Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D90

Mesajde stoica.alex » Vin Mai 20, 2011 12:08 pm

Se poate bloca focalizarea prin apasarea pe jumatate a butonului de declansare. Nu vad de ce sa te complici cu acest buton. Butonul respectiv eu l-as folosi mai degraba pentru blocarea expunerii (in cazul in care folosesti masurare centrala sau spot).

Vezi in manual despre "assign AE-L/AF-L button" pt mai multe detalii.


Pai cand apesi butonul de declansare la jumate aparatul autofocalizeaza si daca schimb pozitia aparatului automat va focaliza schimband valoarea precedenta. Eu vreau sa blochez focalizarea, ca indiferent daca misc aparatul, focalizarea sa fie in acelasi punct la acceasi distanta.
Punctul e usor de blocat ca am un levier pe body.... dar distanta de focalizare o pot bloca doar cand apas butonul AE-L/AF-L si-l tin apasat....
as vrea sa-l apas o singura data si ramana blocat...
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Nikon D90

Mesajde robertcorse » Vin Mai 20, 2011 12:27 pm

Deci tu vrei ca atunci cand tii butonul de declansare la jumate sa ramana blocata focalizarea ?
Poi atuci fa asa : vezi ca ai langa panoul de control butonul AF tine-l apasat si schiba cu dialul din spate pe AF-S , probabil la tine e setat pe AF-C ceea ce inseamna AutoFocus Continuu.
Asta inseamna ca acum daca e pe AF-S , focalizarea va ramanea blocata de fiecare data cand declansatorul va fi la jumatate apasat.
Nikon User
robertcorse
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm
Localitate: Right behind you, Romania

Re: Nikon D90

Mesajde stoica.alex » Vin Mai 20, 2011 12:34 pm

robertcorse scrie:Deci tu vrei ca atunci cand tii butonul de declansare la jumate sa ramana blocata focalizarea ?
Poi atuci fa asa : vezi ca ai langa panoul de control butonul AF tine-l apasat si schiba cu dialul din spate pe AF-S , probabil la tine e setat pe AF-C ceea ce inseamna AutoFocus Continuu.
Asta inseamna ca acum daca e pe AF-S , focalizarea va ramanea blocata de fiecare data cand declansatorul va fi la jumatate apasat.


Nu asta vreau.
Vreau ca functia butonului AE-L/AF-L sa ramana activa dupa ce iau degetul de pe buton. In mod normal functia e activa doar cat timp butonul este apasat. Daca butonul nu mai e apasat, focalizarea nu mai e blocata.
Asta vreau eu: sa apas butonul AE-L/AF-L o data, sa se activeze functia si sa ramana activa chiar daca am ridicat degetul de pe buton.

Credeti ca se poate asa ceva?

multumesc
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Nikon D90

Mesajde robertcorse » Vin Mai 20, 2011 3:25 pm

Nu , nu este posibil aces lucru. Butonul e facut numai pentru a fi tinut apasat .
Nikon User
robertcorse
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm
Localitate: Right behind you, Romania

Re: Nikon D90

Mesajde LiviuP » Vin Mai 20, 2011 3:35 pm

Poti sa faci acest lucru doar cu expunerea, daca asignezi butonul respectiv pe AE Lock (hold). Cu AF-ul nu potzi face asta.

Dar nu prea inteleg totusi de ce iti trebuie neaparat sa faci AF lock cu acest buton:
- daca ai AF-C atunci nu prea inteleg rostul reincadrarii deoarece subiectul oricum se misca si pana reincadrezi ti-a iesit din focus. Atunci are sens sa folosesti dynamic area/3D tracking; punctul de focus se schimba in functie de miscarea subiectului
- daca ai AF-S focusul se blocheaza cand ai apasat butonul de declansare la jumatate

Mai multe gasesti in manualul aparatului.


PS: poti sa blochezi si expunerea daca apesi pe jumatate butonul de declansare. Dar pentru asta trebuie sa schimbi o setare in meniu, nu e setare default. Nu prea as recomanda insa daca folosesti Matrix metering.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon D90

Mesajde stoica.alex » Vin Mai 20, 2011 4:53 pm

Va multumesc pentru lamuriri.
Lucrul asta m-ar fi ajutat la cateva autoportrete folosind doar self timer-ul si ar fi prevenit defocalizarea din gresala.
Dar cred ca voi rezolva asta cu o telecomanda cu care pot sa si focalizez.

toate cele bune!
Alex
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Nikon D90

Mesajde LiviuP » Vin Mai 20, 2011 5:20 pm

stoica.alex scrie:Va multumesc pentru lamuriri.
Lucrul asta m-ar fi ajutat la cateva autoportrete folosind doar self timer-ul si ar fi prevenit defocalizarea din gresala.
Dar cred ca voi rezolva asta cu o telecomanda cu care pot sa si focalizez.

toate cele bune!
Alex


Poti incerca si altfel: focalizezi apasand pe jumatate butonul de declansare, eliberezi declansatorul dupa care treci pe focalizare manuala. In acest mod se va pastra cu exactitate focalizarea. Simplu si fara dureri de cap!
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon D90

Mesajde kris » Vin Mai 20, 2011 7:01 pm

Seteaza butonul AEL/AFL pe AF-ON; in acest moment focus-ul este luat de pe declansator si il faci cu AEL/AFL.
De asemenea setezi focus continuu AFC.

Pentru ce vrei tu - apesi butonul AEL/AFL pt focus ; ai confirmarea de focus in vizor (bip-ul nu il auzi pt ca e pe AFC) ...dupa ce iei mana de pe buton focus-ul ramane blocat ( practic ai AFS fara sa tii la jumatate butonul declansator)

Vrei focus continuu - tii apasat continuu AEL/AFL si aparatul va focusa continuu.

Vezi ca VR-ul la obiectivele care au asa ceva este activat doar de butonul declansator; daca folosesti AF-ON pentru focus si vrei si VR activ trebuie sa tii putin apasat declansatorul inainte de a face poza .

Daca nu am fost foarte clar cauta pe net AF-ON si te lamuresti .
kris
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Sep 08, 2010 7:59 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90

Mesajde stoica.alex » Dum Mai 22, 2011 8:00 am

LiviuP scrie: Poti incerca si altfel: focalizezi apasand pe jumatate butonul de declansare, eliberezi declansatorul dupa care treci pe focalizare manuala. In acest mod se va pastra cu exactitate focalizarea. Simplu si fara dureri de cap!


intr-adervar o solutie simpla si eficienta la care nu m-am gandint. multumesc


kris scrie:Vezi ca VR-ul la obiectivele care au asa ceva este activat doar de butonul declansator; daca folosesti AF-ON pentru focus si vrei si VR activ trebuie sa tii putin apasat declansatorul inainte de a face poza .

Daca nu am fost foarte clar cauta pe net AF-ON si te lamuresti .


Aparatul fiind pe trepied am dezactivat functia VR. Restul a fost clar, multumesc mult!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori