Acum este Dum Apr 28, 2024 3:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D90

Mesajde alina_ally23 » Sâm Mar 12, 2011 9:08 am

Buna,
Doresc sa-mi schimb vechiul meu compact (Canon PowerShot A470) cu un DSLR capabil :).
Precizez ca sunt incepatoare, dar cu un hobby superb (fotografia), descoperit de curand.
Dupa ce am citit mai multe articole si pe mai multe forum-uri am ajuns sa-mi doresc un Nikon D90.
Pentru ce-l voi folosi? Pai vreau sa fac tot felul de fotografii: natura, insecte, flori, portret, fotografie noaptea etc.
Din cate am inteles, Nikon D90 este destul de capabil.
Eu m-am oprit asupra acestui kit link magazin online
Nikon D90 body
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR
TrekPod GO! PRO Monopied Trek-Tech
Micnova Telecomanda Radio Controller MQ-NW7 Nikonnova Telecomanda Radio Controller MQ-NW7 Nikon

Ce parere aveti?
Pentru alte intrebari va stau la dispozitie. :)
alina_ally23
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 10, 2011 10:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde littlealien » Lun Mar 14, 2011 1:11 pm

Buna,
Doresc sa-mi schimb vechiul meu compact (Canon PowerShot A470) cu un DSLR capabil

Buna si tie si bine ai venit. Ai decis bine cate te-ai hotarat sa treci catre dslr , iar rezultate vizibile o sa apara inca din prima fotografie facuta.
Precizez ca sunt incepatoare, dar cu un hobby superb (fotografia), descoperit de curand.

Ai nimerit bine pe acest forum, majoritatea celor inregistrati fiind incepatori :D .
Dupa ce am citit mai multe articole si pe mai multe forum-uri am ajuns sa-mi doresc un Nikon D90.

D90 este o obtiune foarte buna si nu cred ca mai are rost sa intru in detalii pro .
reau sa fac tot felul de fotografii: natura, insecte, flori, portret, fotografie noaptea etc.

Pentru tine bodyul se potriveste in toate domeniile enumerate , insa obiectivul mai putin . Acesta este motivul pentru care acest "hobby superb" este o continua cheltuiala . Pentru portret ai nevoie de un tip de obiectiv , pentru macro iti trebuie altul .
In natura ai nevoie deobicei de focale lungi pentru a surprinde pasari sau alte subiecte aflate la distanta . Noaptea ai nevoie de un obiectiv luminos .
Cu 18-105 te poti incadra pentru a face pozele dorite , dar la un nivel mai jos . Portretele la 105 mm ies destul de ok , isecte si flori poti poza si apoi face un corp la poza , insa pe lumina slaba nu este cea mai buna alegere fara un blit .
Ca recomandare , ai putea sa mergi si pe un 50 mm f1.8 . Nu este foarte scump , dar pentru portrete si poze noaptea obtii rezultate foarte bune .
In loc de un monopied parerea mea este sa mergi pe un trepied . Monopiedul ajuta cand folosesti timpi mai lungi de expunere sau in natura cand la focale mari ai nevoie de stabilizare si in acelasi timp un echipament usor si foarte practic cu care sa te deplasezi . Trepiedul are un minus ca este mai greu si nu este asa practic , dar completeaza prin folosirea in situatii in care un monopied nu face fata ( panorama , timpi foarte lungi de expunere , macro , etc )
PS : o solutie mai iftina si foarte buna pentru declansarea de la distanta este link magazin online
Ultima oară modificat de littlealien pe Lun Mar 14, 2011 2:21 pm, modificat 1 dată în total.
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Nikon D90

Mesajde sergyu93 » Lun Mar 14, 2011 1:49 pm

Și eu până în aprilie o să-mi iau un D90, eu zic ca este cea mai bună soluție, eu fiind iar începător. Dar o să-mi iau kitul cu 18-55mm pentru ca se încadrează în bugetul meu, apoi îmi voi lua un 50mm f1.8, cum zicea și @littlealien.
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Nikon D90

Mesajde littlealien » Lun Mar 14, 2011 1:56 pm

Și eu până în aprilie o să-mi iau un D90, eu zic ca este cea mai bună soluție, eu fiind iar începător
Si zici bine . Poti adauga la trusa si un set de tuburi macro (de extensie) ca tot vin floricelele si albinutele, si vei obtine rezultate multumitoare ;) .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Nikon D90

Mesajde LiviuP » Lun Mar 14, 2011 2:40 pm

Dupa cum am mai spus si in alte topicuri, cine doreste sa achitioneze un D90 e bine sa se grabeasca deoarece nu se stie cat va mai fi acesta in oferta Nikon. Din cate am inteles aparatul trebuia sa devina end-of-life la sfarsitul anului trecut, totusi a fost "prelungit" datorita faptului ca se vinde bine (nici nu ma mira la raportul performanta-pret pe care il are).
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon D90

Mesajde alina_ally23 » Lun Mar 14, 2011 2:49 pm

Multumesc mult de tot pentru raspunsuri. :)
Ok, atunci renunt la acel kit (nu tineam neaparat la el, doar ca aveam acolo cam tot ce imi trebuie).
Luam pe bucati:
1. body D90 (asta ramane sigur)
2. pentru declansarea de la distanta va ramane cea recomadata de littlealien (mai buna decat una cu fir)
acum, restul :D
3. obiectivul: aici e cea mai mare problema a mea pentru ca nu stiu foarte bine care este diferenta intre 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR si AF 50mm f/1.8D (sa zicem). Acel 18-105mm mi l-a recomandat cineva ca fiind destul de decent. Adica, mai exact care ma multumeste mai bine. In mare parte peisajele ma atrag cel mai mult insa vreau sa pot fotografia si floricele, albinute (cum zicea littlealien mai sus) (deci la partea macro sa se descurce destul de bine), plus de asta, imi plac fooarte mult fotografiile de noapte (sa le zicem asa). Aici este dilema mea...cum sa fac sa gasesc un obiectiv care sa ma multumeasca pe latura asta (toate cele 3...peisaje, macro si noapte). Sunt constienta ca e posibil sa nu gasesc un obiectiv care sa fie foarte bun in toate. :)
De restul (trepied si gentuta) vom vorbi dupa ce reusesc sa ma lamuresc asupra obiectivului.

@LiviuP, da, asta auzisem si eu si tocmai din aceasta cauza ma grabesc putin. Daca reusesc sa ma hotarasc pana vineri seara, sambata ma duc la ei sa le iau.
alina_ally23
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 10, 2011 10:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde LiviuP » Lun Mar 14, 2011 3:05 pm

alina_ally23 scrie:3. obiectivul: aici e cea mai mare problema a mea pentru ca nu stiu foarte bine care este diferenta intre 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR si AF 50mm f/1.8D (sa zicem). Acel 18-105mm mi l-a recomandat cineva ca fiind destul de decent. Adica, mai exact care ma multumeste mai bine. In mare parte peisajele ma atrag cel mai mult insa vreau sa pot fotografia si floricele, albinute (cum zicea littlealien mai sus) (deci la partea macro sa se descurce destul de bine), plus de asta, imi plac fooarte mult fotografiile de noapte (sa le zicem asa). Aici este dilema mea...cum sa fac sa gasesc un obiectiv care sa ma multumeasca pe latura asta (toate cele 3...peisaje, macro si noapte). Sunt constienta ca e posibil sa nu gasesc un obiectiv care sa fie foarte bun in toate. :)
De restul (trepied si gentuta) vom vorbi dupa ce reusesc sa ma lamuresc asupra obiectivului.


18-105 este un zoom all-around (adica bun pentru fotografiere generala) in timp ce 50/1.8D este un obiectiv cu focala fixa (nu are zoom). Acesta din urma este bun pentru portrete si fotografiere in lumina putzina fara blitz (e un obiectiv luminos).

Nu poti avea un obiectiv care sa le faca pe toate...tocmai asta si este ideea cu DSLR-ul...iti permite sa schimbi mai multe obiective si in felul acesta poti avea cate un obiectiv "specializat" pe fiecare latura abordata a fotografiei. Pentru macro cel mai bine este sa iei un obiectiv macro specializat, totusi trebuie sa te gandesti ca obiectivele macro nu sunt chiar cele mai ieftine. Sau poti incerca improvizatii cu tuburi de extensie, obiectiv intors, etc.

Parerea mea: cel mai bine este sa incepi cu un obiectiv "all-around" (18-105 este ok pentru inceput) dupa care iti vei putea da seama ce iti trebuie mai mult in continuare. De unde sa alegi ai cu siguranta, bani sa ai...

Eventual si un obiectiv luminos ar fi bun, gen 50/1.8 sau 35/1.8. Ambele sunt foarte apreciate si au un pret mai mult decat decent.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon D90

Mesajde CosminNFS » Lun Mar 14, 2011 3:17 pm

D90-le este o alegere foarte buna,iar un 18-105vr este un obiectiv mai mult decat decent.Insa nu prea ai cum sa faci "peisaje, macro si noapte" cu el la un nivel multumitor,fiindca nu este obiectiv macro in primul rand,deci nu te poti apropia prea mult de flori,insecte etc(eventual poti face crop dupa imagini).In al doilea rand la peisaje se folosesc de obicei superangulare,insa pentru multi este suficient si 18mm,deci nu stiu daca aici vei simtii vreo limitare.Cat despre fotografia de noapte se poate face doar in doua moduri: 1. cu aparatul "in mana" deschizi diafragma cat mai mult(F3.5-F4 sau 2.8 daca iti permite obiectivul),setezi un iso mediu-mare,in functie de luminozitate(intre 800 si 3200) 2. pui aparatul pe trepied,iar folosind iso 100 setezi o diafragma medie (5.6-F8 sau chiar mai mult) si folosesti un timp de expunere de cateva secunde.In al doilea caz vor iesii fotografiile cu mult,mult mai bine decat in primul caz,deci trebuie sa-ti cumperi neaparat trepied daca vrei fotografie de noapte :)

PS: vand D300-le meu,aparat care este peste D90.Cu doar cateva mil peste un D90 nou.Da-mi PM daca te intereseaza
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

Re: Nikon D90

Mesajde littlealien » Lun Mar 14, 2011 3:23 pm

da, asta auzisem si eu si tocmai din aceasta cauza ma grabesc putin
Nu te mai grabi ca stocuri sunt destule .
Pai sa o luam asa : 18 - 105 este un obiectiv decent , cu o focala practica ( poti fotografia peisaje dar ai si un pic de zoom pentru diferite situatii) . Calitatea imaginii obtinute este destul de buna .
La partea cu macro 18-105 se descurca prost ( nu se descurca) ! Eu am spus ca poti face corp la o imagine( doar ai 12 mp ) si obtii ceva apropiat de macro . Doar obiectivele dedicate pentru acest tip de fotografie exceleaza , iar preturile lor sunt foarte mari ( peste 1500 lei ) . 18-105 il poti folosi alaturi de un set de tuburi de extensie si vei avea rezultate interesante , suficient de bune pentru un amator.
Diferenta intre 18-105 si 50 f1.8 e ca de la cer la pamant ; - 50-ul este un obiectiv luminos ( f1.8 - deschiderea maxima a diafragmei ) iar primul este mai intunecat ( f5.6 - diafragma maxima ) . Studiaza despre diafragma obiectivului ca sa intelegi mai bine problema ( ia in vedere : profunzimea de camp raportata la deschiderea diafragmei , bokeh , separatia subiectului de fundal ) - vei intelege cum e cu portretistica daca iei la rand ce am enumerat in paranteza .
- 50 -ul este un obiectiv mult mai sharp fata de 18-105
- 50-ul este un obiectiv fix
- 18-108 are VR (stabilizare) in cazul timpilor mai lungi de expunere.
- trebuie sa ramai la urmatoarea concluzie : 50 - pentru portret si lumina slaba, 18-105 - all around

Aici este dilema mea...cum sa fac sa gasesc un obiectiv care sa ma multumeasca pe latura asta (toate cele 3...peisaje, macro si noapte). Sunt constienta ca e posibil sa nu gasesc un obiectiv care sa fie foarte bun in toate.

Ai putea sa te adresezi celor de la Nikon sa faca unul bun la toate pentru ca lumea s-a cam saturat sa tot cumpere obiective :lol: .

Fotografia de noapte implica multe aspecte si diverse abordari . Detaliaza la ce te gandesti cand spui fotografie de noapte . Cu un 18 -105 ,un trepied , o telecomanda pentru declansare si un timp de expunere lung poti obtine fotografie de noapte .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Nikon D90

Mesajde alina_ally23 » Lun Mar 14, 2011 3:54 pm

Ai putea sa te adresezi celor de la Nikon sa faca unul bun la toate pentru ca lumea s-a cam saturat sa tot cumpere obiective .

:)) Corect. Nu, sunt constienta ca nu se poate, insa caut o cale de mijloc.

Fotografia de noapte implica multe aspecte si diverse abordari . Detaliaza la ce te gandesti cand spui fotografie de noapte . Cu un, 18 -105 un trepied , o telecomanda pentru declansare si un timp de expunere lung poti obtine fotografie de noapte .

Pai ... ceva de genul acesta: :) ... adica pline de culoare si lumina. Intr-adevar, trepiedul si telecomanda sunt obligatorii.
http://www.toxel.ro/Inspire/25-de-fotog ... _2324.html

Studiaza despre diafragma obiectivului ca sa intelegi mai bine problema ( ia in vedere : profunzimea de camp raportata la deschiderea diafragmei , bokeh , separatia subiectului de fundal ) - vei intelege cum e cu portretistica daca iei la rand ce am enumerat in paranteza .

Am sa citesc mai multe depsre cele enumerate. Am tot incercat sa gasesc ceva care sa explice mai pe intelesul incepatorilor si mi-a fost destul de greu, dar mai incerc.

PS: vand D300-le meu,aparat care este peste D90.Cu doar cateva mil peste un D90 nou.Da-mi PM daca te intereseaza

Sper sa nu te superi, dar vreau sa-mi iau un aparat nou. (am fugit intotdeauna de SH).
alina_ally23
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 10, 2011 10:39 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

cron