Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90 - Card error

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D90 - Card error

Mesajde robertcorse » Lun Mai 02, 2011 9:18 am

Am cumparat recent de la eMAG un Nikon D90 Body - la care am primit cadou cardul Kingston SDHC 8 GB. Am fost sambata la o nunta si am facut cam 130 de poze . Pozez JPEG + RAW (FINE) - 12MP. Dupa 130 de poze observ ca nu declanseaza , ma uit pe ecranul de control si vad ca in locul nr. de cadre ramase afiseaza CHA . L-am lasat asa , am ajuns acasa si ma uit in carte ce inseamna CHA, citez din carte : "Acest card de memorie nu poate fi folosit. Cardul poate fi deteriorat. Introduceti un alt card" . In timpul acestei erori aparatul misca foarte incet si nu puteam accesa pozele de pe card. Apoi am incercat sa bag alt card in aparat si acelasi lucru CHA, i-am dat format si apoi a mers. Vazand ca merge, am bagat din nou cardul cu pozele de la nunta si ce sa vezi mergea fara probleme - pana la urmatoarea declansare. Mai fac vreo 1-2 poze de test si din nou CHA . Am scos cardul , l-am bagat in PC si i-am dat format , apoi l-am bagat din nou in aparat si merge . Sa fie cardul de vina ?

In carte spune despre carduri de memorie aprobate : SanDisk, Toshiba, Panasonic, Lexar Media - (SDHC). M-am gandit sa iau alt card , acum as vrea sa stiu care e cel mai bun brand/calitate dintre acestea 4.
Nikon User
robertcorse
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm
Localitate: Right behind you, Romania

Re: Nikon D90 - Card error

Mesajde floriancj » Lun Mai 02, 2011 10:55 am

Am patit exact la fel cu D3000 + Kingston 8 GB. Pozele de pe card le-am recuperat cu un SD card reader. Am formatat card-ul in calculator si dupaia in aparatul foto. De atunci totul ok (ramane de vazut pana cand...).
Nikon D3000 | 18-55 VR | 55-200 VR | SB-600
floriancj
 
Mesaje: 77
Membru din: Lun Sep 06, 2010 12:01 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Nikon D90 - Card error

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 02, 2011 11:01 am

Toate manualele Nikon recomanda formatarea cardului in aparat, inainte de prima utilizare. Poate ca merita incercat...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 - Card error

Mesajde ClaudiuC » Lun Mai 02, 2011 11:06 am

Eu il formatez numai in aparat si nu am avut niciodata probleme! :)
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 - Card error

Mesajde bob » Lun Mai 09, 2011 11:46 am

Cred ca este o problema cu cardurile mai ieftine. Pe amazon de exemplu sunt foarte multe reviewuri de persoane care descriu aceleasi probleme (nu numai la kingston, si la alte marci)..
Eu am patit-o cu un card A-data, dar intr-adevar dupa ce am formatat cardul in aparat nu au mai fost probleme. Ce-i drept, nici nu l-am folosit foarte mult, mai am un sandisk mic si rapid care imi e suficient in general.
bob
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Ian 22, 2011 9:01 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon D90 - Card error

Mesajde LiviuP » Lun Mai 09, 2011 1:10 pm

bob scrie:Cred ca este o problema cu cardurile mai ieftine. Pe amazon de exemplu sunt foarte multe reviewuri de persoane care descriu aceleasi probleme (nu numai la kingston, si la alte marci)..
Eu am patit-o cu un card A-data, dar intr-adevar dupa ce am formatat cardul in aparat nu au mai fost probleme. Ce-i drept, nici nu l-am folosit foarte mult, mai am un sandisk mic si rapid care imi e suficient in general.


Cred ca e cel mai bine sa folosesti cardurile facute de cei mai renumiti/bine cotati producatori in domeniu. Acestia sunt dupa parerea mea SanDisk si Lexar. Le-am folosit pe amandoua (in prezent folosesc doar SanDisk) si nu am avut nici un fel de problema.

Parerea mea este ca un utilizator de DSLR nu trebuie sa faca nici un rabat de la calitate cand e vorba de cardul cumparat, indiferent ca scoate bani din fotografie sau nu.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

cron