Acum este Dum Iun 16, 2024 3:48 am

Articole Nikonisti.ro

Modurile de evaluare a expunerii

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Modurile de evaluare a expunerii

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 01, 2011 3:41 am

Se posteaza destul de des intrebari despre modurile de evaluare a expunerii: matricial, spot si central-ponderat. Cu totul intimplator, jucindu-ma cu aparatul foto, am dat peste o scena care ilustreaza destul de bine modul in care functioneaza cele trei moduri. Iata cele trei imagini, obtinute cu cele trei moduri de evaluare a expunerii:

matrix.jpg

Aspectul relativ intunecat al scenei a condus la supraexpunerea cadranului ceasului, care ar fi "subiectul" acestei imagini. Pentru a remedia acest lucru, am trecut la evaluarea spot pe cadranul ceasului.

spot.jpg

Reflexiile de pe geamul si butonul ceasului au condus la o imagine global subexpusa, desi detaliile de pe cadranul ceasului sint perfect redate. Nu a mai ramas de incercat decit modul central-ponderat.

center weighted.jpg

De data asta am ajuns la un compromis intre aspectul general al imaginii si cantitatea de detalii inca vizibile pe cadranul ceasului.

Pentru circotasi precizez ca imaginile nu au si alte merite artistice si/sau tehnice.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Modurile de evaluare a expunerii

Mesajde bogdanc76 » Vin Apr 01, 2011 1:19 pm

Interesant, dar nu ne-ati spus unde ati masurat expunerea in modul spot. Daca ceasul este subiectul principal, deduc ca pe cadranul ceasului ati si masurat expunerea. Imaginea per ansamblu este evident ca este subexpusa, avand in vedere ca tonalitatea de pe cadranul ceasului este mult peste middle gray. Imaginea expusa corect in masurare spot in acelasi loc presupunea o compensare de expunere cu aproximativ un EV.
bogdanc76
 
Mesaje: 144
Membru din: Mie Mar 17, 2010 9:51 am

Re: Modurile de evaluare a expunerii

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 01, 2011 7:52 pm

bogdanc76 scrie:Interesant, dar nu ne-ati spus unde ati masurat expunerea in modul spot. Daca ceasul este subiectul principal, deduc ca pe cadranul ceasului ati si masurat expunerea.

De vreme ce am spus ca ceasul era "subiectul", era evident unde am masurat expunerea, atit in modul spot cit si in central-ponderat.
bogdanc76 scrie:Imaginea per ansamblu este evident ca este subexpusa, avand in vedere ca tonalitatea de pe cadranul ceasului este mult peste middle gray.

Imaginea este subexpusa din cauza reflexiilor de lumina de pe geamul ceasului. In absenta lor, ar fi iesit altceva.
bogdanc76 scrie: Imaginea expusa corect in masurare spot in acelasi loc presupunea o compensare de expunere cu aproximativ un EV.

Puteam obtine o expunere corecta si in mod matricial, aplicind o compensatie, dar nu asta a fost intentia mea ci compararea rezultatelor date de cele trei metode de evaluare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron