Acum este Dum Apr 28, 2024 8:05 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D90

Mesajde sorinsava » Vin Mar 18, 2011 12:57 pm

Eu asa am inceput, cu ceva destul de mare sa intre si blitzuri si obiective insa problema a aparut repede, nu intotdeauna am nevoie de toate. Nu imi place sa car ditamai rucsacul sau geanta dupa mine in care e doar aparatul+obiectiv, mi-a fost mult mai incomod asa. Mi se pare mult mai bine sa cumperi dupa nevoile reale. Exista si genti mici doar pentru obiective/blitzuri de pus la curea.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon D90

Mesajde alina_ally23 » Vin Mar 18, 2011 1:08 pm

LiviuP scrie:Nu stiu daca YS are genti, deoarece din cate stiu comercializeaza doar echipamente Nikon.

A, ok, n-am stiut. Atunci am sa incerc dincolo.

sorinsava scrie: Nu imi place sa car ditamai rucsacul sau geanta dupa mine in care e doar aparatul+obiectiv, mi-a fost mult mai incomod asa. Mi se pare mult mai bine sa cumperi dupa nevoile reale. Exista si genti mici doar pentru obiective/blitzuri de pus la curea.

Exact la asta ma gandesc si eu. Pe langa aparat si obiectiv n-as mai pune mare lucru in geanta (cel putin pentru moment). Din aceasta cauza caut ceva micut (bine, destul cat sa incapa D-90 + obiectiv).
alina_ally23
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 10, 2011 10:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde LiviuP » Vin Mar 18, 2011 1:34 pm

Pentru inceput e buna o geanta mai mica in care sa incapa aparatul + obiectivul. Dupa ce vei mai achizitiona si alte accesorii (obiective, blitz extern, etc) vei constata ca ai nevoie de un rucsac mai ales cand pleci "la drum lung" si ai nevoie sa cari toate echipamentele. Cel putzin mie asa mi s-a intamplat. Asta nu inseamna ca am renuntat la geanta. Ambele sunt utile depinzand de locul deplasarii si cate componente trebuie sa cari cu tine.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon D90

Mesajde mitica » Vin Mar 18, 2011 8:33 pm

mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Nikon D90

Mesajde sanduflorentin » Lun Mai 02, 2011 10:37 pm

salutare ... sunt fff nou in domeniu totul a inceput de la un nikon coolpix L110 ce sa zic am vrut sa trec mai departe si am trecut! dupa ce am rasfoit forumul nikonistilor m-am oprit la un nikon d 90 si incepand de azi il am din pacate timpul nu imi permite frecventarea unui curs de fotografiere si vreau sa invat sa folosesc noua achizitie o intrebare si o rugaminte am ..unde pot sa gasesc documentatia necesara pt a putea merge mai departe ?
sanduflorentin
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 3:42 pm

Re: Nikon D90

Mesajde ultrase » Mar Mai 03, 2011 9:01 am

sanduflorentin scrie:salutare ... sunt fff nou in domeniu totul a inceput de la un nikon coolpix L110 ce sa zic am vrut sa trec mai departe si am trecut! dupa ce am rasfoit forumul nikonistilor m-am oprit la un nikon d 90 si incepand de azi il am din pacate timpul nu imi permite frecventarea unui curs de fotografiere si vreau sa invat sa folosesc noua achizitie o intrebare si o rugaminte am ..unde pot sa gasesc documentatia necesara pt a putea merge mai departe ?

google si citeste si manualul
d90/ 18-105 / sb-910
Avatar utilizator
ultrase
 
Mesaje: 185
Membru din: Vin Ian 07, 2011 11:12 am
Localitate: Craiova

Re: Nikon D90

Mesajde Sabina » Mar Mai 03, 2011 9:23 am

Pe lângă lectura manualului, ai putea încerca şi o serie de tutoriale pentru începători, printre care unele chiar foarte interesante şi "hands on" se pot găsi aici: http://www.cambridgeincolour.com/
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Nikon D90

Mesajde wolfydRg » Mar Mai 03, 2011 10:37 am

Voi ce nivel de sharpening preferati pentru fotografia de zi cu zi ? O scurta recomandare in acest sens aveti ?
wolfydRg
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mar 01, 2011 10:40 am

Re: Nikon D90

Mesajde stoica.alex » Vin Mai 20, 2011 10:33 am

Salut am si eu o nedumerire legata de butonul AE-L/AF-L. L-am setat ca atunci cand il apas sa blocheze focalizarea. Dar imi este incomod sa-l tin tot timpul apasat cand fac poze, unde vreau sa-mi ramana aceeasi focalizare.

Nu exista cumva posibilitatea ca functia sa se activeze cand apas o data butonul si cand apas a doua oara sa se dezactiveze?

n-am reusit sa gasesc aceasta info in manual.

multumesc
Alex
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Nikon D90

Mesajde LiviuP » Vin Mai 20, 2011 11:59 am

stoica.alex scrie:Salut am si eu o nedumerire legata de butonul AE-L/AF-L. L-am setat ca atunci cand il apas sa blocheze focalizarea. Dar imi este incomod sa-l tin tot timpul apasat cand fac poze, unde vreau sa-mi ramana aceeasi focalizare.

Nu exista cumva posibilitatea ca functia sa se activeze cand apas o data butonul si cand apas a doua oara sa se dezactiveze?

n-am reusit sa gasesc aceasta info in manual.

multumesc
Alex


Se poate bloca focalizarea prin apasarea pe jumatate a butonului de declansare. Nu vad de ce sa te complici cu acest buton. Butonul respectiv eu l-as folosi mai degraba pentru blocarea expunerii (in cazul in care folosesti masurare centrala sau spot).

Vezi in manual despre "assign AE-L/AF-L button" pt mai multe detalii.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori