Acum este Joi Apr 18, 2024 9:54 am

Articole Nikonisti.ro

NIKON D40X

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: NIKON D40X

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 13, 2009 12:27 pm

belami scrie:Operatiunea ar insemna: cumparat produs + montaj (care nu cred ca este gratuit).

Asa cum spunea si mariuseek, daca nu-ti tremura miinile, placuta o montezi singur in maxim 5 minute (vine insotita de scula necesara eliberarii sistemului de blocare si mai ai nevoie de o penseta ordinara cu care sa manevrezi placutele). Este suficient sa scoti obiectivul pentru a avea acces la placuta. Cam cit crezi ca te-ar costa sa-ti faci treaba singur?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D40X

Mesajde belami » Vin Mar 13, 2009 12:33 pm

Dan Pop scrie:...Cam cit crezi ca te-ar costa sa-ti faci treaba singur?

Emotii si transpiratie. :oops:
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: NIKON D40X

Mesajde digibrain » Lun Apr 13, 2009 7:28 pm

Buna seara !

Dupa aproximativ 8000 de fotografii la Nikon D40x a aparut mesajul de eroare : "Error. Press shutter release button again"

Practic este inoperabil orice i-as face. L-am resetat conform manualului, degeaba. Am schimbat si obiectivul, inutil. Ce fac, il arunc la cos ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
digibrain
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 13, 2009 7:25 pm

Re: NIKON D40X

Mesajde cosminprund » Lun Apr 13, 2009 7:45 pm

Presupun ca nu mai e in garantie, altfel nu s-ar pune problema aruncatului la cosul de gunoi.

Oricum, D40 e totusi SLR, se repara. Uita-te in lista de preturi de la service:
http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20man ... 0Nikon.pdf

In cel mai rau caz il trimiti la service si platesti 100 ron ca sa-ti spuna ei sa-l arunci :(
In cel mai bun caz te costa 160 ron reparatia, adica diagnosticarea + reparatia minora.

Nu-i rau sa intrebi pe forumuri, poate mai gasesti vre-un truc, cine stie... Ex: ai incercat sa schimbi cardul de memorie? Ai re-incarcat bateria?
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: NIKON D40X

Mesajde digibrain » Lun Apr 13, 2009 8:57 pm

Salut !

E cumparat in 2007 - probabil mai este in garantie, dar nu cred ca asta rezolva problema. Am citit cam 50 de pagini de forum-uri - am incercat doar metodele "soft" nu cele de desfacut / introdus surubelnita in aparat. Am schimbat tot ce se putea schimba: obiectiv, card, alt acumulator... cred ca doar utilizatorul nu l-am schimbat. :D

In alta ordine de idei - care o fi numarul de ore de buna functionare ? (sau numarul de clisee). Ma gandesc ca 8000 de fotografii sunt cam mult pentru el, si s-a uzat.

cosminprund scrie:Presupun ca nu mai e in garantie, altfel nu s-ar pune problema aruncatului la cosul de gunoi.

Oricum, D40 e totusi SLR, se repara. Uita-te in lista de preturi de la service:
http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20man ... 0Nikon.pdf

In cel mai rau caz il trimiti la service si platesti 100 ron ca sa-ti spuna ei sa-l arunci :(
In cel mai bun caz te costa 160 ron reparatia, adica diagnosticarea + reparatia minora.

Nu-i rau sa intrebi pe forumuri, poate mai gasesti vre-un truc, cine stie... Ex: ai incercat sa schimbi cardul de memorie? Ai re-incarcat bateria?
digibrain
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 13, 2009 7:25 pm

Re: NIKON D40X

Mesajde cosminprund » Lun Apr 13, 2009 9:29 pm

digibrain scrie:In alta ordine de idei - care o fi numarul de ore de buna functionare ? (sau numarul de clisee). Ma gandesc ca 8000 de fotografii sunt cam mult pentru el, si s-a uzat.


Garantia nu tine cont de numarul de declansari; Daca e defect obturatorul se va schimba (daca e in garantie). Se schimba si daca nu mai e in garantie, contra cost. Asa am auzit, eu n-am avut probleme.

Nu cred ca 8000 de declansari e mult. Oricum, nu vad rostul discutiei, aparatul trebuie trimis in service, mai ales daca este in garantie! Daca n-ar fi in garantie discutia ar putea fi nuantata, de exemplu daca oricum vrei sa faci upgrade la body, pe un D40X second hand, fara garantie si cu o reparatie la activ nu vei lua prea multi bani, si poate nu merita bataia de cap cu service-ul. Dar daca este in garantie nu sta pe ginduri, cauta hartiile si trimite-l, sa nu iasa din garantie sub ochii tai.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: NIKON D40X

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Apr 14, 2009 7:13 am

Salut,

8000 de cicluri nu este mult deloc, aparatul tău ar trebui să ducă mult mai multe. Încearcă tot ce-a zis tizul, iar dacă nu merge, fă-i un update de firmware, s-ar putea să-ţi rezolve problema.
LE: am verificat pe site la Nikon, se pare că pentru D40X nu au update-uri de firmware (doar pt D40), deci sfatul meu pică... Tot la service Nikon e speranta ta. Vizitează http://www.nikonisti.ro/service.php
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: NIKON D40X

Mesajde digibrain » Mar Apr 14, 2009 7:48 am

Multumesc mult pentru raspunsuri !
digibrain
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 13, 2009 7:25 pm

Re: NIKON D40X

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Apr 29, 2009 7:47 am

Salut, vezi ca a apărut nou firmware pentru D40X, îl găseşti la http://support.nikontech.com/app/answer ... _id/16417/ .
Dacă ai nelămuriri, ne poţi întreba aici. De obicei, upgrade-ul de firmware la DSLR-urile Nikon se face pe două componente, A şi B, care se upgradează simultan. În acest caz, se pare că doar firmware-ul A are upgrade.
Succes.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: NIKON D40X

Mesajde digibrain » Mie Apr 29, 2009 8:20 am

Servus !

Tocmai mi-a sosit aparatul din service. I-au schimbat SQ-ul !!! :? In fine, se pare ca nu sunt asa de fiabile echipamentele avand in vedere timpul petrecut in service (probabil au mult de lucru).

Mai merita sa fac upgrade de firmware sa mai bine il las asa cum l-au reparat ei ?

Toate bune !

PS. am la A: 1.01 iar la B: 1.0 (cred ca au facut ei upgrade-ul)
digibrain
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 13, 2009 7:25 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron