Acum este Dum Apr 28, 2024 5:26 am

Articole Nikonisti.ro

Rezistenta la temperatura.

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Rezistenta la temperatura.

Mesajde Kramer » Dum Dec 12, 2010 11:45 am

Salutare,

Exact cum scrie si in topic as dori sa stiu care sunt temperaturile min-max la care poate rezista o camera.Doresc sa fac niste iesiri nocturne prin Bucuresti si ma tem ca temperaturile scazute sa nu afecteze aparatul.Detin un d3000.

Multumesc!
Kramer
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 12, 2010 2:51 am

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde zeurois » Dum Dec 12, 2010 12:02 pm

S-a mai discutat chiar recent. Ai incercat search-ul ?
zeurois
 
Mesaje: 230
Membru din: Vin Sep 03, 2010 5:08 pm

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde Kramer » Dum Dec 12, 2010 12:03 pm

zeurois scrie:S-a mai discutat chiar recent. Ai incercat search-ul ?



sincer nu.at imi cer scuze.
Kramer
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 12, 2010 2:51 am

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde Dan Pop » Dum Dec 12, 2010 3:09 pm

Kramer scrie:Exact cum scrie si in topic as dori sa stiu care sunt temperaturile min-max la care poate rezista o camera.

Nimic mai simplu: deschizi manualul la capitolul Specificatii (sau cum i-o fi spunind in versiunea romaneasca) si afli ce-ti garanteaza producatorul.
Kramer scrie:Doresc sa fac niste iesiri nocturne prin Bucuresti si ma tem ca temperaturile scazute sa nu afecteze aparatul.Detin un d3000.

Nici o grija, nu pateste nimic aparatul la temperaturile hibernale din Bucuresti. E plin netul de recomandari practice pentru fotografia la temperaturi scazute, intreaba-l pe amicul Google.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde LiviuP » Dum Dec 19, 2010 3:42 pm

Eu m-am uitat pe manualul lui D90 si scrie ca temperatura de utilizare variaza intre 0 si 40 grade Celsius. Acum nu am vazut scriind negru pe alb ca in afara acestui range de temperaturi nu poate fi utilizat. Ce scrie insa este ca trebuie evitate variatiile bruste de temperatura. Se recomanda acoperirea aparatului cu o punga de plastic atunci cand se muta de la o temperatura la alta temperatura (mult diferita de prima).

M-am uitat si pe niste forumuri si ceea ce am constatat este ca parerile sunt impartite. Unii spun ca la nu e nici o problema cu temperaturile scazute altii spun ca ar fi ceva probleme (in special cu bateria).

Si pe mine m-ar interesa cum se poate proteja aparatul si daca se recomanda folosirea lui la temperaturi de minus (-5 pana la -15 grade C) intrucat intentionez sa-l folosesc si outdoors in perioada de iarna.

PS. Anul trecut am folosit compacta afara in timp ce ningea si temperaturile erau evident scazute. Daca aia a rezistat ma gandesc ca un DSLR ar trebui sa reziste si mai bine, nu? Mai ales ca are baterie de litiu...
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde geookane » Dum Dec 19, 2010 4:05 pm

si eu m-am uitat recent in manual pt a vedea temperatura de functionare.

Scrie ca poate fi folosit de la 0 la -40 de grade.Nu sunt sigur daca e valabil si pt obiectiv,dar oricum nu cred ca vom avea - 40 ,cel putin iarna asta.Cand il bagi in casa, foloseste sfatul cu punga de plastic daca diferenta de temp e mare.

Sincer mi-e cam frica sa ies cu el mai mult din cauza ghetii de pe jos,sa nu alunec si sa cad cu el mai mult decat de temperaturi :mrgreen:

LATER EDIT: temperatura specificata in manual e 0 ->40 nu 0 -> -40 ,scuzele mele
Ultima oară modificat de geookane pe Dum Dec 19, 2010 6:24 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde Morphy » Dum Dec 19, 2010 4:23 pm

Eu am de doi ani Nikon D40 - 18-135mm si am fotografiat, vara (35-40 grade), iarna (-5, -10 grade), toamna, primavara si nu are nimic. ;) Iarna trecuta cand am iesit la fotografiat si era foarte frig am sesizat ca aparatul se misca ceva mai greu dar il inteleg, era inghetat ca si mine. :D
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde zeurois » Dum Dec 19, 2010 4:37 pm

Daca poti sa tii un telefon mobil in buzunar la -20 si nu se strica, nu vad de ce s-ar strica un dslr... oricum la -20 in cateva minute iti trece tot cheful de pozat :) Cat despre trecerea de la frig la cald, e normal sa faca putin condens, de aceea e bine sa-l lasi vreo jumatate de ora pe tusa (sau schema cu punga iar e foarte ok).
zeurois
 
Mesaje: 230
Membru din: Vin Sep 03, 2010 5:08 pm

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Dec 19, 2010 6:10 pm

geookane scrie:Scrie ca poate fi folosit de la 0 la -40 de grade.Nu sunt sigur daca e valabil si pt obiectiv,dar oricum nu cred ca vom avea - 40 ,cel putin iarna asta.


Excelent. La altii scrie ca merge de la 0-40 grade, inseamna ca al tau este editia de iarna :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rezistenta la temperatura.

Mesajde geookane » Dum Dec 19, 2010 6:23 pm

Radu_Grozescu scrie:
geookane scrie:Scrie ca poate fi folosit de la 0 la -40 de grade.Nu sunt sigur daca e valabil si pt obiectiv,dar oricum nu cred ca vom avea - 40 ,cel putin iarna asta.


Excelent. La altii scrie ca merge de la 0-40 grade, inseamna ca al tau este editia de iarna :-)


cer scuze,greseala mea. :?

Intr-adevar 0-40 grade, dar totusi asta nu inseamna ca nu putem iesi cu el la temperaturi mai mici de 0 grade,corect?
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

cron