Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:05 pm

Articole Nikonisti.ro

DOF preview

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

DOF preview

Mesajde starblind » Vin Feb 04, 2011 10:28 am

Buna, am si eu o nelamurire in legatura cu utilizarea butonului DOF-preview. Il apas, si se intuneca imaginea din vizor. Ok. Si mai departe? Din aceasta imagine intunecata, eu de unde stiu, de unde pana unde se intinde profunzimea campului? Cu multumiri.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
Avatar utilizator
starblind
 
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 22, 2010 11:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: DOF preview

Mesajde ClaudiuC » Vin Feb 04, 2011 10:43 am

Salutare,

Daca imi permiti... imaginea se intuneca in vizor in functie de cat de inchisa este diafragma. Trebuie sa te obisnuiesti putin cu imaginea aceea mai intunecata si o sa vezi cat din incadrare este in focus.
Ca sa observi cat mai usor, incearca sa pesi pe Dof preview cand ai diafragma foarte deschisa si apoi cand o inchizi complet (doar pt test). Sigur o sa vezi diferentele! ;)
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DOF preview

Mesajde Haf » Vin Feb 04, 2011 10:44 am

Nu ai de unde sa stii, la modul sa iti spuna o valoare cuantificabila.
Daca ai setata o diafragma suficient de inchisa vei observa la nivel "vizual" mai mult sau mai putin orientativ ce profunzime de camp vei avea, in functie si de apropierea de subiect.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: DOF preview

Mesajde starblind » Vin Feb 04, 2011 10:51 am

ClaudiuC scrie:Ca sa observi cat mai usor, incearca sa pesi pe Dof preview cand ai diafragma foarte deschisa si apoi cand o inchizi complet (doar pt test). Sigur o sa vezi diferentele!


Da asa este, am observat, cu cat este mai inchisa diafragma, cu atat este mai intunecata imaginea. Dar tot nu inteleg, cum imi arata acest lucru, ce-i clar si ce nu?
Ultima oară modificat de starblind pe Vin Feb 04, 2011 10:54 am, modificat 1 dată în total.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
Avatar utilizator
starblind
 
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 22, 2010 11:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: DOF preview

Mesajde ClaudiuC » Vin Feb 04, 2011 10:53 am

Pai pur si simplu se vede in vizor ce e in focus si ce nu :)

Cum a spus si Haf, nu iti da o valoare (de aici pana aici e in focus), ci doar vizual.
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DOF preview

Mesajde mandea » Vin Feb 04, 2011 12:03 pm

Cand te uiti prin vizor pentru a incadra obiectivul este cu diafragma deschisa la maxim.
Cand apesi butonul DOF preview, diafragma este inchisa la valoarea stabilita, pentru a aprecia vizual campul de profunzime.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DOF preview

Mesajde DannyMC » Vin Feb 04, 2011 4:52 pm

starblind scrie:Din aceasta imagine intunecata, eu de unde stiu, de unde pana unde se intinde profunzimea campului? Cu multumiri.

Functia este mai utila in domeniul macro. Acolo (la distante de cativa cm ) vei observa clar modificarile campului de profunzime.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DOF preview

Mesajde Radu86 » Sâm Feb 05, 2011 2:15 pm

Incearca asa:
- treci pe focalizare manuala
- alege un subiect si fa-l sa nu fie bine focalizat
- inchizi diafragma f/16 sau peste, cel mai clar e cu f/22 (ca sa vezi diferenta foarte usor)
- te uiti prin vizor si apesi butonul de previzualizare DOF. imaginea se intuneca si o data cu ea subiectul se va vedea (mai) clar.
Fa asta undeva afara pe lumina ca sa observi usor, in casa e mai diifcil :)

Cum s-a mai zis, nu iti da un numar exact de cm/metri in care sa fie focalizare corecta ci trebuie sa apreciezi cu ochiul.
Radu86
 
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 07, 2010 2:48 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori