Acum este Dum Apr 28, 2024 9:12 am

Articole Nikonisti.ro

cine ma ajuta !!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

cine ma ajuta !!!

Mesajde andrey ady » Mie Mai 04, 2011 8:19 am

salutare tuturor!!!cu mari eforturi am reusit sa strang ceva banuti mai exact vreo 22 de milioane !!!am gasit un d90 insa acum cu banii in mana imi e frica sa nu ma pacalesc !!!prbl ca sentimentul l-au incercat multi dintre dumneavoastra si de aceea mi-am permis sa cer cateva sugestii !!ce sa fac :sa imi iau d90 secondhand sau sa imi iau 3100 nou ???peste cat timp credeti ca imi voi dori d90-ul?stau si ma framant si nu mai stiu ce sa fac ....pana acum nu aveam banii iar acum cand ii am intru in acest impas ...nu ma pricep sa verific d90-ul si stau si ma gandesc daca sa iau sau nu 3100..!!!ajutati-ma va rog cu sfaturi !!!!daca imi spuneti de 3100 merita sa il iau de la domo de exemplu sau sa ma duc direct la f 64?imi trebuie ceva incurajari de la dv pt k 20 si ceva de mil sunt bani starnsi cu greu ....!!!!multumesc tuturor din toata inima!!!
andrey ady
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Mar 30, 2011 8:23 am

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde voodooeye_69 » Mie Mai 04, 2011 8:25 am

Eu din principiu nu as cumpara second hand. In ce scopuri cumperi aparatul? Pentru un amator D3100 cred ca este suficient.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde ClaudiuC » Mie Mai 04, 2011 8:29 am

Eu as mai astepta putin si as cumpara D90 direct din magazin. Totusi, nu m-as feri nici de unul SH :) pana in 15-20k declansari. Vezi ca mai era un topic pe aici si intreba cineva la ce anume ar trebui sa se uite cand isi cumpara un body SH.
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde Radu86 » Mie Mai 04, 2011 8:31 am

domo vand masini de spalat, nu aparate foto, deci f64 este alegerea indicata.
are garantie d90? l-ai vazut? arata ok, e intretinut bine? cate cadre are? EU personal doar m-am jucat cu d3100 si nu imi place ergonomia si nici vizorul nu ma incanta (mai ales punctele alea de focalizare care sunt gandite aiurea in opinia mea). In rest nu stiu ca nu am avut timp sa mai descopar eventuale puncte forte sau mai slabe.

D90 detin si nu prea as putea cobori acum sub el in primul rand din cauza obisnuintei.
Radu86
 
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 07, 2010 2:48 pm

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde andrey ady » Mie Mai 04, 2011 8:42 am

d90-ul nu are garantie ,am inteles k are 50 de mi de vadre dar nu am verificat pt ca nu am programul si nu stiu sa il folosesc,l-am vazut doar exterior si are doar o zgarietura minora .....!!!cat despre d3100 ,iar aici ma refer la raspunsul de mai sus ,il iau pt mine ca si incepator ...sa ma formez...!!!!sa mai astept pt d90 nou mi-e peste puteri avand in vedere cat de greu i-am strans si pe astia si am facut ceva imprumuturi !!!! va fi primul meu dslr si de aceea sunt in impas .....mi-e sa nu caut,caut ,caut si sa ma pacalesc in final ....!!!am tocat mai toate topicurile existente ,si am ajuns la nivelul in care gandurile mi s-au amestecat si de aceea nu mai estiu exact ce sa fac ...plecasem pe ideea d3100 iar acum dupa ce am vazut mai multe "d-uri" deja nu mai stiu ce sa fac .....
andrey ady
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Mar 30, 2011 8:23 am

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde VALER » Mie Mai 04, 2011 8:50 am

La 50.000 cadre este destul de exploatat. Iar pt. 2200 este cam mult. Eu as face altceva in locul tau: as mai astepta, as vorbi cu un prieten care se pricepe si as lua tot unul SH dar sa fie in jur de 15-20k si de preferat in garantie. Sau intra aici la sectiunea vanzari si cauta un D90. De regula aici oamenii sunt totusi cunoscuti. Evident ca e bine sa iei de la un user care are ceva postari. Parerea mea.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde andrey ady » Mie Mai 04, 2011 8:55 am

asta asa e ...si eu m-am gandit !!!aparatul initial l-am gasit prin vitan prin targ dupa care m-am intanlit cu vanzatorul ...prbl l-as fi luat de atunci dar mai era vorba de 2 mil care imi lipseau...!!!!am cautat si pe aici pe la vanzari insa nu am gasit nimik la aceti bani ...sau poate doar body...daca iau body cum stau eu acasa cu el fara obiectiiv ...as inebuni sa nu ma "apuc de el"!!!iar ca sa mai strang bani imi e peste poate ...
andrey ady
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Mar 30, 2011 8:23 am

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde ultrase » Mie Mai 04, 2011 9:30 am

sfatul meu este tinand cont de suma pe care o ai 22 mil si tinand cont ca este primul tau dslr este sa mergi pe d3100
are tehnologie noua si f important o garantie de respectiv 2/3ani
cu 18-55 cred ca esti multumit o perioada in care iti vei da seama daca totul devine o pasiune sau iti doresti doar sa ai niste poze la o calitate buna.
in nici un caz domo mai degraba f64...dar vad ca la f64 nu este nici un fel de oferta
asa ca eu iti recomand alt site de incredere...au reprezentanta in bucuresti in caz ca esti de acolo
link magazin online
o oferta mai buna...sper ca iti e de ajutor.
d90/ 18-105 / sb-910
Avatar utilizator
ultrase
 
Mesaje: 185
Membru din: Vin Ian 07, 2011 11:12 am
Localitate: Craiova

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde alex_ndc » Mie Mai 04, 2011 10:14 am

VALER scrie:Eu as face altceva in locul tau: as mai astepta, as vorbi cu un prieten care se pricepe si as lua tot unul SH dar sa fie in jur de 15-20k si de preferat in garantie.

Aparatul cel mai bun este ala pe care ti-l poti permite, nu cel pe care nu-l poti avea.

Daca nu-ti poti permite un D90 nou, cu siguranta nu-ti poti permite nici obiectivele pentru care D90 ar fi in avantaj.
Si daca te ingrijorezi de obiective, mai bine alegi formatul FX decat un D90.

In rest diferentele sunt nesemnificative.

Eu am un D3100 si n-am probleme cu ergonomia. Mi-am setat "Fn" sa comute pe white-balance. Mi-am setat si AF/AE lock sa faca lock doar pe exposure. ISO il tin pe automat tot timpul, implicit 100, plus ca viteza shutter-ului am pus-o sa nu fie niciodata mai mica de 1/30. N-am nevoie de control ISO. Pozele care-mi ies bune, imi ies din accident, si asta n-are nici o legatura cu D3100.

Personal n-as cumpara un aparat la second-hand. Risti prea mult, castigi prea putin si nu te bucuri de mirosul ala de nou ... singura exceptie fiind ofertele super bune, sau cand iti trebuie un body pentru backup.
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR

http://www.flickr.com/photos/alex_ndc/
http://alexn.org
alex_ndc
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Apr 27, 2011 12:41 pm

Re: cine ma ajuta !!!

Mesajde andrey ady » Mie Mai 04, 2011 10:35 am

ok m-ati convins ....imi voi lua d3100 in plus am vorbit deja la digiland si intr-adevar oferta este cea mai buna !!!!multumesc pt digiland ....nu stiam de el !!!economisesc 2 mil care pt ,mine sunt bani in clipa de fata !!!intrebarea este : voi putea inscrie aparatul pe nikonisti,avand in vdere k nu il iau de la f64? multumesc din suflet tuturor ...am reusit sa trec peste impas ...azi cred k ajund la digiland
andrey ady
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Mar 30, 2011 8:23 am

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori

cron