Acum este Joi Mai 16, 2024 10:42 am

Articole Nikonisti.ro

De ce se vinde D5000?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: De ce se vinde D5000?

Mesajde Yooo » Dum Apr 03, 2011 12:20 pm

c...r...i scrie:Vand D5000 si datorita multitudinii de pasi necesari setarii balansului de alb personalizat ( Preset ) iar cele mai reale culori le obtineam tocmai cu acest mod WB.


Apropo de setarea WB...La D5000, eu personal, folosesc pentru WB presetarea manula (measure) si fac o poza in lumina respectiva la ceva alb sau gri. Si sunt multumit apoi de rezultatele obtinute. Am butonat un D90 ieri....si am vrut sa fac aceeasi miscare. Problema e ca in meniu nu am gasit ce cautam! N=am reusit sa ajung la setarea care sa-mi permita sa fac o poza la o referinta alba sau gri. Sa inteleg ca D90 nu are setarea respectiva??...sau nu am cautat eu suficient?
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: De ce se vinde D5000?

Mesajde funnikon » Dum Apr 03, 2011 12:56 pm

pai nu ai cautat unde trebuie... nu din meniu se seteaza optiunea respectiva... :)
Se tine apasat butonul WB iar cu ajutorul rotitei de selectiei din spatele apartului se selecteaza modul "PRE". Se elibereaza butonul WB apoi se apasa din nou pana cand "PRE" incepe sa clipeasca pe ecranul de deasupra aparatului(pe D5000 nu cred ca ai asa ceva). In momentul acela poti declansa. Daca pe ecran iti apre "Good" setarea a fost realizata cu succes.
Eu am D80 dar banuiesc ca procedura e la fel.....
Avatar utilizator
funnikon
 
Mesaje: 117
Membru din: Mar Oct 05, 2010 10:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: De ce se vinde D5000?

Mesajde c...r...i » Dum Apr 03, 2011 4:45 pm

Deviez putin de la subiect doar pentru ca v-ati oprit un pic la WB Preset. Iata cum fac eu. Intai trec obiectivul pe manual apoi rotesc de inelul de focalizare pana la maximul distantei. Abia apoi urmez ceilalti pasii pentru setarea WB si fotografiez hartia de la cativa cm. In felul acesta imaginea hartiei va fi una foarte blurata albul pe care il masor fiind unul foarte uniform.
Cu motorasul de focus oprit aparatul nu se mai chinuie sa gaseasca diferenta de pixeli necesara focalizarii.
Intotdeauna am la mine un teanc de hartiute din acelea care se gasesc taiate si lipite in cub pentru notite.
Radu_Grozescu scrie:
c...r...i scrie:O sa-mi lipseasca de la D5000 modul silentios de fotografiere ( Q ) .

E posibil sa-ti lipseasca si comportarea la sensibilitati mai mari, ISO 800 si peste, unde captorul care e pe D5000 este mult mai bun. La ISO 200 insa, CCD-ul de pe D80 s-ar putea sa-ti placa mai mult in redarea tonurilor si culorilor.

Foarte rar am lucrat cu sensibilitati mai mari de 1000, in general m-a opresc la 400/650 dar sunt cunvins ca atunci cand le voi incerca imi voi aduce aminte de aceste vorbe. Si apropo de ISO, un lucru pe care il mai foloseam la D5000 era posibilitatea de a alege numarul maxim respectiv minim al sensibilitatii si a timpului de expunere in cazul in care acestea erau lasate in seama aparatului, optiune valabila in modurile A si P daca mai retin bine. In cazul in care aceasta setare nu dadea rezultatele asteptate o anulam si setam eu. Inca nu am gasit la D80 asa ceva dar mai sap, iar daca nu exista, asta e, ma adaptez.
c...r...i
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Apr 08, 2010 8:14 am
Localitate: Brasov

Re: De ce se vinde D5000?

Mesajde funnikon » Dum Apr 03, 2011 8:44 pm

incearca in "custom setting menu" optiunea 07 - "ISO auto"............
Avatar utilizator
funnikon
 
Mesaje: 117
Membru din: Mar Oct 05, 2010 10:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: De ce se vinde D5000?

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 04, 2011 3:30 pm

c...r...i scrie:Si apropo de ISO, un lucru pe care il mai foloseam la D5000 era posibilitatea de a alege numarul maxim respectiv minim al sensibilitatii si a timpului de expunere in cazul in care acestea erau lasate in seama aparatului, optiune valabila in modurile A si P daca mai retin bine.

Optiunea se numeste Auto ISO si este valabila in toate modurile (PSAM). In modurile SM timpul de expunere ramine cel selectat manual, dar sensibilitatea este modificata, daca e cazul, pentru a se obtine o expunere corecta (din punctul de vedere al aparatului, desigur).
c...r...i scrie:Inca nu am gasit la D80 asa ceva dar mai sap, iar daca nu exista, asta e, ma adaptez.

Exista si la D80, dar e posibil sa fie in alta sectiune decit la D5000. Neplacut este ca nu pot fi selectati timpi mai scurti de 1/125 sec.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: De ce se vinde D5000?

Mesajde c...r...i » Lun Apr 04, 2011 9:30 pm

c...r...i scrie:Inca nu am gasit la D80 asa ceva dar mai sap, iar daca nu exista, asta e, ma adaptez.

Exista si la D80, dar e posibil sa fie in alta sectiune decit la D5000. Neplacut este ca nu pot fi selectati timpi mai scurti de 1/125 sec. ( Dan Pop )
funnikon scrie:incearca in "custom setting menu" optiunea 07 - "ISO auto"............

Incredibil, deja ma resemnasem. Va multumesc pentru lamuriri. Ma simt ca atunci cand iti cauti ochelarii fara sa realizezi ca sunt exact pe nas. :)
c...r...i
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Apr 08, 2010 8:14 am
Localitate: Brasov

Re: De ce se vinde D5000?

Mesajde c6t9 » Joi Apr 14, 2011 2:06 pm

D5000 se vinde pentru că D90 oferă mai mult aparat la o diferență de preț mică (acum cel puțin).

În principiu 90% dintre utilizatorii unui D5000 nu au nevoie sau nu vor folosi niciodată "dotările" unui D90, dar este bine să știi că le ai. E ca la mașini, niciodată nu există prea multă putere.

Eu văd însă alte probleme.

Cine cumpără D90 are tendința de a pune pe el 50mm f/1.8, normal, pentru că altfel de ce ar mai lăuda faptul că există motor de focus în aparat. Desigur că există multe alte obiective interesante, dar cred că ăsta este de departe cel mai folosit, în defavoarea 50mm f/1.4, care are un preț de vreo 2.5 ori mai mare. N-ar fi nimic rău în asta dacă nu s-ar contrazice cu altă dotare lăudată des, vizorul și focusul manual. Dar experiența focusului manual la 50mm f/1.8 nu se compară cu cea de la versiunea mai scumpă.

[ca o paranteză, există zvonuri despre apariția unui AF-S 50mm f/1.8 cu supracomandă manuală pe focus]

Ecranul cu rezoluție mare dă bine. Cât de util este el, e mai dificil de apreciat. Mult mai des mi s-a întâmplat ca pe aceste ecrane (și la Canon) imaginea să mi se pară extrem de bună, când de fapt nu era.

Cine folosește flash commander cred că are deja o înțelegere destul de bună asupra luminilor pentru a fi în posesia măcar a unui blitz din gama superioară, care deja știe asta.

Rapiditatea schimbării setărilor nu mă dă pe spate. Aș prefera oricând un D300s SH dacă m-ar interesa aceste aspecte, pentru că sunt susținute și de altele (focus, buffer etc.) utile în fotografia de eveniment, sportivă sau mai știu eu ce necesită schimbări permanente și rapide ale setărilor.

Eu am fost cu posesori de D90 la fotografiat în spațiu deschis și chiar nu înțelegeam ce tot setează permanent. Sunt și astfel de oameni care de fapt nu știu ce rezultat va produce o anumită modificare și încearcă rapid de toate, poate iese ceva.

Dar în mare, tot ce oferă D90 contribuie la o experiență mult mai bogată în utilizarea unui DSLR. Totuși, cine are acum D90 vrea D7000 din ce am observat. Alt factor care îndeamnă posesorii de D5000 să le scoată pe piață și să vâneze D90. Asta până pun mâna pe un D7000 :lol:

Poate am eu o percepție greșită asupra fenomenului la noi, din experiența directă cu posesorii, dar înțeleg mai greu de ce se vânează aparate scumpe și obiectivele cele mai ieftine. Oare nu ar fi rezultate mai bune cu un aparat ceva mai modest și obiective foarte bune, decât cele mai ieftine obiective pe aparate de 10 ori mai scumpe?

Și într-un final, indiferent ce ai, contează cum vezi lucrurile prin vizor, dar nu așa cum își imaginează unii.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori