Acum este Dum Apr 28, 2024 3:45 pm

Articole Nikonisti.ro

D3100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D3100

Mesajde d.paundaniel » Mar Dec 28, 2010 10:28 pm

Salutare All
Am si eu o rugaminte
Vreau sa imi iau un NIKON D3100 ce imi puteti spune despre alegerea pe care vreau sa o fac .
Este o alegere buna sau nu?
si inca ceva NIKON D3100 la ce temperaturi este indicat sa fie folosit? Ma intereseaza in special pe timp de iarna , merge sa il folosesc la temperaturi sub zero grade? e bine de stiut pentru ca doar IARNA IN ROMANIA se face simtita cu multe grade sub zero .

Va multumesc.
d.paundaniel p h o t o g r a p h y
http://dpaundaniel.blogspot.com/
Avatar utilizator
d.paundaniel
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Dec 28, 2010 10:09 pm
Localitate: Tg-Jiu .Gorj . Romania

Re: D3100

Mesajde zeurois » Mar Dec 28, 2010 11:14 pm

E bun.

Sfaturi pentru iarna:

1. avand in vedere ca oricum cu manusi nu prea nimeresti butoanele, foloseste-l fara si or sa-ti inghete mainile inainte sa ai probleme cu aparatul.

2. cand intri cu el in casa de la frig lasa-l vreo juma` de ora.
zeurois
 
Mesaje: 230
Membru din: Vin Sep 03, 2010 5:08 pm

Re: D3100

Mesajde cozmin campeanu » Mar Dec 28, 2010 11:40 pm

salut,

aparatul este ok , nu reprezinta varful din clasa lui dar nici coada...ceva intermediar :D
prezinta o gama larga de obtiuni (te sfatuiesc "calduros" sa-l folosesti cat mai mult in modurile P , S, A si M , sa nu-l lasi sa se odihneasca nici o clipa)
daca este primul tau DSLR e perfect pt a-ti forma "mana".
la temperaturi scazute se comporta ok (in ideea ca nu va fi folosit o zi intreaga pe platoul Bucegi la -20 gr. C).
cum bine a punctat colegul "zeurois" , te vor lasa mainile inaintea aparatului.
ca si in cazul multor alte electronice, ar fi o idee buna cand se face trecerea de la frig la cald sa il lasi in pace pana ajunge la temperatura camerei.

un sfat prietenesc : daca mai ai rabdare si consideri ca mai poti face economii , ar fi o idee sa-ti procuri un D90, am vazut ca e o promotie interesanta body + 18-105 VR + geanta + filtru UV + acumulator ( daca nu ma insel , kit de curatare sau remote-ul, nu mai stiu ce cuprindea promotia ) , la 3400 ron, aparox cu 1000 ron pe plus fata de D3100 cu 18-55.

sa ne auzim de bine si sa ne spui ce alegere ai facut.
noroc
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: D3100

Mesajde Dan Pop » Mie Dec 29, 2010 1:53 am

zeurois scrie:1. avand in vedere ca oricum cu manusi nu prea nimeresti butoanele, foloseste-l fara si or sa-ti inghete mainile inainte sa ai probleme cu aparatul.

Exista manusi speciale pentru uzul fotografilor, cu care se poate butona destul de bine un DSLR.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D3100

Mesajde silvone » Joi Dec 30, 2010 6:42 pm

Detin un D3100 de cam 2 saptamani, sunt foarte multumit de el, chiar merita banii.

In cartea lui scrie ca trebuie folosit la temperaturi cuprinse intre 0 si 40 de grade celsius, dar cunosc multe persoane care au facut poze si la -7 si -10 grade (cu D40,D60,D90 si cam toate DSLR-urile), parte rea fiind ca moare acumulatorul uimitor de repede. Cat despre traba cu punga... cand vi cu el de la frig, multi omit sa spuna ca ai nevoie de o punga care se inchide ermetic, daca sti asa numitele "zipper bags" (arunca o privire sa iti faci o idee http://www.zipper-bags.ro/), pentru ca altfel nu faci nimik daca punga are o gaura.
Avatar utilizator
silvone
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Dec 13, 2010 10:57 pm

Re: D3100

Mesajde phoenix31 » Joi Dec 30, 2010 7:41 pm

Am eu un d3100, poti sa cumperi linistit. E un model super. Daca nu ai bani de d90, asta e alegerea cea mai buna. Eu am avut de ales dintre d90 d5000 si d3100. In final am luat d3100 cu obiectiv 18-105 si muulte accesorii cu 3100 ron. Am testat si in frig -15 grade, merge linistit, daca tu poti. Pot sa recomand si eu sa lasi in pace cand intri in camera. la al meu s-a depus un condens de numa, dupa ce am deschis geanta. Trebuie evitat altfel de situatii, mai ales daca se condenseaza, si iesi iara afara, atunci apar probleme grave. De exemplu intri in cabana pentru un ceai, si te duci inapoi la frig...
phoenix31
 
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 14, 2010 8:51 am

Re: D3100

Mesajde raiden » Vin Dec 31, 2010 11:26 am

Recomand a se lasa aparatul cel putin o ora in gentuta lui la intrearea la caldura, pentru a ajunge la temperatura camerei treptat, mai ales acum cu diferenta majora de temperatura. Maine il pun si eu pe al meu la test in aerul rece de munte, sunt curios sa vad daca va fi afectat acumulatorul, la vechiul meu dslr care era pe baterii AA, scadea puternic numarul de poze pe care le puteam face pe ger.
Avatar utilizator
raiden
 
Mesaje: 68
Membru din: Dum Oct 24, 2010 11:49 am
Localitate: Roman

Re: D3100

Mesajde Meggido » Vin Dec 31, 2010 11:39 am

Pretul actual al lui D90 face ca restul aparatelor pana la D7000 sa fie ocolite (parerea mea).

Daca vrei sa filmezi mult cu el, sa nu te complici cu tot felul de setari/etc... i-ati D3100 fara probleme, dar daca vei descoperi apoi ca-ti place fotografiatul nu dupa mult timp vei vrea mai mult, si acel mai mult e D90 (la categoria asta de pret).

In acelasi timp daca esti la inceput de drum intr-ale fotografiatului este posibil ca alegand D90 de la inceput sa fie frustrant pt tine pana vei reusi sa faci cu aparatul ceea ce gandesti :).

Cat priveste temperatura, asa cum spunea Dl Pop, cel mai important lucru cand il utilizezi la frig trebuie sa ai grija sa nu iesi cu el inapoi la frig daca ai condens pe el/obiectiv/etc.

cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: D3100

Mesajde silvone » Vin Dec 31, 2010 2:39 pm

Eu nu inteleg de ce zice lumea ca este superior D90-ul atat de mult, eu l-am comparat cu D3100 al meu si in afara de motorul de AF in body,al doi-lea ecran,functia de commander(pe care nu o folosesc prea multi) si a doua rotita pentru reglaje nu am vazut asa diferente enorme. Dar daca spuneti voi.....
Avatar utilizator
silvone
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Dec 13, 2010 10:57 pm

Re: D3100

Mesajde Meggido » Vin Dec 31, 2010 5:36 pm

E clar ca nu are rost sa ti se explice de ce este superior D90 fata de D3100 ;).

Subliniez doar prima diferenta mentionata de tine: cand trebuie sa cumperi un obiectiv pt D3100 va trebui sa cumperi obiective AF-S mult mai scumpe decat obiectivele AF-D. Ca sa numai spun despre ergonomia lui D90 vis-a-vis de un obiectiv (de ex 70-300) fata de D3100.

Pt cei ca tine care "nu vad nicio diferenta enorma" intre D3100 si D90, primul este ideal.

Cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

cron