Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:46 pm

Articole Nikonisti.ro

ajutor !!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: ajutor !!!!

Mesajde onacus » Mar Noi 23, 2010 10:55 am

Cred ca se exagereaza cu site-ul asta.
Pretul la Body este 620GBP, adica 3131 (cursul azi este 5.05 la GBP). Deci nu este ieftin deloc, este mai scump ca la F64.
Restul de argumente cu "unde este hostat", etc, sunt pure speculatii in clasicul spirit mioritic conform caruia toti pe lumea asta sunt hoti.
onacus
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Apr 09, 2010 8:50 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde brasov » Mar Noi 23, 2010 11:14 am

salut,

am incercat sa intru si eu pe acest site: http://www.hostlogr.com/site/justnikon.net si mi-a in momentul acela antivirusul m-a anunta ca a blocat adresa.....ceva este in neregula....
brasov
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Noi 07, 2009 10:07 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde onacus » Mar Noi 23, 2010 11:41 am

brasov scrie:salut,

am incercat sa intru si eu pe acest site: http://www.hostlogr.com/site/justnikon.net si mi-a in momentul acela antivirusul m-a anunta ca a blocat adresa.....ceva este in neregula....
Site-ul asta este o pacaleala. Este hostat de aceleasi persoane ca si www.Shootmarket.net, si doar jefuiesc oamenii de bani.

Aici detalii: http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=36987628
onacus
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Apr 09, 2010 8:50 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde nik » Mar Noi 23, 2010 11:46 am

onacus scrie:Cred ca se exagereaza cu site-ul asta.
Pretul la Body este 620GBP, adica 3131 (cursul azi este 5.05 la GBP). Deci nu este ieftin deloc, este mai scump ca la F64.
Restul de argumente cu "unde este hostat", etc, sunt pure speculatii in clasicul spirit mioritic conform caruia toti pe lumea asta sunt hoti.

620GBP este pretul la D90 pe un site serios din UK nu pe justnikon... E vorba de Jessops... Pe justnikon chilipirul e oferit la 400 de euro... Sa nu va asteptati ca preturile englezesti sa fie mai ieftine decat pe malul Dambovitei :) Poate doar produsele furate de tiganii din Tandarei si revandute cu discount pe piata noastra :lol:

Si daca treaba cu unde este hostat e o speculatie, te invit sa cumperi tu cu cardul pe net de la justnikon si sa ne impartasesti experienta. Daca iei de la ei un D90 nou si garantie europeana cu 400 EUR cu transport gratuit cum scrie pe site si fara vama ca e din UE, sunt convins ca il vei vinde extrem de usor la noi cu 5-600 de EUR si faci un ban de buzunar...
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde brasov » Mar Noi 23, 2010 11:53 am

probabil multi ca si mine au vazut astfel de site-uri si s-au gandit ar fi facut afacerea vietii lor in momentul in care ar fi dat comanda de pe unul din site-urile de mai sus :))

ps: nik, ai putea sa fii impuscat pentru afirmatiile pe care le-ai facut in acest topic :) (gg!)
brasov
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Noi 07, 2009 10:07 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde onacus » Mar Noi 23, 2010 11:59 am

nik scrie:Si daca treaba cu unde este hostat e o speculatie, te invit sa cumperi tu cu cardul pe net de la justnikon si sa ne impartasesti experienta. Daca iei de la ei un D90 nou si garantie europeana cu 400 EUR cu transport gratuit cum scrie pe site si fara vama ca e din UE, sunt convins ca il vei vinde extrem de usor la noi cu 5-600 de EUR si faci un ban de buzunar...
Eu intelesesem ca discutia este despre Jessops, care este un site ok, in timp ce Justnikon.net este o furaciune, adevarat. Imi cer scuze pentru ca nu am inteles corect :)

L.E.
Inca un link despre site-uri de genul asta: http://www.scamfreeinternet.com/scam-li ... retailers/
Citat de pe site:

If you come across one not listed here, look for the following signs

1. Deals too good to be true.
2. Located in China (nothing against the Chinese. I’m Asian myself).
3. Only accepts Western Union or Money Mart type of service and bank transfer as a payment.

Punctul 3 este cel mai important, pentru ca ca platind asa nu mai poti sa-ti recuperezi banii. Prin PayPal sau alte mijloace, mai sunt sanse sa-i recuperezi, dar asa, foarte greu (si daca da, doar daca politia intervine, etc).
onacus
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Apr 09, 2010 8:50 pm

Re: ajutor !!!!

Mesajde nik » Mar Noi 23, 2010 12:12 pm

brasov scrie:ps: nik, ai putea sa fii impuscat pentru afirmatiile pe care le-ai facut in acest topic :) (gg!)


Conform unei vechi zicale: "Spune adevarul si vei fi rastignit!"... Impuscat e mai OK totusi!
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori

cron