Acum este Sâm Iun 15, 2024 11:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Aș dori un sfat vă rog!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Lun Mar 07, 2011 9:34 pm

Vreau în viitorul apropiat să-mi cumpăr un Nikon D90. M-am gândit la acestă ofertă link magazin online dar nu știu cât de încredere este acest magazin, același kit la același preț este și pe Emag și pe F64, dar nu au incluse geanta și cardul și nu aș vrea să mai dau 200 lei în plus pentru card și geantă. Aș vrea să știu ce chit de curățare să cumpăr sau ce altceva mai am nevoie pentru început. Aștept unele sfaturi, mulțumesc!
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde stefan.sandu » Lun Mar 07, 2011 10:33 pm

E ok daca alegi Digiland, au oferte bune mereu. Mi-am luat si eu D90-ul de acolo acum 1 an si n-am avut nicio problema :D
Nikon user
Avatar utilizator
stefan.sandu
 
Mesaje: 87
Membru din: Dum Feb 13, 2011 3:11 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde mantavlad » Lun Mar 07, 2011 10:38 pm

Nu am cumparat niciodata de acolo, nu stiu ce sa-ti spun despre ei.
De Nikon D90 s-a vorbit in foarte multe topicuri de pe site, este o alegere excelenta.
Poate ti-ar mai trebui un grip (nu mai cumpar aparat foto fara grip), un filtru UV (mai mult optional), un parasolar obiectiv,, kit de curatare nu (oricum nu are ce sa se prafuiasca asa de rapid (in interior daca nu schimbi des obiectivele) si daca se prafuieste mergi cu el la un service si-l curata mai bine decat ai face-o tu ), eventual ecran de protectie si eventual in functie de ce vrei tu sa faci un blitz(SB-600 sau oricare altul) si poate un trepied (fotografie de noapte).

Toate cele bune,
Vlad.
mantavlad
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Oct 15, 2010 12:06 pm

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde Viorel Iulian » Mar Mar 08, 2011 9:12 am

mantavlad scrie:....kit de curatare nu (oricum nu are ce sa se prafuiasca asa de rapid (in interior daca nu schimbi des obiectivele) si daca se prafuieste mergi cu el la un service si-l curata mai bine decat ai face-o tu ), .... si poate un trepied (fotografie de noapte).

Toate cele bune,
Vlad.


Kitul de curatare este obligatoriu, din punctul meu de vedere. Impresia este gresita ca este nevoie de acesta numai pentru a pastra interiorul aparatului curat, ci este folositor si pentru exteriorul sistemului, dar in special a obiectivului (lentilei frontale). Iar pompita din componenta unui kit ca link magazin online este benefica si pentru elementele optice accesibile din interiorul corpului. Pentru curatarea senzorului sunt de acord. Cat priveste trepiedul, nici acesta nu ar trebui sa lipseasca din tolba unui posesor de dSLR, indiferent de momentul fotografierii.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Mar Mar 08, 2011 9:53 am

Mulţumesc pentru sfaturi, accesoriile o să le cumpăr cu timpul, dar acest kit este bun, merită banii? prima dată am vrut un d3100 dar mai bine investesc în ceva mai bun...Sunt începător până acum am folosit doar o compactă Nikon l20. Mai aştept şi alte păreri :D .
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde Viorel Iulian » Mar Mar 08, 2011 10:42 am

Un kit aproape similar si-a luat un prieten acum un an. Este foarte multumit de el. Intre timp si-a mai achizitionat un trepied, kit de curatare, filtru ND, un 50mm f/1.8 si un 55-200mm VR. Vei descoperi singur pe parcurs ce altceva ai nevoie si ce genuri de fotografie te atrag. Insa, pentru inceput, vei avea un corp foarte potent si un zoom standard care te vor tine ocupat destul timp.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Joi Mar 10, 2011 7:12 am

Mulțumesc pentru sfaturi!
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Dum Mar 20, 2011 1:27 pm

Mai am o întrebare legată de parasolar :oops: , am văzut că sunt de mai multe tipuri și nu am aflat ce fac fiecare...Dacă are cineva răbdare să-mi explice și mie :DMulțumesc!
....
îmi puteți recomanda și un trepied solid, eu m-am gândit la acesta link magazin online
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde tavi2x » Dum Mar 20, 2011 10:50 pm

sergyu93 scrie:îmi puteți recomanda și un trepied solid, eu m-am gândit la acesta link magazin online


Nu stiu cum e WF-ul. Eu am un Slik 330 care isi face treaba de minune (il folosesc cu D60 si 16-86 sau 70-300VR).
Niste impresii mai vechi despre el (intre timp l-am folosit in destule situati, dar parerea nu s-a schimbat): viewtopic.php?f=33&t=4548&p=17698#p17698

Un trepied ieftin poate uneori sa fie o sursa de batai de cap. Mai am si un WF de ~50lei luat pt ca e mic si mai portabil, dar aproape ca nu l-am folosit. Diferentele intre cele 2
Alegerea optima nu e cea facuta pe internet vizionand imagini si specificatii, ci alegerea facuta in magazin testand trepiedul cu aparatura din dotare.
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Lun Mar 21, 2011 6:42 am

Mulțumesc @ tavi2x pentru sfat, cred că așa voi face. Dar din păcate în Reșița nu există un magazin foto. Poate voi merge în Timișoara dacă am drum... Știe cineva vreun magazin în Timișoara? înafară de emag.
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron