Acum este Dum Apr 28, 2024 12:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Compatibilitate obiective-body

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Compatibilitate obiective-body

Mesajde eminence » Mie Dec 22, 2010 3:09 pm

Am o problema destul de frustranta... Am un D90 si 4 obiective care functioneaza perfect, le-am testat cu chart-ul de focus, testul a iesit ok. Mi-au trecut prin mana trei obiective, un 18-70, un 16-85VR si un Tokina 11-16, care aveau backfocus. Problema e ca pe alte aparate nu faceau backfocus, sau problema era mult mai putin accentuata. Obiectivele mele testate pe alte aparate deasemenea dau rezultate bune. As putea sa-mi dau body-ul la recalibrat la SKIN, e in garantie, dar mi-e frica sa nu imi apara probleme cu obiectivele mele...
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde onacus » Joi Dec 23, 2010 10:53 am

Nu te duce sa ti-l recalibreze. S-ar putea sa ai surprize neplacute cu obiectivele tale (asa cum mi s-a intamplat mie de ex.).
Sa mai stii ceva. Distributia DOF-ului nu este nu este agala FF/BF. Ea este 33%/66% pentru un aparat bine calibrat (adica spre BF :) )

Eu zic sa nu-ti faci probleme.
onacus
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Apr 09, 2010 8:50 pm

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde eminence » Joi Dec 23, 2010 12:28 pm

Multumesc de sfat. Intr-adevar, ma gandesc ca daca il recalibrez se poate sa am probleme cu obiectivele mele... Insa e si frustrant sa vad ca unele obiective functioneaza mai bine pe alte body-uri decat al meu :( De exemplu, Tokina 11-16 l-am vandut cu foarte mari retineri si pareri de rau... Dar pe aparatul meu nu producea rezultate acceptabile decat cu MF.
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde sorinsava » Joi Dec 23, 2010 12:35 pm

Pai in cazul tokina trebuia dus obiectivul la calibrat, nu vrei sa umbli in body cind restul de obiective merg bine.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde eminence » Joi Dec 23, 2010 12:48 pm

Sunt aproape convins, dar nu inteleg de ce pe alt body se comporta mai bine.
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde sorinsava » Joi Dec 23, 2010 1:46 pm

Exista o mica variatie intre body-uri. Calibrarea din fabrica are niste limite intre care e considerata ok. E posibil ca tu sa ai un body care s-a nimerit ceva mai spre limita si daca si obiectivul are mici erori in aceeasi directie se vede mai repede. Daca aveai noroc, obiectivul avea eroarea invers si nu aflai niciodata :)

De la d7000 in sus ai ajustari manuale, aparatele mai ieftine inca nu au asa ceva.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde Dan Pop » Joi Dec 23, 2010 3:07 pm

eminence scrie:Sunt aproape convins, dar nu inteleg de ce pe alt body se comporta mai bine.

Nici aparatele, nici obiectivele nu sint calibrate perfect, ci cu o anumita marja de eroare. De aici rezulta si o mica loterie, pentru ca aceasta marja de eroare poate genera tot felul de combinatii, gen:

  • aparat perfect calibrat (marja de eroare nu exclude aceasta posibilitate) + obiectiv perfect calibrat = focalizare impecabila
  • aparat calibrat la limita superioara a marjei + obiectiv calibrat la limita inferioara = erorile se compenseaza
  • aparat si obiectiv calibrate la aceeasi limita a marjei = erorile se compun
Cu cit aparatele si obiectivele sint mai scumpe, cu atit si marjele de eroare sint mai mici, dar nu dispar. Cele mai scumpe aparate permit utilizatorului sa faca ajustari pentru fiecare obiectiv in parte (max 12 obiective la semi-pro, max 20 la pro).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde spatar ovidiu » Joi Dec 23, 2010 11:49 pm

Daca am un obiectiv X pe un aparat cu AF Tuning, aparatul il va recunoaste de fiecare data cand il atasez si nu mai trebuie setat nimic sau pt fiecare obiectiv corectat trebuie sa aleg o anumita setare care ramane memorata in aparat?
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde Dan Pop » Joi Dec 23, 2010 11:57 pm

spatar ovidiu scrie:Daca am un obiectiv X pe un aparat cu AF Tuning, aparatul il va recunoaste de fiecare data cand il atasez si nu mai trebuie setat nimic sau pt fiecare obiectiv corectat trebuie sa aleg o anumita setare care ramane memorata in aparat?

AF tuning-ul are o setare globala si una per obiectiv. Singura problema care poate apare este atunci cind ai doua obiective identice, cu corectii diferite. Numai in acest caz trebuie sa specifici, dupa montarea obiectivului, pe care din ele l-ai montat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Compatibilitate obiective-body

Mesajde geonikon » Vin Dec 24, 2010 12:34 am

eminence scrie:Sunt aproape convins, dar nu inteleg de ce pe alt body se comporta mai bine.

Am avut si eu un astfel de cosmar ! Un Tokina 12-24, la 12 mm focaliza pe D90-ul meu numai in centru, dar pe alt D90 mergea foarte OK in orice situatie !
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

cron