Acum este Dum Apr 28, 2024 12:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Inele macro/inversoare

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Inele macro/inversoare

Mesajde leo_123 » Joi Dec 23, 2010 10:16 am

Salutare! Detin de curand un D90 cu obiectiv 18-105, precum si un 55-200 (Deah, era la promotie :D ) si am tot incercat sa fac niste poze macro,dar parca nu ies asa cum am vazut pe alte siteuri/forumuri. Bine,poate ca nici perioada nu este propice pentru astfel de poze, fara flori frumoase si insecte...

Am vazut ca exista pe f64 si nu numai asa numitele inele inversoare sau inele macro, specifice fotografiei macro. Ca si preturi, sunt acceptabile dar nu prea vad diferenta intre cele 2...din ce am inteles inelul macro se pune intre body si obiectiv, iar inelul inversor cupleaza 2 obiective, pai cum asa??

Fizic nu prea pricep cum ar trebui montat inelul inversor.

Daca ma poate lamuri cineva as fi recunoscator :)
Multumesc anticipat
leo_123
 
Mesaje: 71
Membru din: Mar Dec 14, 2010 11:52 pm

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde ciuncky » Joi Dec 23, 2010 10:35 am

Inelul macro are rolul de a mari distanta dintre obiectiv si senzor.

Cu inelul inversor, montezi pe body un obiectiv, iar in capat pui inversorul (ca pe un filtru), pe care prinzi cel'lalt obiectiv, cu contactele in afara, ca sa spun asa.

E ca si cand ai prinde 2 obiective cap in cap cu 1 filtru. Cam tot aia e. Doar ca la ce obiective ai, nu stiu sigur daca merita sa incerci asta.
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde Dan Pop » Joi Dec 23, 2010 11:10 am

leo_123 scrie:Fizic nu prea pricep cum ar trebui montat inelul inversor.

Inelul inversor nu e pentru incepatori, in special cind e vorba de obiective ca ale tale, fara control manual al diafragmei.
Cea mai ieftina metoda de a obtine niste imagini macro adevarate este un adaptor pentru obiectiv. Ai doua alternative care merita luate in considerare:

1. Tubul de extensie: link magazin online
2. "Lentila" aditionala: link magazin online

Amindoua au acelasi pret si dau cam aceleasi rezultate. Raynox-ul are avantajul ca nu necesita demontarea obiectivului de pe aparat si nu este legat de o marca sau alta de aparate. Are si limitarea ca nu poate fi folosit pe obiective cu diametrul filetului de filtre mai mare de 67 mm, dar asta nu e o problema pentru utilizatorii tipici ai acestui accesoriu.

Inainte de a investi in accesorii pentru macro, urmareste si discutia de la viewtopic.php?f=27&t=3623
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde sorinsava » Joi Dec 23, 2010 11:15 am

Nu iti va folosi inelul inversor in situatia ta. Daca vrei cumpara un tub de extensie ca sa poti sa focalizezi mult mai aproape, nu va fi chiar macro dar va fi close-up.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde leo_123 » Joi Dec 23, 2010 11:36 am

Va multumesc pentru promptitudine si raspunsurile la obiect; o sa "aprofundez" mai mult setarile aparatului inclusiv partea de forum din tehnici de fotografiere care se refera la fotografia macro, asta inainte de a investi in aparatura specifica.
leo_123
 
Mesaje: 71
Membru din: Mar Dec 14, 2010 11:52 pm

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 23, 2010 12:20 pm

leo_123 scrie:tehnici de fotografiere care se refera la fotografia macro, asta inainte de a investi in aparatura specifica.


Este un articol care face o sumara trecere in revista a posibilitatilor si aici:

http://www.radugrozescu.ro/macrofotogra ... roductive/
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde leo_123 » Joi Dec 23, 2010 12:41 pm

Radu_Grozescu scrie:
leo_123 scrie:tehnici de fotografiere care se refera la fotografia macro, asta inainte de a investi in aparatura specifica.


Este un articol care face o sumara trecere in revista a posibilitatilor si aici:

http://www.radugrozescu.ro/macrofotogra ... roductive/


Tutorial foarte interesant! Este exact ceea ce cautam.
Multumesc.
leo_123
 
Mesaje: 71
Membru din: Mar Dec 14, 2010 11:52 pm

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde leo_123 » Joi Dec 23, 2010 1:04 pm

Nu as vrea sa mai deschid alt topic, asa ca revin cu o intrebare. Este obligatoriu sa existe un filtru in fata obiectivului? Ma refer la un filtru de protectie, nu la cele colorate. Eu folosesc momentan obiectivele fara nici un astfel de filtru de protectie.

Nu ar fi problema de bani ca totusi, prefer sa dau 50 lei pe un filtru care imi protejeaza un obiectiv de 1000 lei decat sa am probleme, dar...este necesar?

Cei cu experienta ma pot lamuri.

Thx
leo_123
 
Mesaje: 71
Membru din: Mar Dec 14, 2010 11:52 pm

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde emil » Joi Dec 23, 2010 1:13 pm

leo_123 scrie:... Este obligatoriu sa existe un filtru in fata obiectivului? Ma refer la un filtru de protectie, nu la cele colorate....


Nu, nu este obligatoriu, ba din contra in unele situatii e chiar bine sa scoti filtrul pentru a nu obtine efecte nedorite in poza ("ghost flare" de exemplu cand ai o sursa de lumina puternica in cadru).

Ideea este ca filtrele "de protectie" sunt bune pentru ca daca cumva lovesti partea din fata a obiectivului primul lucru care va ceda va fi filtrul acela si nu lentila frontala a obiectivului (repararea lentilei frontale costand in general mai mult decat un filtru).

Am vazut mai multe teste cu lentile frontale crapate si calitatea pozelor nu parea influentata prea tare. Uite un exemplu la http://www.lensrentals.com/news/2008.10 ... -scratches
Totusi, asta nu inseamna ca acuma te poti apuca sa bati cuie cu obiectivul ;)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Inele macro/inversoare

Mesajde sorinsava » Joi Dec 23, 2010 1:14 pm

E chiar recomandat sa nu existe nimic, iar daca trebuie neaparat macar sa fie un filtru de protectie cit mai scump, ca sa nu strice optica.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

cron