Acum este Dum Apr 28, 2024 6:07 am

Articole Nikonisti.ro

Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Lun Noi 29, 2010 8:44 pm

Buna Seara..imi cer scuze daca acest post este inutil sau deranjeaza pe cineva...Pasiunea pentru artele vizuale si in special pentru fotografie o am inca de mic, cand, ma jucam cu camera de filmat a tatalui meu. Era ceva nou pentru mine si vroiam sa descopar cat mai multe, de fiecaredata cand aveam ocazia ii ceream tatalui meu camera si ma jucam cu ea...A venit sa spun asa momentul pentru o noua schimbare..Momentan nu detin nici un aparat DSLR ..Dar e timpul pentru a`mi achizitiona unul..Si am incercat pe foarte multe forumuri, am ascultat sfaturi, m`am interesat singur si n`am putut ajunge la o concluzie..Care este cel mai bun aparat si la un pret rezonabil pentru a incepe tainele fotografiei cu el si a incerca sa devii incet incet cat mai sus? :?: la aparatele Nikon ma refer.. am apelat la acest forum deoarece sunt multi oameni experimentati in asa ceva..si poate ma va ajuta unul dintre ei si pe mine.

Astept un raspuns de la cineva! Multumesc anticipat si imi cer scuze daca deranjez cu postul acesta!. :D




si se pare ca am si gresit locul unde am postat..imi cer scuze!
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 29, 2010 11:17 pm

Conceptul de "pret rezonabil" este o chestie foarte personala. Ia-l pe cel mai scump pe care ti-l poti permite dintre D3000, D3100, D5000, D90, D7000. Dupa parerea mea, toate au pret rezonabil in raport cu ce ofera.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde nik » Mar Noi 30, 2010 12:30 am

Ideea e ca trebuie sa incepi de unde iti poti permite... preferabil nu de la cel mai ieftin aparat fiindca isi va arata curand limitarile si vei vrea mai mult. De dorit nici de la cel mai scump aparat fiindca pana ajungi sa il folosesti la potentialul sau se va uza moral intr-un procent semnificativ.

Daca ar fi sa incerc totusi o recomandare mai specifica, as zice minim D3100 dar de preferat D7000, un aparat nou si performant care iti va oferi tot ce ai nevoie ca sa explorezi posibilitatile unui DSLR.

Inca ceva, pe langa aparat ai nevoie si de obiective... aici discutia se mai nuanteaza, tot functie de buget cat si de ceea ce ai vrea sa fotografiezi. Daca bugetul este limitat, mergi pe obiectivul de kit.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde tutu » Mar Noi 30, 2010 7:25 am

Salut,cred ca la nikon daca vrei sa avansezi dupa aceea neaparat un aparat cu motor de focus in body,d80,d90,d7000.....deoarece dupa un anumit timp iti vei da seama ca te va avantaja foarte mult cind vei cumpara obiective in plus ecranul secund care este fenomenal cind vrei sa modifici parametrii si comenzile(rotitele)care sint excelente la modificarea diafragmei si vitezei deoarece te scuteste de intrarea in meniu.
tutu
 
Mesaje: 86
Membru din: Lun Ian 04, 2010 10:00 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Mie Dec 01, 2010 2:30 pm

Am bagat la cap sfaturile voastre..Cred ca o sa`mi achizitonez un Nikon D5000..la un pret chiar f bun:D cu kitul de 18-55 Vr.

Probabil nu e cine stie ce..dar pentru ce vreau eu la inceput e perfect:D pe parcurs voi putea sa schimb si obiectivele..mai multe accesorii si alea alea..Oricum multumesc de sfaturi..si cei ce au ceva oferte la D3000, D5000 ,D3100 sa`mi spuna:) ca pana la urma cumpar si la mana a 2a:d sau nu se merita?
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde cristiansergiu » Mie Dec 01, 2010 2:47 pm

daca vrei sa scoti bani din fotografie merita sa investesti intr-un d7000, daca nu iti ajunge si un d3100, parerea mea.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Mie Dec 01, 2010 4:22 pm

Am inteles..Mai am o singura intrebar.. Care? Nikon D3100 sau Nikon D500 ? care ar fi mai bun? la pret,chiar la altex D5000-26 de mil , D3100-25 de mil. ..PE care merita sa dai banii`? ca pana la urma e echivalent pretul:)
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde nik » Mie Dec 01, 2010 6:06 pm

Stefan.R scrie:Am inteles..Mai am o singura intrebar.. Care? Nikon D3100 sau Nikon D500 ? care ar fi mai bun? la pret,chiar la altex D5000-26 de mil , D3100-25 de mil. ..PE care merita sa dai banii`? ca pana la urma e echivalent pretul:)


Vezi ca e o promotie la D90:
link magazin online

Cumperi doar body si iei un obiectiv SH 18-55 VR care se da destul de ieftin si ai un aparat care-ti va da de lucru multa vreme. Daca nu vrei asa, mergi pe D3100 dar D90 te va ajuta mult fiindca are motor de focalizare in body, are CLS si are butoane dedicate.

Si, daca-mi permiti... de la Altex ia-ti frigider... DSLR-ul ia-l de la F64, Sinpro, FotoHobbyShop sau de la alt magazin cu specific foto. E bine sa inveti drumul la ele, vei mai avea nevoie de una, de alta... Daca ai o intrebare legata de aparat, la magazinele astea vei primi cele mai adecvate sfaturi. La Altex se vor uita la aparat si la tine precum vitelul in calendar.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde OvidiuG » Mie Dec 01, 2010 8:55 pm

Foarte bun comentariul cu Altex.
Off topic : nr. din noiembrie din Photo Magazine a aparut cu un pliant de Domo si cu reclama in interior. Cumparam revista asta de ani de zile. Pot sa o vanda clientului de Domo de acum....
OvidiuG
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Apr 10, 2010 3:39 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde GabrielC » Mie Dec 01, 2010 10:50 pm

Si eu as merge tot pe D90, pretul lunii decembrie este excelent si - dupa opinia mea - inlatura toate celelalte variante fara motor de focalizare. Este un aparat complet si complex, da imagini de buna calitate si are multe optiuni care iti vor acoperi in mod sigur nevoile multa vreme. In timp poti investi in alte obiective si poate in viitor vei putea face upgrade la aparatele momentului pe care vei sti sa le alegi dupa necesitati.
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori