Acum este Dum Apr 28, 2024 5:59 am

Articole Nikonisti.ro

D3000 - Sfaturi Folosire Mod Manual

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D3000 - Sfaturi Folosire Mod Manual

Mesajde andreius20 » Sâm Dec 25, 2010 11:12 pm

Va salut nikonisti. Sunt nou pe acest forum dar si in fotografie. ador sa fotografiez si de aceea incercand sa tot fac poze cu un aparat compact m-am hotarat sa imi cumpar un dslr. asa ca mi-am cumparat un nikon d3000 cu ob 18-105VR. Si am o rugaminte la voi va rog...imi puteti spune daca ar fi niste setari de baza la aparat ? doresc sa invat pe modul Manual si sa reglez tot. sau sa imi dati niste sfaturi de baza ca sa stiu cam ce am de reglat si in ce situatii.va multumesc mult si accept orice sfat
REDUCERE de pana la 20% la F64 pentru ORICE produs de la ei din magazin!!- PM ME
Imagine
Nikon D7000 + 18-105mm VR + Blitz Nikon SB-700 Speedlight i-TTL + accesorii diverse
Avatar utilizator
andreius20
 
Mesaje: 365
Membru din: Sâm Dec 25, 2010 8:57 am
Localitate: Brasov

Re: Putin ajutor

Mesajde DannyMC » Sâm Dec 25, 2010 11:22 pm

Ca sa folosesti cu succes modul Manual trebuie sa intelegi efectele setarilor pe care le faci,asupra fotografiei. De aceea e mai bine sa incepi cu modul P sau cu celelalte doua moduri semiautomate: prioritatea de timp S si cea de diafragma A.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor

Mesajde andreius20 » Sâm Dec 25, 2010 11:25 pm

am inteles. atunci voi incerca sa folosesc pt inceput cele 3. multumesc mult si o seara placuta
REDUCERE de pana la 20% la F64 pentru ORICE produs de la ei din magazin!!- PM ME
Imagine
Nikon D7000 + 18-105mm VR + Blitz Nikon SB-700 Speedlight i-TTL + accesorii diverse
Avatar utilizator
andreius20
 
Mesaje: 365
Membru din: Sâm Dec 25, 2010 8:57 am
Localitate: Brasov

Re: Putin ajutor

Mesajde nik » Sâm Dec 25, 2010 11:32 pm

Cel mai simplu... incepe sa-l folosesti pe modurile dedicate (Portret, Peisaj, etc...) si trage cu coada ochiului la ce setari foloseste camera. Apoi migreaza spre modul P si fa acelasi lucru. Intre timp, inscrie-te la un seminar pentru incepatori la Bucuresti, dintre cele tinute de dl.Radu Grozescu. Unii s-au deplasat de la Cluj pentru asemenea seminarii. Informatii despre ele gasesti aici pe forum. Printre picaturi mai cauta tutoriale pe net... si experimenteaza. In fine, daca esti familiar cu termenii tehnici aferenti fotografiei si cu semnificatia lor, lectura manualului camerei (recomand versiunea in engleza downloadabila de pe net) reprezinta o sursa inestimabila de informatie.

Bafta si bun venit printre noi!

P.S. Daca incerci vreo chestie si nu-ti iese, desi ai citit si in manualul camerei si tot nu te-ai lamurit, nu descuraja si intreaba concret aici pe forum. Sigur va fi cineva sa iti dea un sfat pertinent. Dar, retine, pune intrebari concrete si la obiect.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Putin ajutor

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Dec 26, 2010 12:40 am

Pentru tot ceea ce tine de tehnica gasesti raspuns pe Internet si cu putina munca de documentare poti economisi banii de cursuri tehnice pentru a-i investi ulterior in echipament sau cunostinte despre partea artistica a fotografiei.
Dupa parerea mea mult mai utile sunt cele din urma pentru ca ai posibilitatea sa experimentezi si sa te dezvolti personal, evitand astfel mare masa a "fotografilor" ce bubuie de cunostinte tehnice, dar ale caror imagini arata toate la fel.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor

Mesajde nik » Dum Dec 26, 2010 1:07 am

bogdan_dumitru scrie:Pentru tot ceea ce tine de tehnica gasesti raspuns pe Internet si cu putina munca de documentare poti economisi banii de cursuri tehnice pentru a-i investi ulterior in echipament sau cunostinte despre partea artistica a fotografiei.
Dupa parerea mea mult mai utile sunt cele din urma pentru ca ai posibilitatea sa experimentezi si sa te dezvolti personal, evitand astfel mare masa a "fotografilor" ce bubuie de cunostinte tehnice, dar ale caror imagini arata toate la fel.


Deocamdata omul a cerut ajutor sa foloseasca aparatul... Nu a precizat daca vrea sa faca doar poze in concediu si la familie, sau vrea sa se specializeze in nunti, fotografie de sport, wildlife, stock sau mai stiu eu ce. Pana va ajunge pilot de curse, daca va ajunge, are nevoie de permis de conducere. Raman la parerea ca participarea la un seminar este mult mai folositoare decat orice alta metoda, excluzand doar mentorarea din partea unui fotograf experimentat dispus sa faca asa ceva.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Putin ajutor

Mesajde Dan Pop » Dum Dec 26, 2010 1:24 am

nik scrie:Raman la parerea ca participarea la un seminar este mult mai folositoare decat orice alta metoda, excluzand doar mentorarea din partea unui fotograf experimentat dispus sa faca asa ceva.

Iar pentru a scoate maxim de profit dintr-o asemenea participare, ea trebuie precedata musai de lectura manualului aparatului si de foarte multe experimente pe cont propriu. Se creaza astfel un teren fertil pentru ideile receptate la seminar. De asemenea, e bine sa ai (in cap sau pe hirtie) o lista de intrebari cit mai punctuale, legate de aspectele pe care lectura si experimentele nu le-au clarificat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Putin ajutor

Mesajde andreius20 » Dum Dec 26, 2010 8:25 am

multumesc mult baieti. am citit deja manualul in romana si tot caut pe internet ca sa ma documentez. si fac exact cum spuneai, ma uit la modurile definite sa vad e setari au:D
incet incet voi invata .

Andrei
REDUCERE de pana la 20% la F64 pentru ORICE produs de la ei din magazin!!- PM ME
Imagine
Nikon D7000 + 18-105mm VR + Blitz Nikon SB-700 Speedlight i-TTL + accesorii diverse
Avatar utilizator
andreius20
 
Mesaje: 365
Membru din: Sâm Dec 25, 2010 8:57 am
Localitate: Brasov

Re: Putin ajutor

Mesajde spatar ovidiu » Dum Dec 26, 2010 11:10 am

Apuca-te de citit in prima faza, citeste tot ce prinzi.Incepe prin a intelege din ce se compune un aparat cat mai simplu pe film si pe urma cum functioneaza el.Asta te va ajuta enorm si vei intelege mult mai usor celelalte functii.Cauta si pe google un dictionar fotografic(sunt si la noi site-uri care au asa ceva) pt ca iti va fi mult mai usor sa intelegi anumiti termeni.Pe urma ai manualul care iti va clarfica situatia.Asa am procedat eu si mi-a fost foarte usor.Sporr!
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori