Acum este Dum Apr 28, 2024 4:05 am

Articole Nikonisti.ro

Mod de focalizare optim la d 3100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Mod de focalizare optim la d 3100

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 28, 2010 12:47 pm

85mm scrie:De aceea personal prefer 3d tracking , AF-C , in felul asta in momentul in care declansez tin aparatul nemiscat, lasand senzorii sa faca munca cea grea , sa urmareasca subiectul, eu asteptand momentul oprtun pentru declansare.

Incearca chestia asta cu un aparat entry-level (vezi subiectul thread-ului) si s-ar putea sa obtii rezultate intrucitva diferite fata de aparatul tau...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mod de focalizare optim la d 3100

Mesajde 85mm » Dum Noi 28, 2010 2:56 pm

Dan Pop scrie:
85mm scrie:De aceea personal prefer 3d tracking , AF-C , in felul asta in momentul in care declansez tin aparatul nemiscat, lasand senzorii sa faca munca cea grea , sa urmareasca subiectul, eu asteptand momentul oprtun pentru declansare.

Incearca chestia asta cu un aparat entry-level (vezi subiectul thread-ului) si s-ar putea sa obtii rezultate intrucitva diferite fata de aparatul tau...



Am zis ca asa fac eu, iar mai devreme spusesem sa testeze celelalte 2 moduri AF sa vada cu care se intelege cel mai bine.
Daca ar fi sa am acum un d3100 in mana si as fotografia sport, as fi tentat sa fac exact ce am zis mai dvreme: AF-c + 3d tracking + mod focalizare continuu + tras in rafala . Adica din moment ce d3100 are modurile alea, mi se pare o chestie extraordinara care trebuie aplicata in teren. E posibil sa nu functioneze lafel de bine ca la aparatele mai avansate, insa cred ca ajuta mai mult la subiecti in miscare haotica.
As folosi varianta sugerata de tine doar la pasari, avioane...chestii d-astea. In rest...la sport de sala, mai ales....nu as merge pe setarea recomandata de tine. Repet: parere personala, indiferent ca folosesc d300 sau d3100.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Mod de focalizare optim la d 3100

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 28, 2010 5:06 pm

85mm scrie:In rest...la sport de sala, mai ales....nu as merge pe setarea recomandata de tine. Repet: parere personala, indiferent ca folosesc d300 sau d3100.

Caz in care, lucrind cu D3100, sau te-ai intoarce acasa cu tolba goala, daca ai avea declansarea setata pe prioritate de focalizare, sau cu imagini de o claritate dubioasa, la prioritatea mixta sau buton. Pentru genul asta de setari, D300 este cam cel mai ieftin aparat utilizabil cu bune rezultate. Exista deja pareri ca D7000 este prea lent la 3D-tracking...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mod de focalizare optim la d 3100

Mesajde 85mm » Dum Noi 28, 2010 5:23 pm

Dan Pop scrie: Pentru genul asta de setari, D300 este cam cel mai ieftin aparat utilizabil cu bune rezultate. Exista deja pareri ca D7000 este prea lent la 3D-tracking...


Probabil, insa tot ar merge incercat . Noi vorbim teoretic acum, pentru ca practic nu am pus mana pe d3100 ca sa vedem cum merge in aceste situatii. Cel mai bine este ca utilizatorul lui sa vada cu ce se impaca cel mai bine.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Mod de focalizare optim la d 3100

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 29, 2010 12:29 am

85mm scrie:
Dan Pop scrie: Pentru genul asta de setari, D300 este cam cel mai ieftin aparat utilizabil cu bune rezultate. Exista deja pareri ca D7000 este prea lent la 3D-tracking...

Probabil, insa tot ar merge incercat . Noi vorbim teoretic acum, pentru ca practic nu am pus mana pe d3100 ca sa vedem cum merge in aceste situatii. Cel mai bine este ca utilizatorul lui sa vada cu ce se impaca cel mai bine.

Intru totul de acord. Intentia mea nu a fost sa descurajez experimentele ci doar sa-l previn pe cel interesat ca, daca rezultatele nu sint la inaltimea asteptarilor in cazurile aflate in discutie, nu este neaparat din vina lui. De altfel, inca din primul meu post in aceasta discutie am recomandat si experimentele cu alte moduri de focalizare decit cel recomandat de mine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mod de focalizare optim la d 3100

Mesajde cristiansergiu » Lun Noi 29, 2010 8:35 pm

eu cred ca fiecare mod de focalizare are rolul lui prin urmare trebuie sa stii ce poate fiecare mod dupa care sa il alegi pe cel care se potriveste cel mai bine in situatia de fotografiat dorita.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori