Acum este Dum Apr 28, 2024 4:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D90

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 14, 2011 9:59 pm

alina_ally23 scrie:Ceva sugestii? :)
Trepied: link magazin online

Mai curind asta: link magazin online sau ceva in genul lui. Cele cu picioarele legate de coloana centrala prin cele 3 legaturi sunt mai instabile. Acele legaturi nu sunt chiar asa de fixe. Si ar fi mai bune cele cu doar 3 segmente, chiar daca cele cu 4 se string mai mult. Trebuie vazute "pe viu" sa vezi daca-ti convine greutatea, husa, etc.
alina_ally23 scrie:Iar geanta (aici e putin mai greu): link magazin online

Nu e rea alegerea ta, dar la fel trebuie sa te gindesti ce vrei sa bagi in ea, daca nu ti-e mai bun un rucsacel sau un sling. Ar trebui vazut deasemenea la fata locului. Eu am un rucsac si un toploader, ambele de la Vanguard: ieftine si bune. Am si un Lowepro, dar e bun doar pt. D40 (e mic pentru D90) dar la fel e foarte bine finisat si protejeaza bine. Imi place si link magazin online (l-am vazut si testat/probat); e numai bun pt. o fata (si nu numai), dar nu e asa de rapid: are deschiderea pe spate !! si trebuie sa-l dai jos ca sa iei aparatul (e antifurt)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde SirBDD » Joi Mar 17, 2011 12:06 pm

Am avut D90 + 18-105. Am fost multumit de calitatea optica a obiectivului. Nu mi-a placut sistemul de prindere din plastic si limitarile la poze de seara unde il simti ca fiind destul de intunecat. Cand am luat aparatul am primit o geanta Nikon gratis care e ok. O am si acum desi nu am folosit-o mai niciodata (un rucsac mi s-a parut mult mai practic si incapator pt trusa de obiective care s-a strans intre timp). Trepied am pe cel din semnatura care desi e mai greu (aluminiu), vine cu husa si l-am luat undeva pe la 120 lei care mi s-a parut o suma acceptabila. Nici pe el nu l-am folosit de foarte multe ori. Ideea e sa iei ceva nu foarte scump si care sa fie cat mai comod (ma refer la transport, manevrare, etc). Nu sti cand vrei sa le schimbi :).

Legat de fotografia macro. Am folosit pe D90 un filtru Hoya 3+ si am obtinut cateva rezultate ok cu el. Un exemplu ar fi poza cu branduse de aici. Un tub de extensie intuneca si mai mult imaginea. Un filtru close-up insa nu are aceleasi performante dar e mai usor de montat (tocmai ce spuneam mai sus de montura de plastic a obiectivului care e de evitat in a fi montata/demontata de nenumarate ori).
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde alina_ally23 » Vin Mar 18, 2011 9:18 am

S-a achizitionat un D90 + un obiectiv 18-105mm f/3.5-5.6G AFs VR. :D
Imi place ca vine cu un manual destul de gros in care sunt explicate absolut toate functiile.
Vine weekend-ul, asa ca o sa am timp sa-l citesc din scoarta in scoarta si sa experimentez.
Va multumesc tuturor pentru sugestii. :)
alina_ally23
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 10, 2011 10:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde c6t9 » Vin Mar 18, 2011 12:06 pm

Un week-end e așa, de acomodare ;)

Felicitări!!!

Pentru geantă sfatul meu este să ai un toc dedicat aparatului și pentru restul o geantă. Dacă trebuie să cari mereu după tine geanta grea cu toate acareturile, devine obositor și contraproductiv. Nu te duci în vreo locație foto să îți iei tot echipamentul sau mult echipament.

Alternativa la toc ar fi ceva de tip sling, un model mediu în care să poți pune pe viitor încă un obiectiv, un blitz evetual. Poate Velocity 8x.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon D90

Mesajde alina_ally23 » Vin Mar 18, 2011 12:18 pm

Merci.
Intr-adevar, de acomodare. Il am de vreo 2 zile si inca incerc sa ma obisnuiesc cu greutatea lui. :oops:
Legat de geanta. Momentan n-am decat aparatul si obiectivul. Pentru mai multe ar fi bun ceva de genul acesta link magazin online ? Rucsac n-as prea vrea. :) Tot o gentuta pusa de gat ma atrage mai mult.
alina_ally23
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 10, 2011 10:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde Maniac » Vin Mar 18, 2011 12:23 pm

Pentru mai multe ar fi bun ceva de genul acesta link magazin online ... black.html ?


Da si nu. Eu unul folosesc fratiorul mai mic (7x) si desi e o geanta foarte buna din multe motive, in momentul in care adaugi un body mai mare, un blitz si 3 obiective relativ mici ajunge sa apese foarte mult pe umarul stang...in timp devine neplacut si chiar dureros.

Nu este o geanta pentru excursii care presupun multa deplasare pe jos. In schimb se preteaza foarte bine la plimbari cu bicicleta.
Ultima oară modificat de Maniac pe Vin Mar 18, 2011 12:48 pm, modificat 1 dată în total.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nikon D90

Mesajde sorinsava » Vin Mar 18, 2011 12:25 pm

Am vazut niste genti noi care pareau bune, Kata D-Light 14 si 16. Cred ca d90 cu 18-105 intra in 14, vezi la magazin mai bine.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon D90

Mesajde SirBDD » Vin Mar 18, 2011 12:37 pm

sorinsava scrie:Am vazut niste genti noi care pareau bune, Kata D-Light 14 si 16. Cred ca d90 cu 18-105 intra in 14, vezi la magazin mai bine.

Cum a spus si sorinsava, mergi cu aparatul intr-un magazin si roaga-i pe cei de acolo sa te lase sa probezi cateva genti la rand. O sa ai nevoie de ajutor probabil daca e mai dificil accesul la unele dintre ele. Gandeste-te cam ce vei pune in geanta pe langa camera + obiectiv (un blitz, un sandwich, acumulatori, portofel, cosmetice, etc). O geanta cu mai multe compartimente este de dorit. Totodata compartimentarea interioara daca se face cu pereti detasabili (cu scaieti) este iar un avantaj. La sfarsit trebuie sa ai in vedere comfortul curelei in purtarea clasica pe umar (pe care nu o recomand datorita deformarii coloanei - am discutat mai pe larg despre aceasta in topicul dedicat) precum si in purtarea in diagonala (caz in care geanta e necesar sa aibe curea ajustabila). Nu uita ca vara la 37 grade o sa apase pe umar si o sa creeze o stare de disconfort pe deplasarile pe distante lungi (ex: excursii). Alti factori de luat in considerare ar fi izolarea la ploaie si alte intemperii (asta daca iti doresti asa ceva) si bineintele pretul (spre ex: gentile National Geografic desi sunt comode, moi, rezistente si bine compartimentate costa destul de mult).

PS: sa stapanesti sanatoasa camera si sa te bucuri de cat mai multe cadre reusite 8-) .
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde alina_ally23 » Vin Mar 18, 2011 12:46 pm

Am sa ma duc in Yellow Store din Baneasa (lucrez la doi pasi de locatia respectiva), sper doar sa aibe genti (n-am mai fost pana acum), daca nu atunci la F64 :)
De cele mai multe ori port gentile (de genul acesta) pe diagonala pentru ca apasa mai putin pe umar, dar da, ai dreptate, in cazul unor deplasari lungi e destul de incomod.
Totusi, in magazin pot sa probez mai multe si sa-mi dau seama ce si cum m-ar avantaja.
alina_ally23
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 10, 2011 10:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde LiviuP » Vin Mar 18, 2011 12:56 pm

Nu stiu daca YS are genti, deoarece din cate stiu comercializeaza doar echipamente Nikon.

Mai bine incerci din prima la f64 sau Fotohobby, sigur au mai multe optiuni (am dat 2 nume ca sa nu se creada ca fac reclama la unul sau altul...).
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori