Acum este Vin Mar 29, 2024 8:09 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300

Mesajde jedi » Joi Ian 22, 2009 5:28 pm

salut, eu am lucrat cam de un an cu D300 , pt fotografia de eveniment.
Pot spune ca pana acum nu am nici o obiectie de facut .M-a avantajat si acel LCD mare de 900 000 de pixeli , ergonomia f buna , si poti trage chiar la iso 1000 fara probleme, in low light focuseasa rapid . :) Cele 51 de puncte de focalizare le gasesc utile
D700, D300, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 VR, 18-105mm VR ,50mm1.4, 85mm1.8 ,35mm1.8 , 70-300mm VR, SB600, SB900
http://www.iancucristi.ro/
Avatar utilizator
jedi
 
Mesaje: 171
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon D300

Mesajde iulian » Joi Ian 22, 2009 8:14 pm

jedi scrie:salut, eu am lucrat cam de un an cu D300 , pt fotografia de eveniment.
Pot spune ca pana acum nu am nici o obiectie de facut .M-a avantajat si acel LCD mare de 900 000 de pixeli , ergonomia f buna , si poti trage chiar la iso 1000 fara probleme, in low light focuseasa rapid . :) Cele 51 de puncte de focalizare le gasesc utile



in ce situatii ai folosit 51 de puncte? eu inca nu le-am folosit pe toate. o singura data am incercat 3d tracking pe un caine in fuga, cu rafala de 8frm si mi s-a parut satisfacator. dar l-am iertat pentru ca, cainele avea o culoare deschisa, alb-bej, si alerga prin zapada.
iulian
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 19, 2009 9:40 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Ian 22, 2009 10:26 pm

iulian scrie: mi se pare incomod faptul ca nu se poate masura expunerea in modul liveview trepied.


Poate s-au gandit ca o parte din cei care fotografiaza de pe trepied folosesc modul de expunere manual, ba unii chiar folosesc lumina artificiala in astfel de cazuri :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde iulian » Joi Ian 22, 2009 11:33 pm

Radu_Grozescu scrie:
iulian scrie: mi se pare incomod faptul ca nu se poate masura expunerea in modul liveview trepied.





numai asa fotografiez cu liveview trepied: manual si cu lumina artificiala; si in general fotografiez in modul manual (imi ajung degetele de la o mana de cate ori am folosit modul automat (nu o luati ca pe o lauda, dar m-am convins ca asa fotografiile ies mai bine sau cel putin asa cum vreau eu. apropo, recomand tuturor sa foloseasca pe cat posibil cat mai multe setari manuale) si am camera din dec 2007.). dar lumina difera de la o sedinta la alta, pentru fiecare produs asez luminile diferit, :-(
singurele lucruri care le pastrez sunt custom shooting si setting unde am cateva setari salvate pentru acest tip de fotografie.

oricum imi place camera foarte mult si in acest moment nu as shimba-o cu nici una (format dx) chiar daca vorbim si de alte branduri.
iulian
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 19, 2009 9:40 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde raldox » Vin Ian 23, 2009 10:31 am

tuzonix scrie:Am patzit si eu asa ceva dar nu pr eaw ci pe JPG ISO 1000 fara flash la lumina de neon vreo 65 poze...am scazut ISO si totul Ok.
Nasol, nu stiu de unde vine.


Exista posibilitatea sa vina de la caracteristicile luminii emise de neon, mai ales cind discutam de ISO mare, deci timpi mai scurti de expunere si burst.

Nu se recomanda timpi de expunere mai scurti/rapizi de 1/100 in iluminarea respectiva. De ce? Pai vezi ghidul Thom Hogan p. 690-691, in care explica ca lumina emisa de neon nu este stabila din punct de vedere al culorii si pentru expuneri scurte poti surprinde doar o parte din ciclul de iluminare.

Pentru Europa, curentul alternativ fiind de 50HZ, se recomanda multipli de 1/50: 1/50, 1/25. etc cu evitarea > 1/100.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde raldox » Vin Ian 23, 2009 11:52 am

Toti suntem multumiti de D300. Aia care sunt nemultumiti oricum nu recunosc, ca doar n-au dat atitia bani pe ceva care nu-i satisface :)

Deci n-o sa ridic in slavi D300, pe care-l consider de asemenea cel mai bun DSLR non-FF. Nu ca celelalte sunt mai proaste si ca-ti trebuie D300 ca sa scoti imagini mai bune decit posesorii de xxx (nu toti au nevoie de toate chitibusurile de pe D300), insa tehnic vorbind detinem un aparat care ne provoaca in permanenta si care ne lasa fara absolut nici o scuza atunci cind facem fotografie de slaba calitate (macar tehnica, ca latura artistica se discuta altundeva).


Asadar, cum e mai simplu sa critici, as vrea sa enumar citeva din lucrurile care merita criticate in opinia mea:

- meniu prost gindit, voluminos, cu mari probleme de alcatuire (incadrare, ordine) doar partial rezolvate de posibilitatea alcatuirii unui meniu personalizat
- pentru proaspat nikonisti, insistenta asta cu + in stinga si - in dreapta precum si directiile de rotatie ale rotitelor pare un pic ciudata, bine ca poate fi setata dupa dorinta
- rafala incetinita in cazul folosirii 14bit (insa pentru un amator si nu numai, chiar nu exista diferente evidente vs. 12bit). Dar fostul 40D nu-mi aducea aminte ca trebuie sa tin cont de setarea asta. Iar problema mea nu este cu rafala pe care rareori o folosesc, ci cu intirzierea declansarii, timpul practic dublindu-se si intirzierea devenind sesizabila si deranjanta. De aceea nu folosesc 14bit decit pentru peisaje sau interioare cu multe detalii in umbre si ramine anulata pentru portrete sau actiune.
- absenta histogramei in timp real in modul live-view; altfel sunt multumit de facilitatea LV, pe care o folosesc doar pentru macro si inainte, cind ma mai chinuiam cu WB pe JPG, cu evaluarea WB. Acum trag NEF cu AutoWB si am exclus problema pina la momentul editarii.
- lipsa AutoISO din optiunile accesibile din buton ISO+rotita; functia este bine implementata insa este pacat ca trebuie accesat meniul de cite ori doresc s-o activez/anulez
- daca nu se folosesc citeva artificii de utilizare, modificarea setarilor de focusare pe cel putin 3 butoane fata/spate camera + meniu devine un calvar in conditii care cer rapiditate; evident exista solutia mentinerii pe AF-C cu focusare prin AF-ON si declansare VR si/sau shutter prin declansator, pe care eu unul am adoptat-o fara dificultati in acomodare
- localizare proasta a lampii de AF-assist, majoritatea obiectivelor obstruind-o
- derularea imaginilor pe carduri de capacitate mare este obositoare; chiar era simplu de implementat, inclusiv prin firmware un pas mai mare de derulare, nu un maxim de doar de 3 imagini pe afisajul de 9.
- apasarea centrului selectorului este inca o loterie, nu inteleg de ce designul nu este cu buton separat ca la D80/D90/D700.
- initial am dat vina pe obiectiv (Tokina 11-16), insa vad ca sunt multi care se pling de acuratetea focusului in gama UW. Problema este ca nici pe marcajele de pe obiectivele moderne nu te poti baza ca sa faci focusare manuala sau sa estimezi distanta hiperfocala. Ultimul firmware se dovedeste oricum un mare cistig pentru AF, pentru ca a trebuit sa reduc semnificativ setarile microAF pentru 50mm f/1.8 si sa anulez pe cele pentru 105VR la distante/diafragme de portret. Noul 50 f/1.4 pare sa n-aiba nevoie de ajustari nici chiar la diafragme deschise si distante mici de focusare dar m-am saturat de teste
- primele experiente cu fotografia de noapte au fost stresante, D300 nefiind cel mai potrivit pentru asa ceva (fata de Canon 20/30D de exemplu). Desi noptile respective au fost calduroase, pentru rezultate curate a trebuit sa apelez excesiv la stacking: Expunerile de 20-30s nu au putut fi utilizate (ISO200) datorita pixelilor de pom de craciun iar pentru "star trails" sa astepti Long Exposure NR inseamna trasee sacadate. Iarna asta n-am apucat dar probabil ca rezultatele sunt mult mai bune cu senzorul rece.

Cam atit imi amintesc deocamdata...
Comentariile si criticile asupra criticilor mele sunt binevenite.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde iulian » Vin Ian 23, 2009 7:41 pm

@raldox

intr-adevar acel buton central al cursorului este o loterie. dar m-am gandit si cred ca se poate rezolva foarte simplu. exista in comert acei bumbi din pasla care se lipesc la picioarele scaunelor, meselor... sa nu zgarie parchetul, exista unii din cauciuc sau plastic, negrii sau transparenti care sunt autoadezivi si au grosime de 1-2 mm care s-ar putea lipi in centru. cred ca problema nu este ca n-ar fi un buton separat de cursor, ci din cauza ca este intr-o groapa. acel bumb se poate dezlipi fara sa ramana urme in cazul in care nu rezolva problema. voi incerca sa fac treaba asta.

L.E.
trebuie facuta o mica gaura in bumb pe partea cu adeziv inainte de lipire pentru ca motzul care este pe cursor sa intre si el undeva :-)
Ultima oară modificat de iulian pe Lun Ian 26, 2009 11:45 am, modificat de 3 ori în total.
iulian
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 19, 2009 9:40 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde glumetu » Sâm Ian 24, 2009 4:39 pm

hehe raldox bine ai venit! ;)

as raspunde un picut la criticile tale, sa nu se ingrozeasca eventualii cumparatori! :D (glumesc)
- meniu voluminos: da, asa e, dar odata ce am setat aparatul nu prea mai am nevoie sa intru in meniu.
- +/- evident se poate schimba deci nu-i chiar asa o problema decat la adoptarea de pe un alt sistem
- 14 bit - oricum nu folosesc decat la peisaje, asa ca nu m-a deranjat.
- de acord, dar nu stiu ce alte DSLR-uri aveau la vremea lansarii sale asa ceva implementat ca lumea
- autoISO - nu folosesc, mi se pare unul din parametrii pe care trebuie sa-i stii si sa-i controlezi manual ca parte din efortul de a face o expunere fotografica corecta.
- mie modul de a seta AF-ul asa mi se pare un mare avantaj fata de alte body-uri, deci la mine e un feature, nu un bug :)
- AF assist - nu am nevoie, nu folosesc, nu ma intereseaza.
- selectorul e intr-adevar prost implementat, butonul era optiunea corecta. Cred ca au experimentat un pic la D300 si au esuat, de asta nu mai apare pe body-uri mai recente
- nu am simtit niciodata probleme de AF cu 14-24.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Ian 25, 2009 5:51 pm

raldox scrie: - apasarea centrului selectorului este inca o loterie, nu inteleg de ce designul nu este cu buton separat


Corect, dar pentru utilizatorii gripului MB-D10, apasarea pe centrul joystick-ului de pe grip este mult mai ferma si mai precisa, eu o folosesc cu precadere deoarece numarul de ratari e zero.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde andreibobia » Lun Ian 26, 2009 5:22 pm

Radu_Grozescu scrie:
raldox scrie: - apasarea centrului selectorului este inca o loterie, nu inteleg de ce designul nu este cu buton separat


Corect, dar pentru utilizatorii gripului MB-D10, apasarea pe centrul joystick-ului de pe grip este mult mai ferma si mai precisa, eu o folosesc cu precadere deoarece numarul de ratari e zero.



Nu inteleg de ce nu foloseste lumea "sageata dr" sau butonul "OK" pt. confirmare. Este mult mai simplu asa si ai eficacitate 100%.
andreibobia
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2009 10:52 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron