Acum este Mar Mai 14, 2024 11:28 pm

Articole Nikonisti.ro

How about..NIKON D5100!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 04, 2011 2:55 pm

LiviuP scrie:Se pare ca D5100 e pe drum...cititi anuntul de pe http://www.nikonrumors.com/.

Si ce daca? Chiar daca va fi virf de gama, va fi virful gamei entry-level, gama care n-ar trebui sa pasioneze pe prea multi dintre membrii cu acestui forum (cu exceptia celor care inca n-au trecut la DSLR).

Sigur, daca printre zvonuri ar fi fost un LCD de control (cu butoane de control dedicate), un vizor cu pentaprisma, un flash cu capabilitati de controller sau mai stiu eu ce chestie nemaivazuta la aceasta gama, interesul ar fi fost cumva justificat. D5000 a reprezentat o inovatie datorita ecranului articulat, ale carui merite si inconveniente au fost pe larg discutate la vremea respectiva.

Daca exista vreun posesor de DSLR care planuieste un upgrade/downgrade la D5100, sa ne dea si noua de stire.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde Morphy » Mar Apr 05, 2011 8:04 am

A fost anuntat oficial Nikon D5100:
http://nikon.ro/ro_RO/product/digital-cameras/slr/consumer/d5100
http://www.dpreview.com/news/1104/11040510nikond5100.asp

Printre noutati se numara:
senzor CMOS de 16MP,
ISO 100 - 6400 (25.600 manual),
motor procesor imagine EXPEED2,
ecran de 3.0" si 920.000 puncte cu unghi variabil,
filmare Full HD,
sunet stereo cu microfonul optional Nikon ME-1,
acumulator EN-EL14 (folosit si de Nikon D3100).

Pret: 899$ pe site-ul Nikon.

PS: Il astept la teste :D
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde LiviuP » Mar Apr 05, 2011 8:35 am

Sunt curios cat va fi pretul la noi. Banuiesc ca $ va fi inlocuit de EUR.

Cine doreste sa-si ia D90 cred ca ar face bine sa se grabeasca deoarece nu cred ca va mai fi mult timp disponibil. Si nu cred ca se va mai gasi prea curand un aparat asa capabil (midrange) la un pret asa de bun...
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde KimBao » Mar Apr 05, 2011 9:08 pm

kit D5100+18-55 VR la sinpro=3699 ron
KimBao
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mar 29, 2011 10:31 pm

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 06, 2011 3:09 am

LiviuP scrie:Sunt curios cat va fi pretul la noi. Banuiesc ca $ va fi inlocuit de EUR.

La fel ca intotdeauna. Dar nu-mi amintesc vreun caz in care pretul real la lansare sa nu fi fost mai mic decit acest pret anuntat initial.

Cit despre inlocuirea dolarilor cu euro, explicatia e foarte simpla: preturile in SUA nu includ si taxele pe vinzari, in timp ce preturile europene includ intotdeauna si TVA-ul. Diferenta dintre USD si EUR acopera destul de bine TVA-ul practicat in UE.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde VALER » Mie Apr 06, 2011 12:05 pm

Eu cred ca D90 va avea inca vanzari bune si sper inca o buna perioada de timp. Pretul lui D5100 mi se pare un pic cam mare asha ca D90 este o optiune mult mai potrivita pt. un incepator. ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde LiviuP » Mie Apr 06, 2011 2:39 pm

VALER scrie:Eu cred ca D90 va avea inca vanzari bune si sper inca o buna perioada de timp. Pretul lui D5100 mi se pare un pic cam mare asha ca D90 este o optiune mult mai potrivita pt. un incepator. ;)


Eu as spune ca D90 este o optiune mult mai potrivita pentru un pasionat de fotografie (nu neaparat incepator) deoarece strict pe partea foto (exclud aici filmarea) ofera clar mai mult. Senzorul mai vechi al lui D90 (care totusi ofera o calitate foarte buna a fotografiilor) este pe deplin compensat de commanderul de blitz, motor AF, ergonomia aparatului, etc.

Cat despre noutatile lui D5100 pe partea foto: efecte speciale, night vision si HDR, parerea mea este ca toate acestea sunt un mare vax. Marketing si nimic mai mult. Daca era vorba despre un P&S le-as fi inteles pe deplin, dar fiind vorba de un DSLR... Partea cu ecranul rabatabil ar putea fi utila in anumite cazuri (desi pentru cei care nu au un astfel de LCD am inteles ca se poate achizitiona un fel de vizor unghiular).

De aceea cred ca daca D90 va fi mentinut in vanzare el va lovi serios in vanzarile lui D5100. Si daca as fi Nikon nu as prea fi interesat ca vanzarile unui produs abia scos pe piata sa fie afectate de un produs deja existent...Sa dea Dumnezeu sa ma insel dar nu cred ca D90 mai ramane mult timp pe piata.

PS. Mai sunt si incepatorii absoluti care cu siguranta decat sa dea banii pe un D5100 proaspat anuntat cu siguranta se vor orienta spre un D3100 daca D90 li se pare prea scump...
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 06, 2011 3:21 pm

VALER scrie:Eu cred ca D90 va avea inca vanzari bune si sper inca o buna perioada de timp.

Cit timp Nikon va continua sa-l produca. D7000 e mult prea departe ca pret, iar gama entry-level prea handicapata la capitolul functionalitate.
VALER scrie:Pretul lui D5100 mi se pare un pic cam mare

Nu stim care va fi pretul lui D5100, dar este extrem de probabil sa fie competitiv cu pretul modelului concurent de la Canon, 600D, care e 3500 lei acum la F64.
VALER scrie:asha ca D90 este o optiune mult mai potrivita pt. un incepator. ;)

Functie de buget, orice aparat de la D3100 la D7000 este o optiune viabila pentru incepatori. Evident, D5100 va incepe sa devina atractiv abia dupa niste luni bune, cind pretul lui se va fi stabilizat in jurul valorii de 2500 lei, asa cum s-a intimplat si cu D5000, la vremea lui.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde nik » Mie Apr 06, 2011 3:38 pm

LiviuP scrie:Cat despre noutatile lui D5100 pe partea foto: efecte speciale, night vision si HDR, parerea mea este ca toate acestea sunt un mare vax. Marketing si nimic mai mult. Daca era vorba despre un P&S le-as fi inteles pe deplin, dar fiind vorba de un DSLR... Partea cu ecranul rabatabil ar putea fi utila in anumite cazuri (desi pentru cei care nu au un astfel de LCD am inteles ca se poate achizitiona un fel de vizor unghiular).



Uiti ca pe parte foto, principala noutate a lui D5100 este prezenta senzorului folosit in D7000 care se pare ca e unul de-a dreptul exceptional.

Legat de Night Vision... ne putem da cel mult cu parerea... nimeni n-a vazut deocamdata cat de 'potenta' este aceasta facilitate. Marketing si nimic mai mult... hmm... da-mi voie sa ma indoiesc de justetea afirmatiei tale. Pana acum n-am observat ca Nikon sa vanda castraveti la gradinar.

Ecranul rabatabil si vizorul unghiular sunt ca merele si perele. Al doilea nici pe departe nu poate suplini un ecran rabatabil. Fa-ti autoportret folosind vizorul unghiular... sau fa o poza de de-asupra capului sau de la nivelul solului... Ca sa nu mai vorbesc de utilizarea LiveView in asemenea circumstante.

In alta ordine de idei, se pare ca in ziua de azi, pentru tot mai multi (nu si pentru mine :) ) cantareste foarte mult componenta video.

Nu zic ca D90 nu este inca un aparat interesant... doar ca timpul nu iarta. Eu de exemplu, mi-as dori o camera mai mica, pentru fotografia de strada si pentru calatorii... la ora actuala nu as lua D90 dar m-ar tenta mult un D5100. Am insa rabdare, poate Nikon va scoate si o camera FX la un format mai mic... :lol:
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: How about..NIKON D5100!

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 06, 2011 4:06 pm

LiviuP scrie:Cat despre noutatile lui D5100 pe partea foto: efecte speciale, night vision si HDR, parerea mea este ca toate acestea sunt un mare vax. Marketing si nimic mai mult. Daca era vorba despre un P&S le-as fi inteles pe deplin, dar fiind vorba de un DSLR...

Este un DSLR care se adreseaza, in primul rind, celor aflati la primul DSLR, care fac tranzitia de la P&S. Pina se obisnuiesc cu editarea pe calculator (asta daca sint dispusi sa faca asa ceva), efectele speciale si HDR-ul in aparat nu sint citusi de putin niste sublime inutilitati.

LiviuP scrie:Partea cu ecranul rabatabil ar putea fi utila in anumite cazuri (desi pentru cei care nu au un astfel de LCD am inteles ca se poate achizitiona un fel de vizor unghiular).

Vizorul unghiular nu este, nici pe departe, acelasi lucru. Ecranul articulat este mult mai util la filmare, dar nici pentru fotografiere nu e de lepadat. Eu speram sa-l vad la aparate mai cu pretentii... Important este ca acest ecran are acum rezolutie VGA, la fel ca tot se misca de la D90 in sus.
LiviuP scrie:De aceea cred ca daca D90 va fi mentinut in vanzare el va lovi serios in vanzarile lui D5100.

Nici poveste. Cele doua aparate nu vizeaza aceeasi piata. Concurenta lui D5100 este D3100, nu D90. Iar vinzarile lui D5100 vor fi tinute in loc, in primele luni, de pret, nu de D90.
LiviuP scrie:Si daca as fi Nikon nu as prea fi interesat ca vanzarile unui produs abia scos pe piata sa fie afectate de un produs deja existent...

Daca ai fi Nikon, prea putin ti-ar pasa care din cele doua se vinde mai bine, cita vreme ambele sint produsele tale. Important este ca vinzarile noului produs sa nu fie afectate de produsele concurentei :)
LiviuP scrie:Sa dea Dumnezeu sa ma insel dar nu cred ca D90 mai ramane mult timp pe piata.

Nikon nu-l poate scoate pe D90 de pe piata fara sa puna ceva in loc, pentru a acoperi segmentul de piata acoperit de acest aparat. Daca ar dispare, piata lui nu s-ar reorienta, in nici un caz, catre un aparat entry-level, ci, mai degraba, catre oferta concurentei. In plus, e un aparat care se vinde mult prea bine ca sa fie scos de pe piata.
LiviuP scrie:PS. Mai sunt si incepatorii absoluti care cu siguranta decat sa dea banii pe un D5100 proaspat anuntat cu siguranta se vor orienta spre un D3100 daca D90 li se pare prea scump...

Incepatorii absoluti se orienteaza functie de buget. Daca au bani, cu siguranta vor prefera un aparat cu display mare si articulat :) Mai ales ca asta se poarta acum, vezi Canon 60D si 600D. Daca n-au bani, D3100 sau aparate si mai ieftine de la concurenta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron