. Doar aparatele cu senzor FX sint "Made in Japan".
barbuvalentin scrie:...sa risc sau nu sa cumpar de acolo?

Asta numai tu poti decide. Preturile fiind suspect de mici, asigura-te ca vei primi certificatul de garantie europeana si factura in regula.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor !!!!

Mesajde barbuvalentin » Dum Noi 21, 2010 11:58 pm

...multumesc pentru informatii...garantia "internationala" despre care aminteam este de fapt "europeana", asa cum ati precizat....incep prin a-l contacta pe "londonezul" meu ptr a verifica "vizual" ca sa zic asa, info de pe net....dupa cum am promis, va tin la curent....
barbuvalentin
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:08 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde barbuvalentin » Lun Noi 22, 2010 12:27 am

...preturile de care am pomenit anterior sunt de pe site-ul: justnikon.net.....din cate am vazut pe el, si inteles, pare serios...daca ati intrat pe el, ce parere aveti? tinand cont de experienta si practica cu astfel de situatii, ce credeti? posibila teapa, sau merita incercat?
barbuvalentin
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:08 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde nik » Lun Noi 22, 2010 1:34 am

Mie mi se pare o mare teapa... preturile alea nu pot fi reale... Faptul ca D300s este vandut mai ieftin decat D300 care este scos din fabricatie de ceva vreme... faptul ca dintre cele 11 'stores' nu este prezent niciunul pe site cu adresa fizica, faptul ca pt un site din UK se foloseste ca moneda EUR spune totul... Nu iti recomand sa incerci sa cumperi ceva online de la ei ca o sa-ti plangi banii.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde barbuvalentin » Lun Noi 22, 2010 10:47 pm

...multam pentru sfat....online oricum nu o sa incerc sa cumpar, insa sunt din ce in ce mai curios si o sa rog un prieten, care locuieste in Londra, sa dea o fuga la adresa mentionata pe site (unde probabil se afla si un magazin....daca se afla !!!!!) si sa spuna ce si cum....
barbuvalentin
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:08 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde nik » Mar Noi 23, 2010 12:53 am

Pai eu cred ca se duce degeaba :lol:

Numele de domeniu a fost cumparat pe 20 octombrie 2010... cam repede a devenit dealer Nikon... si vinde aparate D300 care sunt discontinued din 2009... :)

Conform http://www.hostlogr.com/site/justnikon.net daca inteleg bine, situl este gazduit in India... de unknown hoster :)

Conform http://www.sewatch.net/report/justnikon.net serverul este locat in Rusia! In plus:

Justnikon SEO Report

Google PageRank 0
Yahoo Indexed Page 1
BackLink 0
Bing Indexed Page 0
BackLink 0
Ask Indexed Page 0
Alexa Traffic Rank 15161425
BackLink
Dmoz Not Listed


In plus, pe Google nu gasesti pe nimeni sa spuna ca a cumparat ceva de la ei... TZEAPA!

Sfatul meu, nu cauta chilipiruri ca nu umbla nicaieri catei cu covrigi in coada. Mergi pe cararile batatorite fiindca asa ai sanse sa nu te impiedici!
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde barbuvalentin » Mar Noi 23, 2010 9:14 am

...inca odata iti multumesc pentru sfaturi.....o sa caut, dupa cum ai zis, sa ma orientez pe "drumuri batute"....
barbuvalentin
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:08 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori