Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:22 pm

Articole Nikonisti.ro

ajutor va rog - D90 variante

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: ajutor va rog - D90 variante

Mesajde berki » Lun Ian 03, 2011 4:49 pm

onacus scrie:...ecranul rabatabil de la D5000 este sincer o prostie


Cand am cumparat d5000, nu ma preocupat deloc ecranul rabatabil. Acum insa nu-mi pot imagina filmarea fara a deschide lcd-ul si nici transportul fara a inchide acesta. Mi-am dat seama ca este chiar foarte folositor. Va fi un mare minus daca voi trece la d90.
DSLR, Zoom, Primes
- - - - - - - - - - - - - -
telefon: 0722.374206
e-mail: berkeczizsolt@yahoo.com
locaţie: Sf. Gheorghe (CV)
Avatar utilizator
berki
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Oct 01, 2010 7:45 am
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: ajutor va rog - D90 variante

Mesajde c6t9 » Lun Ian 03, 2011 5:16 pm

onacus scrie:Calitatea imaginii este aproape identica (oricum, foarte foarte apropiate).

Diferenta mare o face handlingul (net superior in favoarea lui D90), LCD-ul (care este net superior si mai mult, ecranul rabatabil de la D5000 este sincer o prostie), vizorul (un nou plus in favoarea lui D90), viteza de focalizare (apropiate, nu este diferenta mare in favoarea lui D90), motorul din body (se gasesc inca multe obiective fara motor de buna calitate care nu functioneaza pe D5000 decat pe focalizare manuala), plus alte lucruri mai putin importante.

Eu le am pe amandoua, nu vorbesc din auzite.

Dar sa nu crezi ca D5000 nu face poze de buna calitate. Ba face. Trebuie doar sa stii ce sa faci cu el.
Oricum, toate avantajele de la D90 pot fi compensate prin indemanare si putin exercitiu.
Ce nu poate fi compensat insa este "feelingul" pe care il ai cand il tii in mana :)


Cam asta este și poziția mea. Mai puțin cea cu ecranul, după vreo 2 săptămâni de utilizare unul lângă altul, zilnic, a unui D5000 și a unui 550D. Aveam aceeași percepție și anterior și mi-am păstrat-o și după acest episod. Îți dă o mobilitate mult mai mare sau măcar mult mai puțin efort depus. Ca și D90, 550D are ecran cu rezoluție mare. Nici la D90, nici la Canon, nu m-au dat pe spate. Dar poate nu sunt nici genul.
Încadrezi în Live View, care focalizează încet, dar nu-i așa ce grav. Fie folosești zoom-ul ecranului și focalizezi manual, fie după încadrare ieși din live view și focalizezi automat și rapid.
Merge și focus manual, prin vizor. Se poate și "mări" acel vizor. Oricum, câți și folosesc focus manual la subiect aflat în mișcare și câți folosesc focus manual la D90 în general. Eu nu prea am întâlnit mulți.

De altfel nu-i chiar marketing introducerea acestui tip de ecran pe alte aparate poziționate mai sus, gen 60D.
Sunt sigur că dacă D5000 avea un ecran cu rezoluție mare, nu mai părea o problemă ecranul mobil. De asemenea dacă D90 avea 2 variante, probabil mulți ar fi luat-o pe cea cu ecran mobil în schimbul unei sume modice plătite în plus.

Pe net spun unii că D400 va avea ecran rabatabil :roll:
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: ajutor va rog - D90 variante

Mesajde onacus » Lun Ian 03, 2011 5:59 pm

berki scrie:Acum insa nu-mi pot imagina filmarea fara a deschide lcd-ul si nici transportul fara a inchide acesta. Mi-am dat seama ca este chiar foarte folositor. Va fi un mare minus daca voi trece la d90.
Da, daca iei in calcul filmarea este intr-adevar un mare plus. Dar sa faci poze folosind live-view este sinucidere curata din cauza focusului extrem de incet, iar filmarea sincer nu m-a pasionat deoarece nu face auto-focus.
Daca vrei filmare, orice super-zoom este mai indicat la ora actuala, in comparatie cu d5000/d90.
onacus
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Apr 09, 2010 8:50 pm

Re: ajutor va rog - D90 variante

Mesajde gregio » Lun Ian 03, 2011 6:01 pm

inseamna ca totusi baieti sa optez mai mult pe d5000, sau..... cum credeti,dupa cum vad diferenta cea mai mare intre d5000 si d90 este handingul, asa deci d5000 este mai rezonabil_? am invedere si pret si calitate?
D90, Nikkor 18-105mm , Helios 50mm f/2.0, SB-800
gregio
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Ian 02, 2011 7:29 pm
Localitate: Causeni

Re: ajutor va rog - D90 variante

Mesajde berki » Lun Ian 03, 2011 6:30 pm

onacus scrie:...sa faci poze folosind live-view este sinucidere curata din cauza focusului extrem de incet, iar filmarea sincer nu m-a pasionat deoarece nu face auto-focus.

Asta cam asa este: folosesc partea de filmare doar pentru videoclipuri (si nu vreau sa ma las de filmat :) ) Live-view folosesc doar la fotografii statice, mai ales close-up cu focalizare manuala.

onacus scrie:Daca vrei filmare, orice super-zoom este mai indicat la ora actuala...


Adevarat, dar aici era vorba de d90, nu?
DSLR, Zoom, Primes
- - - - - - - - - - - - - -
telefon: 0722.374206
e-mail: berkeczizsolt@yahoo.com
locaţie: Sf. Gheorghe (CV)
Avatar utilizator
berki
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Oct 01, 2010 7:45 am
Localitate: Sf. Gheorghe

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 52 vizitatori