Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Varianta pachet D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Varianta pachet D90

Mesajde Maniac » Mie Ian 05, 2011 12:45 pm

Eu prefer 18-55 pentru ca este mai usor, mai compact (nu se extinde foarte mult), si nu am vazut diferente optice fata de 18-105

Cum poti sa zici asa ceva pe forumul asta...Nu stii ca 18-105VR e painea lui D-Zeu. Iar 16-85 e vinul Sau? :P

Lasand gluma la o parte,

Ceea ce inseamna ca este mai rentabil dublu kit-ul corect? pentru ca acumulatorul ma costa 80 de ron doar


Iesi o idee mai rentabil si in plus nu te blochezi cu o geanta slaba.(cauta un Tamrac, un Kata sau un LowePro).
Nikkor era intr-o vreme denumirea obiectivelor produse de Nikon (daca vrei, divizia de optica). In ultima vreme termenii sunt folositi interschimbabil.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Varianta pachet D90

Mesajde redfox » Mie Ian 05, 2011 4:29 pm

Dan Pop scrie:Iertat sa fiu,

Va iertam :twisted:
Dan Pop scrie:dar a folosi filetul de filtre drept criteriu de alegere al obiectivului mi se pare a fi, cel putin, o nerozie.

Cel putin eu am recomandat filtre de calitate, indiferent de marimea filetului. Daca se prefera 18-55 + 55-200, este foarte bun faptul ca acestea au acelasi filet (nu cari dubluri). Daca se prefera obiectivul 18-105, este clar vor fi alese filtre pentru acesta.
Depinde de fiecare ce vrea sa faca: sa nu schimbe obiectivul, dar sa renunte la partea de tele (105-200mm), ori sa plece de acasa cu un singur obiectiv (dar asta inseamna sa se stie ce se vrea in ziua respectiva - wide ori tele). Schimbatul obiectivelor este o varianta, dar cu riscurile de rigoare (vesnica pomenire capacului obiectivului si filtrului de polarizare circulara care mi-a ferit obiectivul 55-200 de crapare, atunci cand a alunecat aparatul foto)
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori

cron