Acum este Dum Apr 28, 2024 4:04 pm

Articole Nikonisti.ro

Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde LiviuP » Mie Dec 15, 2010 11:34 am

Heroes scrie:Gata am decis ce sa-mi iau, dupa ce m-am jucat cu un d90, care nu mi-a placut de nici un fel, exceptand pozele facute cu el, in rest nu am gasit nici un avantaj, ba din contra numai dezavantaje. Mare si greu de umblat cu el (la plaja, la schi etc.), focusul la distante mici foarte greu de stapanit. Drept pentru care am decis sa-mi iau un CANON PoweShot G12, mi s-a parut o alegere mai buna decat un DSLR l-am comandat si astept sa fac primele poze cu el. Voi reveni cu impresi despre el. Apropos cu banii economisiti imi fac si concediu. Asa ca pentru cei care nu vor sa treaca la DSLR din diverse motive recomand compactele de top, acesta fiind si raspunsul meu la cel mai bun dslr pentru un incepator.


Sunt curios cum vor arata pozele facute cu compacta in lumina disponibila. Ce pot sa spun este vechiul meu A560 scoate poze mai granulate la ISO250 decat scoate D90-ul la ISO3200 (si poate chiar la ISO6400).
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 15, 2010 11:56 am

LiviuP scrie:Sunt curios cum vor arata pozele facute cu compacta in lumina disponibila. Ce pot sa spun este vechiul meu A560 scoate poze mai granulate la ISO250 decat scoate D90-ul la ISO3200 (si poate chiar la ISO6400).


Noile aparate compact au inregistrat progrese mari la sensibilitati mari.

Fata de cele de acum doi ani diferentele sunt foarte mari. De exemplu, link magazin online, link magazin online si link magazin online pot fi folosite pana pe la 800 ISO, iar cu putina atentie chiar la 1600 ISO.

Evident ca imaginile nu arata ca ale DSLR-urilor moderne, dar sunt comparabile ca zgomot cu ale DSLR-urilor de acum 2 generatii, ceea ce este deja foarte mult.

Sigur ca celelalte avantaje si limitari ale aparatelor compact se pastreaza.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde sorinsava » Mie Dec 15, 2010 12:02 pm

Lucreaza si la celelalte limitari.
Spre exemplu in 2009 Nikon primea patentul de mai jos, care probabil fusese trimis spre aprobare cu cel putin 1 an inainte.

http://www.pointsinfocus.com/2009/08/ni ... autofocus/

Interesant e ca acum Fuji scoate un p&s cu ceva in plus ;)

link magazin online
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Dan Pop » Mie Dec 15, 2010 12:55 pm

LiviuP scrie:
Heroes scrie:Drept pentru care am decis sa-mi iau un CANON PoweShot G12, mi s-a parut o alegere mai buna decat un DSLR l-am comandat si astept sa fac primele poze cu el.

Sunt curios cum vor arata pozele facute cu compacta in lumina disponibila. Ce pot sa spun este vechiul meu A560 scoate poze mai granulate la ISO250 decat scoate D90-ul la ISO3200 (si poate chiar la ISO6400).

G12 e un compact de 2400 lei, cu senzor ceva mai mare decit cel folosit la compactele obisnuite. Are toate modurile unui DSLR si patina pentru flash-uri TTL in standard Canon. Poate fi utilizat fara probleme de zgomot pina la 800 ISO.

Fata de Nikon P7000 are in plus display-ul articulat si in minus plaja de focale a obiectivului. Mai sint si alte diferente, dar nimic notabil.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 15, 2010 1:06 pm

Dan Pop scrie:G12
...
Fata de Nikon P7000 are in plus display-ul articulat si in minus plaja de focale a obiectivului. Mai sint si alte diferente, dar nimic notabil.


Mai sunt cateva interesante, dar stiu ca aveti P7000 asa ca nu e cazul sa aprofundam :-)

P.S.

Si eu tot P7000 am :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Mie Dec 15, 2010 5:43 pm

se pare ca ati deviat un pic de la subiect :d :))
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 15, 2010 9:54 pm

Stefan.R scrie:se pare ca ati deviat un pic de la subiect :d :))


P7000 e Nikon :-)

Nu scrie nimic in titlu de DSLR :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Joi Dec 23, 2010 6:27 pm

Radu_Grozescu scrie:
Stefan.R scrie:se pare ca ati deviat un pic de la subiect :d :))


P7000 e Nikon :-)

Nu scrie nimic in titlu de DSLR :-)



da Ok ! bine subliniat :) Deci O intrebare simpla D5000 sau D3100 ? care imi raspunde si mie la intrebarea asta cu muulte argumente pro/contra as fir foarte recunoscator !

Stima Stefan.R!
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 23, 2010 6:55 pm

Stefan.R scrie:Deci O intrebare simpla D5000 sau D3100 ? care imi raspunde si mie la intrebarea asta


Eu voiam link magazin online iar acum vreau link magazin online :-)


Stefan.R scrie: cu muulte argumente pro/contra as fir foarte recunoscator !


N-am prea multe, dar D3100 e mai nou, si cel putin un an si jumatate pot sa-l prezint la seminariile Nikon entry level.

Altfel, D5000 este un aparat competent, dar care se aude ca tocmai a iesit din fabricatie (informatie neverificata). Daca va trebuie LCD rabatabil, este momentan singura optiune.

Raspunsul cel mai bun la intrebarea dumneavoastra este un link magazin online la pretul actual, este o diferenta foarte mica de la D5000, D3100, iar ergonomia este superioara :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun Nikon pentru incepatori??

Mesajde Stefan.R » Joi Dec 23, 2010 10:22 pm

am inteles..dar sa zicem ca nu vreau tocmai "performanta" vreau doar ceva mai bun la acest pret...si cum preturile sunt cam la fel nushtiu care sa ma decid in achizitionarea lui :( ..

si nici nu cred ca voi sti vreodata ! :))
Stefan.R
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 29, 2010 8:32 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

cron