Acum este Dum Apr 28, 2024 6:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Joi Dec 02, 2010 3:34 pm

aham..am inteles..Problema e ca momentan nush daca imi pot permite un D90..stiu ca merita dar sa vad..ori mai astept si il achizitionez ori iau acuma un D5000 sau D3100..multumesc de sfatul cu altex!:)
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Heroes » Sâm Dec 04, 2010 11:19 am

Salutare tuturor,
Stefan si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine de 1 luna de zile studiez ofertele pentru D-SLR-uri si am ramas cu ochii pe un Nikon D5000, vezi ca sunt oferte cu obiectiv de 18-105 VR pe la 3000 ron sau chiar cu mai multe accesorii, eu personal cred ca acest obiectiv e mai bun decat un 18-55, eu zic ca marita sa dam un ban in plus si sa avem un obiectiv performant, e mai comod sa ai un singur obiectiv decat sa stai sa le schimbi intre ele. Uite aici un link util link magazin online eu la ei vreau sa apelez dar astept sa fac rost de bani.
Heroes
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 11:04 am

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Maniac » Sâm Dec 04, 2010 11:29 am

Si, daca-mi permiti... de la Altex ia-ti frigider... DSLR-ul ia-l de la F64, Sinpro, FotoHobbyShop sau de la alt magazin cu specific foto. E bine sa inveti drumul la ele, vei mai avea nevoie de una, de alta... Daca ai o intrebare legata de aparat, la magazinele astea vei primi cele mai adecvate sfaturi. La Altex se vor uita la aparat si la tine precum vitelul in calendar.


Daca iti faci un pic temele si stii exact ce anume cauti, atunci nu vad de ce nu ai lua de la Altex/Domo sau Media Galaxy atunci cand preturile sunt vizibil mai avantajoase.(de exemplu DOMO au avut acu cateva luni o golire de stocuri in care se gaseau DSLR-uri la preturi cu 15-25% mai mici decat la f64...)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde mflorian » Sâm Dec 04, 2010 5:26 pm

Cel mai bun Nikon pentru îmcepători: D40 sau D60 second hand + 18-55 second hand. Doi-trei ani ai front de lucru de n-ai treabă...
Later edit: configuraţie sub 1000 RON.
Ultima oară modificat de mflorian pe Sâm Dec 04, 2010 7:04 pm, modificat 1 dată în total.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Sâm Dec 04, 2010 6:17 pm

Heroes scrie:Salutare tuturor,
Stefan si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine de 1 luna de zile studiez ofertele pentru D-SLR-uri si am ramas cu ochii pe un Nikon D5000, vezi ca sunt oferte cu obiectiv de 18-105 VR pe la 3000 ron sau chiar cu mai multe accesorii, eu personal cred ca acest obiectiv e mai bun decat un 18-55, eu zic ca marita sa dam un ban in plus si sa avem un obiectiv performant, e mai comod sa ai un singur obiectiv decat sa stai sa le schimbi intre ele. Uite aici un link util link magazin online eu la ei vreau sa apelez dar astept sa fac rost de bani.



Am inteles ..:) mersi mult de sfat..atunci cred ca am sa stau sa mai astept sa fac si eu rost de bani si D5000 e al meu :d

danke !
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Sâm Dec 04, 2010 6:18 pm

aah si uite inca un link util ,o promotie la Nikon D5000 : link magazin online poate te ajuta! :)
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde LiviuP » Sâm Dec 04, 2010 8:04 pm

Subscriu si io la ideea ca cel mai bine e sa se achizitioneze echipamentele DSLR de la un magazin "specializat" (F64, Fotohobby, etc). Compactele cred ca se pot achizitiona fara probleme de la un magazin generalist (Altex, Domo, etc) fiind sisteme cu un grad redus de complexitate. Dar DSLR-urile nu.

Altfel ai sansa sa primesti sfaturi "bune" de la magazinele "generaliste" si sa te trezesti ca vanzatorul nici macar nu stie cum se monteaza un obiectiv pe aparat (am patit!).
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Heroes » Mar Dec 14, 2010 6:40 am

Gata am decis ce sa-mi iau, dupa ce m-am jucat cu un d90, care nu mi-a placut de nici un fel, exceptand pozele facute cu el, in rest nu am gasit nici un avantaj, ba din contra numai dezavantaje. Mare si greu de umblat cu el (la plaja, la schi etc.), focusul la distante mici foarte greu de stapanit. Drept pentru care am decis sa-mi iau un CANON PoweShot G12, mi s-a parut o alegere mai buna decat un DSLR l-am comandat si astept sa fac primele poze cu el. Voi reveni cu impresi despre el. Apropos cu banii economisiti imi fac si concediu. Asa ca pentru cei care nu vor sa treaca la DSLR din diverse motive recomand compactele de top, acesta fiind si raspunsul meu la cel mai bun dslr pentru un incepator.
Heroes
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 11:04 am

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Smeu » Mar Dec 14, 2010 8:46 pm

Sa ai parte de el si ne auzit peste 2-3 luni cand vei fi interesat de achizitionarea unui DSLR :)
D90 + 17-50 f/2.8
Smeu
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 10:46 pm
Localitate: Bucuresti/Galati

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde sorinsava » Mar Dec 14, 2010 8:56 pm

Smeu scrie:ne auzim peste 2-3 luni cand vei fi interesat de achizitionarea unui DSLR :)

Mai bine nu :lol:
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

cron