Acum este Sâm Apr 20, 2024 5:31 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Feb 17, 2009 3:39 pm

70-200mm scrie:Am eu o problemutza. Despre ce e vorba:
Cand mi-am cumparat d300 - le de la f64 am vrut sa-mi cumpar si un cablu sc 29 . Din 10 bucati cate aveau pe stoc nici macar 1 nu a mers. Pana la urma mi-am luat sc 28 si merge brici. Problema este ca nu are acea lampa de autofocus pe care o are sc 29.


Doua posibilitati:

- SC 29 are un comutator de selectie intre lampa de AF de pe flash si de pe cablu. Depinde in ce pozitie era.

- aparatele Nikon AF nu aprind lampa de AF daca aparatul este in AF continuu dar multi fotografi stau exact in acesta setare.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 5:37 pm

Radu_Grozescu scrie:Doua posibilitati:

- SC 29 are un comutator de selectie intre lampa de AF de pe flash si de pe cablu. Depinde in ce pozitie era.

- aparatele Nikon AF nu aprind lampa de AF daca aparatul este in AF continuu dar multi fotografi stau exact in acesta setare.


Credeti-ma ca am incercat toate combinatiile posibile si imposibilie. Inclusiv cu acel comutator de selectie. Am incercat chiar si pe alte body-uri d300 din magazin. In ziua aia am pierdut aproape 2 ore in magazin facand probe cu cablurile astea. Acu...alta varianta plauzibila ar fi ca f64 a avut un stoc bulit de cabluri... :o ...nu stiu ce sa zic. In perioada aia am intrat si pe net sa caut pe forumurile din afara si am gasit aceleasi probleme. Defapt ce se intampla: de declansat blitul se declansa ..numai full power indiferent ca era setat pe ttl sau alt mod. Oricum, lampa de autofocus nu mergea sub nicio forma. Nu pot sa accept o incompatibilitate intre sc29 / d300.
Ma intereseaza daca PRACTIC are cineva sc29 + d300 si merge combinatia asta.
Astept utilizatorii de d300 + sc29 sa-mi dezlege acest mister :?
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Nikon D300

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Feb 18, 2009 8:44 am

Radu_Grozescu scrie:
Sincer nu stiu ca Nikon sa fi avut fabrica in US, dar poate ma insel.



Da, se fabricau (fabrica?). Si ERA diferenta intre ele. Eu aveam un F90X pe vremea aia si s-au constatat diferente fata de N90S cand mi-au schimbat perdeaua si modulul AF la Camera Corner in Miami, am stat cam mult pana mi-au adus piese si a fost mai scump. Totodata, cand a aparut F100, era batalie printre noi care prinde de-alea Made in Japan pentru ca aveau mai multe puncte de focalizare decat cele Made in USA, erau mult mai grele(fizic vorbind) si aveau posibilitatea sa reglezi meniurile (la bracketing si compensare expunere si blitz) in pasi de +/- 0,3 EV sau 0,5, cele americane stiau doar 0,5. Plus meniu mai detailat (la Custom Functions) la cele japoneze, dar asta probabil ca era din firmware, ca si problema anterioara. Totusi, existau si diferente de hardware intre ele. Tot echipamentul Nikon cumparat de mine din State pe vremea aia era NikonUSA, nu e doar distribuitor, chiar produce. La fel cu Sigma USA.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Nikon D300

Mesajde biloiu » Mie Feb 18, 2009 5:17 pm

Intrebare legata de functia de previzualizare:
Din cite am inteles, in momentul in care se foloseste aceasta optiune, ar trebui sa vad prin vizor sau prin LiveView imaginea asa cum ar fi captata (daca am inteles gresit :oops: ... ) - de exemplu ar trebui sa vad subectul focalizat iar fundalul blur - dar acest lucru nu se intimpla ! Singura informatie pe care o pot folosi din aceasta optiune este legata de gradul de luminozitate al imaginii. Am inteles eu gresit utilitatea optiunii sau este o problema de setare?

... si voi indrazni si o a doua intrebare ... cum se foloseste functia "bracketing"? Am setat unul din butoane pentru aceasta functie dar nu se intimpla nimic cind il apas ... pot folosi aceasta functie numai daca intru in meniu si o accesez de acolo ! Este o problema de setare sau este posibil ca acel buton sa nu functioneze ?

multam !
biloiu
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 18, 2009 4:58 pm

Re: Nikon D300

Mesajde Dan Pop » Mie Feb 18, 2009 5:45 pm

biloiu scrie:Intrebare legata de functia de previzualizare:
Din cite am inteles, in momentul in care se foloseste aceasta optiune, ar trebui sa vad prin vizor sau prin LiveView imaginea asa cum ar fi captata (daca am inteles gresit :oops: ... ) - de exemplu ar trebui sa vad subectul focalizat iar fundalul blur - dar acest lucru nu se intimpla ! Singura informatie pe care o pot folosi din aceasta optiune este legata de gradul de luminozitate al imaginii. Am inteles eu gresit utilitatea optiunii sau este o problema de setare?

La toate aparatele SLR (reflex mono-obiectiv) moderne, diafragma obiectivului sta in mod normal complet deschisa, pentru a usura vizarea si, mai ales, focalizarea, fie ca e manuala sau automata. Functia de previzualizare nu face altceva decit sa inchida diafragma la valoarea setata manual sau de catre sistemul de expunere automata. Aceasta va permite o evaluare a profunzimii corespunzatoare diafragmei cu care urmeaza sa fie facuta expunerea. In acelasi timp, imaginea din vizor se intuneca, ceea ce, in multe cazuri, face orice evaluare de profunzime extrem de dificila, daca nu imposibila.

Butonul respectiv e reconfigurabil si, dupa parerea mea, e mult mai folositor daca i se atribuie functia de flash modeling, care este tot o previzualizare, dar a scenei iluminate de flash-ul sau sistemul de flash-uri CLS folosit.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde nikonians_ro » Lun Feb 23, 2009 10:23 pm

Nikon D300 8 cadre / secunda fara grip ?
DA !!!
Nici mie nu mi-a venit sa cred pana cand nu am facut ce zice tipul din filmuletul de mai jos. Senzational. Poate sunt multi care stiu deja chestia asta, acum am descoperit si eu America, asa ca iata :

D300 fara grip la 8 cadre/secunda :shock: :shock: :shock: :shock: :

http://www.youtube.com/watch?v=sG5UKwgGRJI
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikon D300

Mesajde nikonians_ro » Mie Feb 25, 2009 9:09 am

70-200mm scrie:Credeti-ma ca am incercat toate combinatiile posibile si imposibilie. Inclusiv cu acel comutator de selectie. Am incercat chiar si pe alte body-uri d300 din magazin. In ziua aia am pierdut aproape 2 ore in magazin facand probe cu cablurile astea. Acu...alta varianta plauzibila ar fi ca f64 a avut un stoc bulit de cabluri... :o ...nu stiu ce sa zic. In perioada aia am intrat si pe net sa caut pe forumurile din afara si am gasit aceleasi probleme. Defapt ce se intampla: de declansat blitul se declansa ..numai full power indiferent ca era setat pe ttl sau alt mod. Oricum, lampa de autofocus nu mergea sub nicio forma. Nu pot sa accept o incompatibilitate intre sc29 / d300.
Ma intereseaza daca PRACTIC are cineva sc29 + d300 si merge combinatia asta.
Astept utilizatorii de d300 + sc29 sa-mi dezlege acest mister :?



O completare. Imi amintesc ca in urma zecilor de incercari pe care le-am facut la magazin, baiatul care m-a consiliat in timpul cumparaturilor a descoperit ca daca nu stiu ce setari faceam,combinatia sc-29 / d300 putea functiona in modul RPT al blitului sb800. Era totusi o evidenta disfunctionalite. Nu puteam plati un lucru care functioneaza la 10% din cat ar trebui.
Poate totusi sunt utilizatori de d300 care imi pot confirma functionarea cablului sc-29 in toate modurile blitului , inclusiv functionarea lampii de focalizare.
Eventual cineva din stafful tehnic Nikon , cred ca ne poate lamuri cel mai repede daca intr-adevar exista aceasta incompatibiliate sc-29 / d300. Daca nu exista , atunci poate sunt niste setari in camera , in blit si la cablu ce trebuiesc urmate.
Multumesc
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikon D300

Mesajde DiannaS. » Sâm Mar 13, 2010 4:53 pm

Hello all,

De 2 luni si un pic am schimbat D90-ul cu D300-le...si azi, ptr prima oara am probleme cu el:
De obicei trag in mod S, ei azi acest S a inceput sa palpaie, punctele de focus s-au transformat intr-un punct pe mijloc, de focusat nu mai focuseaza iar daca dau sa fac poza imi face, dar iese toata neagra. Ce ar putea fii?
Am facut update la firmvare si tot degeaba.
DiannaS.
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 4:16 pm

Re: Nikon D300

Mesajde DiannaS. » Dum Mar 14, 2010 9:55 am

Revin: am mai facut inca odata update la firmvare si merge, dar cand schimb obiectivele se buleste la loc....oricum ma duc maine sa vad despre ce e vorba.
DiannaS.
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 4:16 pm

Re: Nikon D300

Mesajde aind » Dum Mar 14, 2010 3:51 pm

ce versiune de firmware rulezi acum, mai exact?
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori