Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:19 pm

Articole Nikonisti.ro

d7000 + obiectiv

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: d7000 + obiectiv

Mesajde Meggido » Sâm Ian 29, 2011 9:17 pm

iustin.darloman scrie:... este alegerea cea mai potrivita momentan, la nevoile mele. Va multumesc mult tututor pentru informatii.


Ce nevoi ai momentan si D7000 nu e potrivit nevoilor tale ? :)

Din punctul meu de vedere vei fi destul de dezamagit multa vreme, pana vei intelege cu ce se mananca acest aparat D300s. Este dedicat unor persoane care stiu sa-l foloseasca. Tu esti incepator, nu-l vei folosi nici macar la 20% din potential.

Daca banii nu sunt o problema: D300s(D7000) + 16-85 ca all around + 85 f1.8 AF-D + 70-300 VR.

De asemenea daca esti din bucuresti urmareste cand are Dl Grozescu seminariile si du-te la ele.


cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: d7000 + obiectiv

Mesajde codrin5 » Sâm Ian 29, 2011 10:02 pm

am dotarea din semnatura, + unele chestii marunte, dar utile (telecomanda, trepied, etc)

zoom:
- montura metalica
- versatilitate superioara lui 16-85, dar cu calitate optica foarte apropiata
- echilibrare buna cu D7000
- era kit facut de cei de la F64 (cu D7000)

fix:
- luminos
- wide
- usor
- calitate optica foarte buna

de imprumut voi avea si un 50/1.8, pentru portrete cu bokeh mai placut

bafta la achizitie!

p.s.parere personala, citind forumul si de la noi si unele forum-uri de afara + multe reviw-uri, inainte de achizitie: dintre ce au fost fani 16-85, multi nu au experienta cu noul 18-200 VRII, si le-a placut atat de tare 16-85, incat au tendinta de a-l plasa pe 18-200 sub calitatea lui reala
Nikon D90; Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G AF-S VR; Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR; Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX; Speedlight SB-900
codrin5
 
Mesaje: 122
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:56 pm
Localitate: Iasi

Re: d7000 + obiectiv

Mesajde cristiansergiu » Lun Ian 31, 2011 4:33 pm

cam ce obiective se potrivesc pentru d7000

bun de spus ne-ai spus ce vrei sa fotografiezi cu ele dar ar trebui sa ne spui si bugetul de care dispui. Oricum d7000 este un aparat destul de bun, si nou aparut pe 15 sept 2010 pe o scara de la 1 la 10 in comparatie si cu celelalte aparate dslr i-as da o nota de 7 (bine asta e parerea mea nu trebuie sa fie toti deacord cu mine). D7000 cred ca e o alegere buna, si eu vreau sa fac trecerea de la d70 la d7000 dar astept reducerile. Sunt de parere ca d7000-ul merita o gama mai larga de obiective deoarece are potential. Afisez o lista de obiective in ordinea in care le-as cumpara eu:

1.link magazin online absolut necesar in incaperi cu spatiu mic la fotografieri de grupuri de persoane, fotoreportaje unde nu se poate face deplasarea statiei de fotografiere, fotografierii unor momente in care nu avem timp sa ne deplasam sau sa schimbam obiectivul.
2.link magazin online ideal pentru portrete, sau orice alta fotografiere cand spatiul si timpul ne permite avand avantajul calitatii unui fix in defavoarea zoom-ului
3.link magazin online se preteaza la wildlife, uneori alaturi de un teleconvertor, fotografie de sport(fotbal, raliuri, ciclism, etc), portrete cand dorim sa nu fim vazuti de persoanele pe care le fotografiem.
4.link magazin online pentru fotografia macro, am ales 105 si nu 60mm pentru ca este bun si la insecte care s-ar speria daca ne apropiem de ele.
5.link magazin online necesat atunci cand cei 18mm nu cuprind tot cadrul care dorim sa il fotografiem, dezavantajul ar fi acela ca deformarile sunt destul de mari.
6.link magazin online se comporta de minune in tandem cu un tele
7.link magazin online se potriveste cu orice obiective cu distanta focala mai mare de 50mm pentru fotografie macro.


o zii buna
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori