Acum este Joi Mar 28, 2024 10:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 26, 2009 7:28 pm

andreibobia scrie:Nu inteleg de ce nu foloseste lumea "sageata dr" sau butonul "OK" pt. confirmare. Este mult mai simplu asa si ai eficacitate 100%.


Pentru ca printre altele poate fi configurat in "Playback" sa-ti arate imaginea marita exact in locul in care a fost punctul de AF :-)

Deci se poate verifica punerea la punct extrem de rapid. Pentru cei interesati, recomand marirea "medie".
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde andreibobia » Lun Ian 26, 2009 8:27 pm

Eu unul nu folosesc aceasta optiune :)
andreibobia
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2009 10:52 am

Re: Nikon D300

Mesajde iulian » Lun Ian 26, 2009 9:46 pm

andreibobia scrie:Eu unul nu folosesc aceasta optiune :)



mi se pare ca si in meniu undeva ok-ul se da din centrul cursorului nu din ok.

am experimentat cursorul cu un bumb lipit in mijloc si se controleaza mult mai bine centrul, doar ca bumbul care l-am lipit este un pic prea mare si caut unul mai mic
iulian
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 19, 2009 9:40 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 26, 2009 10:34 pm

iulian scrie: mi se pare ca si in meniu undeva ok-ul se da din centrul cursorului nu din ok.


Corect, de ex. cand incerci sa "bagi" text de ex. la Copyright, redenumiri profile, WB, etc, trebuie folosit centrul cursorului.

Noroc ca operatiunile acestea se pot face mult mai comod legand aparatul la computer :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde andreibobia » Mar Ian 27, 2009 10:18 am

In fine, una peste alta nu cred ca aceasta ar fi o problema serioasa. Eu unul sunt multumit de al meu D300 asa cum este :)
andreibobia
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2009 10:52 am

Re: Nikon D300

Mesajde iulian » Mar Ian 27, 2009 12:41 pm

andreibobia scrie:In fine, una peste alta nu cred ca aceasta ar fi o problema serioasa. Eu unul sunt multumit de al meu D300 asa cum este :)


nu cred ca o sa-l vanda cineva pentru probleme de acest gen. numai ca sunt anumite detalii care uneori te seaca si daca impreuna le gasim vreo rezolvare o sa moara de oftica designerul de la nikon :twisted: :-)
iulian
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 19, 2009 9:40 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde iulian » Mie Ian 28, 2009 9:05 pm

szlaeyer scrie:Eu n-am avut problemele descrise aici, desi inca e cam devreme in "cariera" mea ca sa ma pronunt... Poate sunt probleme, dar nu pe vad... :P

Intrebarea mea e alta: cum faci un firmware update la D300 si care sunt avantajele, daca exista? Dupa aceea, la ce trebuie sa fiu foarte atent? De exemplu, la mac-uri cand faci un firmware update trebuie sa ai mare grija sa nu se inchida/sa nu ramai fara curent, etc. E cazul de asa ceva aici?

Mersi.


firmware-ul il poti lua de pe site-ul nikon unde ai si o lista de avantaje, se copiaza pe un card (pentru siguranta trebuie sa fie un card formatat), din meniul de setup selectezi firmware version si apoi update. exista doua firmware-uri a si b, trebuie sa le faci pe rand. ai grija sa ai acumulatorul incarcat. gasesti mai multe detalii pentru instalare la http://www.nikon-euro.com/kdb/en/2008/2 ... n_ABF.html
iulian
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 19, 2009 9:40 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde raldox » Joi Ian 29, 2009 5:07 pm

glumetu scrie:hehe raldox bine ai venit! ;)


Bine te/v-am gasit!
off-topic:
Deocamdata nu prea inteleg de ce nu primesc notificari pe mail despre topicurile la care m-am abonat. E forumul la inceput sau am uitat eu ceva?
on-topic:
Mi s-a parut blasfemie sa folosesc 14-24 pe crop, insa tu poate ai ginduri progresiste (FF). Eu am de gind sa fiu fidel citeva generatii de body-uri cu D300. Prefer un ultra-wide autentic pe crop, de unde poate si diferenta de autofocusare intre obiectivele noastre. Criticile focusarii cel putin pe D200/D300 sunt aduse cam la echivalente de 18-20mm si sub (sper sa nu resadim discutiile despre corectitudinea folosirii termenului de echivalenta la focale...).
Eu gasesc extrem de utila separarea actiunii de focusare prin AF-ON de cea de declansare. Exista numeroase situatii in care nu doresti ca focusul sa reinceapa sa "vineze" dupa fiecare declansare (luminozitate proasta, subiecti in miscare, etc.). Cu atit mai mult cu cit pentru cei in miscare folosesti AF-C. Eu asa m-am obisnuit insa desigur ca nu-i o regula pentru toata lumea. Dupa ce m-a "educat" Thom Hogan, am vazut discutii lungi si la concurenta... http://www.nikoncafe.com/vforums/showthread.php?s=e1f09165b87a938d75b7abdab3f51cba&t=144080.

szlaeyer scrie:cum faci un firmware update la D300 si care sunt avantajele, daca exista?

Gasesti instructiuni exacte si pe site-ul producatorului, de unde descarci firmware-ul. Oricum nu te lasa aparatul sa activezi functia daca nu ai bateria peste 50%, deci nu-ti face probleme. Ai 2 update-uri de facut.

Eu gasesc foarte util ultimul firmware, in primul rind in ceea ce priveste focusarea automata, care e clar imbunatatita.

In rest, un sfat util este acela ca nu trebuie sa te grabesti sa incarci un firmware nou de cind apare. Sau macar pastreaza si versiunea veche, in caz ca apar probleme.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300

Mesajde bogdanel » Joi Feb 05, 2009 2:14 pm

Salut,

Am un D300 din octombrie. Este nou si am garantie.
Am observat inca din primele doua saptamani ca am un pixel mort.
Sincer, chiar nu ma deranjeaza si nu ma incanta ideea de a merge cu el in service numai pentru asta. Dar sunt interesat si de parerile voastre.

Intrebarea care ma framanta este: sunt sanse ca datorita acestui pixel mort sa mai aparat si alti pixeli (la fel de morti) in jurul lui ? :roll:

Multumesc,
Bogdan
bogdanel
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:33 pm

Re: Nikon D300

Mesajde Mikhail » Joi Feb 05, 2009 4:04 pm

bogdanel scrie:Salut,

Am un D300 din octombrie. Este nou si am garantie.
Am observat inca din primele doua saptamani ca am un pixel mort.
Sincer, chiar nu ma deranjeaza si nu ma incanta ideea de a merge cu el in service numai pentru asta. Dar sunt interesat si de parerile voastre.

Intrebarea care ma framanta este: sunt sanse ca datorita acestui pixel mort sa mai aparat si alti pixeli (la fel de morti) in jurul lui ? :roll:

Multumesc,
Bogdan


tot ce e posibil si e posibil sa se inmulteasca
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 18 vizitatori