Acum este Mar Apr 16, 2024 6:37 am

Articole Nikonisti.ro

NIKON D40X

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: NIKON D40X

Mesajde cosminprund » Mie Apr 29, 2009 8:57 am

In 14 aprilie erai nehotarat, in 29 aprilie e inapoi din service, deci a stat maxim 2 saptamani in service. Avind in vedere ca aparatul nu a fost reparat in Romania, nu e un termen lung! Si oricum asta n-ar fi un argument in favoarea faptului ca echipamentele nu sunt fiabile: poate ca dureaza mult pentru ca nu au multi angajati la service, pe motiv ca... in mod normal n-au ce sa le dea de lucru :) Unde mai pui ca in astea 2 saptamani a fost pasti de 2 ori :D
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: NIKON D40X

Mesajde digibrain » Mie Apr 29, 2009 1:40 pm

cosminprund scrie:In 14 aprilie erai nehotarat, in 29 aprilie e inapoi din service, deci a stat maxim 2 saptamani in service. Avind in vedere ca aparatul nu a fost reparat in Romania, nu e un termen lung! Si oricum asta n-ar fi un argument in favoarea faptului ca echipamentele nu sunt fiabile: poate ca dureaza mult pentru ca nu au multi angajati la service, pe motiv ca... in mod normal n-au ce sa le dea de lucru :) Unde mai pui ca in astea 2 saptamani a fost pasti de 2 ori :D


Au service cei de la Skin, deci e reparat in Romania. Sunt foarte multumit ca s-a rezolvat problema, numai ca, un service ar putea sa spuna si cateva sfaturi privind defectul gasit, cum sa nu se mai intample, de ce s-a intamplat ...
Toate bune !

PS. numai stau la taclale, ma apuc sa fac poooozeeeeeee !!!
O zi excelenta tuturor !
digibrain
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 13, 2009 7:25 pm

Re: NIKON D40X

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 29, 2009 2:43 pm

digibrain scrie:Au service cei de la Skin, deci e reparat in Romania.

Poate ca da, poate ca nu. Cei de la SKIN nu pot efectua orice reparatie, ce nu pot face ei trimit in Germania.
digibrain scrie:... numai ca, un service ar putea sa spuna si cateva sfaturi privind defectul gasit, cum sa nu se mai intample, de ce s-a intamplat ...

Asta e valabil doar daca defectul a fost cauzat de modul de utilizare necorespunzator al aparatului. Daca a fost o componenta care a cedat mult mai devreme decit ar fi trebuit, ce-ai vrea sa-ti spuna, ca aparatul a venit, din fabrica, cu o piesa care ar fi trebuit sa fie aruncata la rebuturi in loc sa fie montata intr-un aparat?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D40X

Mesajde digibrain » Lun Mai 03, 2010 9:38 pm

Salut !

De cand a fost schimbat SQ-ul acela... am mai apasat de vreo 6000 de ori pe declansator. Pana acum nu am mai avut probleme. Din cate observat nu sunt singurul cu problema astea, se pare ca este o problema generala atat timp cat doi amici cu D40x au avut aceeasi problema. Ar trebui ca cei de la Nikon sa recheme in service astfel de aparate cu probleme... ;-)

Cine mai are astfel de probleme si este in garantie le recomand sa il trimita neintarziat !

M+
digibrain
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 13, 2009 7:25 pm

Re: NIKON D40X

Mesajde Relu » Mar Mai 04, 2010 12:59 pm

Ce ti-a schimbat mai exact ?? :shock:
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: NIKON D40X

Mesajde digibrain » Mar Mai 04, 2010 1:02 pm

Relu scrie:Ce ti-a schimbat mai exact ?? :shock:



Hehe !

SQ-ul !!! asa scria pe foaia de service... schimbat SQ si gata, functioneaza !

De-asta am fost suparat pe baietii de la service Nikon... nu spun mare lucru despre problema aparatului si nici despre cum pot fi evitate problemele... ;-)

Bafta !
digibrain
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 13, 2009 7:25 pm

Re: NIKON D40X

Mesajde Relu » Mar Mai 04, 2010 1:25 pm

Bine-bine, dar ce-i aia SQ ???
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron