Acum este Joi Apr 25, 2024 1:28 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300

Mesajde soulwise » Vin Feb 13, 2009 12:05 am

Domnilor , ma bucur ca observatia mea a adus un pic de viata in acest thread .
Va asigur ca am toata stima pentru domniile voastre si nici pe departe nu am avut in intentie sa desconsider pe cineva cu atat mai putin pe domnii ale caror nume insemna ceva in fotografia romaneasca . Aceeasi aplecare catre limba romana o am si eu va asigur . Daca cineva s-a simtit ofensat de remarcile mele imi cer umile scuze .
Poate candva ni se va indeplini visul si imi doresc ca pe acest forum sa apara tutoriale scrise in romaneste , cu termeni tehnici tradusi in romaneste in asa fel incat sa invatam si noi astia tineri aceasta frumoasa arta in limba poporului din care facem parte nu in limba care ne este bagata pe gat zilnic pe toate canalele mediatice posibile .
Inca o treaba , dadeam ca exemplu expresiile impamantenite in IT deoarece in viata de zi cu zi cu asta ma ocup atat la serviciu cat si in timpul liber . Poate ca intr-adevar nu a fost cel mai nimerit exemplu dar ce sa faci , obisnuinta poate da nastere si la greseli .
Inca o data , scuzele mele si va asigur de intentiile mele bune .
Sa aveti parte de sanatate si lumina buna :) .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde raldox » Vin Feb 13, 2009 8:40 am

emilcarstea scrie:

viewtopic.php?f=19&t=13&p=437#p437
Unul din dezavantajele OT este ca se ajunge sa se raspunda de 7 ori la aceeasi intrebare pe pagini diferite. Pentru cine se loveste de aceeasi problema si va cauta in viitor raspunsul deja dat, ii va fi dificil sa afle ceva. Multi avem experienta altor forumuri romanesti si straine si suntem iritati cind nu se foloseste functia de cautare si se posteaza mereu si mereu aceleasi intrebari dar vad ca nici nu inlesnim gasirea.

Iarasi n-am primit nici o notificare ca s-a mai scris pe topicul de D300, insa sincer n-am pierdut nimic...

Apropos (asta ca s-o mai frantuzim nitel...) de limba romana, manualul D300 are o sumedenie de greseli de traducere - unul din motivele pentru care prefer ca toate cartile tehnice sa le parcurg in engleza, de la frigider pina la placa video. In plus nu ma voi putea niciodata obisnui cu OS sau suita Office cu interfata in limba romana! Cine a inceput cu Windows 3.x chiar nu face fata la asa ceva, deci nu-i vorba de tinerete... E poate enervant sa tot auzi termeni in engleza atunci cind exista echivalenti in romana, insa mai presus de toate e important ca informatia sa fie corecta si sa nu preteze la confuzii. In plus, in meseria mea, romanii nu stiu nici macar sa copieze/traduca corect tratatele din alte limbi, asa ca toata informatia de calitate imi parvine zilnic din literatura anglo-saxona - deci sunt foarte subiectiv.

Daca nu se pun intrebari la obiect nu inseamna ca trebuie umplut topicul cu discutii de cafea, la care prin cele scrise mai sus am contribuit si eu. Se poate deschide topic separat ca sa vorbim despre Skin (Ha! - pe forumul lor?!) sau preturi sau calitatea materialelor didactice in limba stramoseasca legate de fotografie...
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde bogdanel » Vin Feb 13, 2009 9:39 am

As vrea sa stiu (eu, cat si altii probabil) cum folositi voi urmatoarele doua functii ale lui D300:

1. Butonul - depth of field preview.
2. Meniul personalizat. Aici ar fi de interes ce functie si-a adaugat fiecare si DE CE.

Evident ca aceste doua particularitati ale lui D300 sunt regasite si pe alte echipamente, fie ele Nikon sau alt brand, dar cu toate astea tot gasesc interesant acest subiect.

B
bogdanel
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:33 pm

Re: Nikon D300

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 13, 2009 10:37 am

bogdanel scrie:As vrea sa stiu (eu, cat si altii probabil) cum folositi voi urmatoarele doua functii ale lui D300:

1. Butonul - depth of field preview.

Il las la functia lui originala, nu pentru ca m-as omori cu evaluari de profunzime in vizor ci pentru ca, daca-l setez pe altceva, nu-mi amintesc niciodata pe ce l-am setat :)
bogdanel scrie:2. Meniul personalizat. Aici ar fi de interes ce functie si-a adaugat fiecare si DE CE.
  • ADL: daca vrei sa tragi rafale mai lungi de citeva cadre la viteza maxima, ADL trebuie dezactivat.
  • Auto ISO: timpul maxim de expunere acceptat la fotografierea din mina (fara stabilizare optica) este corelat, empiric, cu focala obiectivului utilizat. La formatul DX, timpul maxim e 1/(f * 1.5), dar unii prefera 1/(f * 2).
  • Stare baterie: citeodata sint curios sa vad cite fotografii am facut de la ultima schimbare a bateriei :)
  • WB: din cind in cind mai memorez cite o masuratoare in unul din registrii d1-d4
  • Tot felul de alte chestii care, la un moment dat, mi s-au parut utile, dar pe care nici nu le-am mai folosit a doua oara nici nu le-am sters din menu.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde glumetu » Vin Feb 13, 2009 11:02 am

bogdanel scrie:1. Butonul - depth of field preview.

l-am pus pe spot metering. Pentru mine o combinatie "ochi propriu"+"vizor D300" nu face mare diferenta re: DOF preview

2. Meniul personalizat. Aici ar fi de interes ce functie si-a adaugat fiecare si DE CE.

de aici schimb repede picture quality (din JPEG fine pentru snapshots in NEF+Basic pentru peisaje etc) si picture styles.
cred ca am si bateria trecuta acolo...
mai sunt vreo doua... dar nu-mi mai aduc aminte ... intru foarte rar in meniuri.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon D300

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 17, 2009 11:27 am

On topic: pentru cei care v-ati cumparat D300 de la Skin, unde e fabricat? Exista mai multe locuri unde se fabrica D300? Cum era la F100 si D70, loturi Made in USA si Made in Japan, cele Made in Japan fiind superioare.
Off topic @radu grozescu: full frame= rama plina <- glumesc :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Feb 17, 2009 11:37 am

cosminphotog scrie:On topic: pentru cei care v-ati cumparat D300 de la Skin, unde e fabricat? Exista mai multe locuri unde se fabrica D300?


Din cate stiu, D300 se fabrica intr-un singur loc, ca si toate DSLR-urile curente. Asta nu inseamna ca toate DSLR-urile Nikon se fabrica in acelasi loc :-)

Calitatea fabricatiei aparatului Nikon D300 este excelenta, asa ca eticheta Made in Thailand nu trebuie sa induca nici o retinere, poate doar o dorinta de D700 :-)

Si 16-85 se fabrica tot acolo si e super.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 17, 2009 12:29 pm

Multumesc pentru raspuns, Made in Thailand nu ma retine deloc, nu m-a retinut nici la D80. Dar dupa cum se stie, pe vremuri, aparatele Nikon top-level erau fabricate in Japonia. Unele in SUA si Japonia (pentru acelasi model), cele japoneze fiind mai bune. Deh, cum o fi... :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Feb 17, 2009 12:50 pm

cosminphotog scrie: Dar dupa cum se stie, pe vremuri, aparatele Nikon top-level erau fabricate in Japonia.


Si acum e la fel :-)

Probabil fabricuta din Japonia era prea aglomerata si voiau sa faca o multime de D300 si de asta l-au montat in Tailanda, ca si pe D200.


cosminphotog scrie:
Unele in SUA si Japonia (pentru acelasi model), cele japoneze fiind mai bune. Deh, cum o fi... :)


Sincer nu stiu ca Nikon sa fi avut fabrica in US, dar poate ma insel.

E adevarat ca produsele pentru SUA sunt marcate separat, unele aveau chiar nume de modele diferite ( F801 - N8008, etc), la unele numarul de serie incepe cu US, dar sa fie facute acolo, mai greu de crezut.

Oricum, asta nu are nici o importanta practica.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 3:27 pm

Am eu o problemutza. Despre ce e vorba:
Cand mi-am cumparat d300 - le de la f64 am vrut sa-mi cumpar si un cablu sc 29 . Din 10 bucati cate aveau pe stoc nici macar 1 nu a mers. Pana la urma mi-am luat sc 28 si merge brici. Problema este ca nu are acea lampa de autofocus pe care o are sc 29.
Este cineva care are sc 29 si ii merge pe d300? Vreau sa ma lamuresc cu chestia asta ca mi-a ramas pe creier. Am cautat si pe net si am dat peste unii care se vaieta de acelasi lucru ca si mine.

:?:
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori