Acum este Vin Mar 29, 2024 12:37 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300

Mesajde Augustin Popescu » Vin Ian 16, 2009 8:08 pm

mono scrie:si eu am probleme la focus pe wide.. cu sigma-ul 17-70 in special.. doar in plaja 17-24 sa zic.. e grav grav din 10 poze 5-6 sunt defocalizate..

Sigur nu este vorba de probleme cu obiectivul?!?
Am aceeaşi combinaţie pt all around şi nu am astfel de probleme.
Sigma 17-70mm in plaja 17-24mm la diafragme deschise este oricum mai soft decât la f 5.6-8.
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Nikon D300

Mesajde mono » Vin Ian 16, 2009 9:55 pm

firmware-ul aparatului era primul.. din fabrica, si l-am cumparat prin martie 08. am facut primul lor update si ma gandesc sa-l fac si pe al 2-lea cat de curand, ca am vazut ca mai au un release.

cat despre lentila nu cred.. am 50mm-ul asta de 3 ani, l-am folosit inainte pe un d50, acum pe asta.. l-au mai folosit si prieteni de-ai mei.. nimeni nu a avut probleme, eu zic ca era din aparat, si problema cred ca vine de la modul de 14bit, pentru ca se aude clar oglinda cum se misca mai incet.. nu stiu din ce cauza, dar oricum, aproape ca zici ca ai decalajul ala ca la exposure delay.. care stiu sigur ca era oprit..
D700 & D300 + MB-D10 + D5100 new
28-70 / 2.8 nikkor
80-200 / 2.8 nikkor
50 / 1.4 AiS nikkor
35 / 1.8 nikkor
19-35 / 3.5-4.5 Voigtangler
2x sb600 sb700
Avatar utilizator
mono
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Ian 17, 2009 7:45 pm

frexxl scrie:Salutari tuturor
as vrea sa discutam aici despre D300 cu bune si rele :)
http://nikon.ro/product/ro_RO/products/ ... rview.html


Pai e simplu, pana la aparitia urmasului de D300, acesta ramane cel mai bun DSLR (nu numai Nikon) format redus - adica DX in limbajul consacrat la Nikon.

In linia de DSLR-uri Nikon nu poate fi depasit, si doar in anumite privinte, decat prin trecerea la formatul FX respectiv "Full frame".

Insa aceasta trecere nu aduce doar avantaje, asa cum ar putea parea unora la prima privire, ci si o seama de probleme.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde frexxl » Sâm Ian 17, 2009 7:53 pm

si sa inteleg ca daca e cel mai bun nu poate avea probleme ? :D
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Ian 17, 2009 8:46 pm

frexxl scrie:si sa inteleg ca daca e cel mai bun nu poate avea probleme ? :D


Ba da, cum, nu, sigur ca poate avea probleme :-)

Problema adevarata e cu ce-l schimbi, daca nici asta nu e destul de bun ???

Sunt doua feluri de probleme:

1 - cele care se datoreaza design-ului si / sau fabricatiei respectivului aparat

2 - cele care se datoreaza unui aparat de calitate care in acel moment este defect sau sub influenta unor probleme de compatibilitate cu obiective, accesorii.

In cazul celor de la punctul 1, solutia e de schimbat cu un aparat de un tip sau marca diferita, in idea de a avea caracteristicile necesare sau dorite. Cea mai buna este, evident, documentarea inainte de achizitia aparatului, eventual testarea lui daca exista prieteni sau cunostinte care il au.

In cazul de fata, daca nici AF-ul de la Nikon D300 nu e bun, cu ce-l inlocuim ???
Sau mai bine sapam sa vedem daca nu cumva e o problema de compatibilitate cu obiectivul folosit ?

Nu uitati ca Nikon D300 permite "AF fine tuning", care e geniala cu exceptia faptului ca mai da gres cu obiective "compatibile" dar care nu sunt Nikon, uneori nu le deosebeste intre ele si poate aplica setarile de la unul la altul.

Eu nu am experienta prea mare cu obiectivele Sigma, dar pe Net sunt o multime de materiale in acesta directie, privind compatibilitatea si eventualele probleme de AF, incat mi se pare putin prematur sa le trecem la capitolul "Probleme ale D300"

Daca aparatul respectiv prezinta functionare anormala, solutia e de dus la service, asa cum se intampla si cand masina incepe sa scoata zgomote ciudate, chiar daca e BMW sau Mercedes :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde iulian » Mar Ian 20, 2009 8:40 pm

frexxl scrie:Salutari tuturor
as vrea sa discutam aici despre D300 cu bune si rele :)
http://nikon.ro/product/ro_RO/products/ ... rview.html



pentru primul contact salut nikonistii de pretutindeni

mi se pare incomod faptul ca nu se poate masura expunerea in modul liveview trepied. dupa ce faci cadrarea trebuie sa te intorci in modul normal, o reglezi si inapoi in liveview ca sa faci fotografia. in modul liveview mana, atunci cand focalizezi automat coboara oglinda si masoara si expunerea. ar fi fost utila aceasta optiune si in modul trepied.
iulian
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 19, 2009 9:40 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde frexxl » Mar Ian 20, 2009 10:17 pm

bine punctat , eu sper ca se va rezolva problema cu un update de firmware ...

dara daca e sa fiu sincer pe mine nu ma deranjeaza asa tare aceasta problema avand in vedere ca folosesc extrem de rar functia live view
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Nikon D300

Mesajde Ovidiu NI » Mar Ian 20, 2009 11:25 pm

Cumva 50 cu 1.8? Cred ca e un "pink spot" care a iesit aiure din cauza WB. In anumite situatii optica se comporta ciudat.
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: Nikon D300

Mesajde iulian » Mie Ian 21, 2009 10:45 am

frexxl scrie:bine punctat , eu sper ca se va rezolva problema cu un update de firmware ...

dara daca e sa fiu sincer pe mine nu ma deranjeaza asa tare aceasta problema avand in vedere ca folosesc extrem de rar functia live view



fac si fotografie de produs destul de des si imi este foarte utila aceasta functie pentru ca este usor de aranjat si "cosmeticizat" produsul si il poti studia in detaliu inainte de fotografiere, usor de focalizat manual gratie zoomului, plus ca viewfinderul nu il poti folosi in unele pozitii.
iulian
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 19, 2009 9:40 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde andreibobia » Joi Ian 22, 2009 10:57 am

Mie nu imi place pozitionarea butoanelor pt ISO si WB la D300; in rest ce sa zic, isi face bine treaba, sunt multumit de el.
andreibobia
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2009 10:52 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 11 vizitatori

cron